Instalacja uziemiająca - kiedy jest potrzebna?

Jeżeli nadal zastanawiamy się nad tym, czy w ogóle instalacja elektryczna uziemiająca w domu jednorodzinnym ma sens, dobrze jest sprawdzić, jakie korzyści wypływają z posiadania takiego rozwiązania. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym mamy do czynienia z rosnącą ilością sprzętów elektronicznych oraz elektrycznych. Dlatego instalacja elektryczna w domu jest coraz bardziej narażona na niebezpieczne przepięcia, które mogą doprowadzić nie tylko uszkodzenia samego sprzętu, ale nawet do pożaru budynku jednorodzinnym.

Zatem gdy zależy nam na bezpiecznym korzystaniu z instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, to koniecznie powinniśmy wykonać uziom, najlepiej jeszcze na etapie budowy. Jeżeli nie jest już to możliwe, to możemy skorzystać z innych rozwiązań, na przykład uziomu szpilkowego. Należy mieć jeszcze na uwadze jedną zaletę, jeżeli zdecydujemy się na uziemienie w domu jednorodzinnym. Ponieważ taka ochrona instalacji elektrycznej przyczyni się do zapobiegania niebezpiecznym przepięciom w czasie niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych.

Jak zrobić uziemienie?

Zanim dowiemy się, jak zrobić uziemienie, wcześniej warto sprawdzić, z jakimi typami uziomów mamy do czynienia. Pod tym względem możemy wymienić:

  • Uziom fundamentowy - należy go wykonać na etapie wylewania fundamentów, ponieważ w nich zatapia się metalowy pręt lub specjalną taśmę. Instalacja uziemiająca w fundamentach może być również naturalna, ponieważ rolę uziemienia przejmują wszelkie metalowe rury lub zbrojenie fundamentu.
  • Uziom szpilkowy - tego typu ochrona instalacji elektrycznej, określane jest również pojęciem uziemienia pionowego. Tego typu uziemienie w budynku jednorodzinnym jest również często elementem instalacji odgromowej. Ich zadaniem jest odprowadzanie zbyt wysokiego napięcia do gruntu z brakiem możliwości jego powrotu do instalacji elektrycznej.
  • Uziom otokowy - jest to zewnętrzna część instalacji odgromowej. Może być zamontowana zarówno w budynku jednorodzinnym, jak i również bloku. Montuje się ją wzdłuż ścian zewnętrznych w odległości około jednego metra. Jeżeli w ten sposób zdecydujemy się uziemić instalację, to przy okazji chronimy budynek przed niespodziewanymi wyładowaniami atmosferycznymi.
  • Uziom kratowy - określany jest również jako uziom siatkowy, sprawdzi się w przypadku większych budynków. Rzeczywiście składa się z kraty o oczkach o rozmiarze od kilku do 10 centymetrów.
  • Uziom naturalny - to każdy element metalowy, który pozwala uziemić zbyt wysokie napięcie, które powstało w wyniku przepięcia lub nagłego wyładowania atmosferycznego. Jak już wcześniej wspomniano, bardzo często takie elementy pozwalające uziemić zbyt wysokie napięcie, znajdują się w fundamentach w postaci zbrojeń lub metalowych rur.

Jeżeli zależy nam na tym, aby podłączyć instalację uziemiającą w bloku lub domu, to najlepszą propozycją będzie montaż uziomu pionowego. Istotne jest nie tylko równomierne położenie uziomu, ale również jego wbicie do gruntu. Zaleca się, aby uziemić pręt na głębokości przynajmniej 3 metrów, dzięki czemu instalacja elektryczna na pewno będzie odpowiednio zabezpieczona.

Bardzo często w bloku lub innym budynku wielorodzinnym instalacja uziemiająca w postaci tzw. szpilek okaże się niewystarczająca. Dlatego należy zdecydować się na to, aby do budynku podłączyć uziom otokowy. Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić uziemienie tego typu, koniecznie trzeba wcześniej dokonać wykop wzdłuż całego budynku, w tym przypadku bloku lub domu jednorodzinnego. Specjalną taśmę uziemiającą umieszczamy na głębokości poniżej przemarzania gruntu. Dodatkowo taki wykop należy wykonać w odległości 1 metra od ścian zewnętrznych budynku. Pamiętajmy o tym, aby uziom podłączyć do instalacji elektrycznej przez przewód odprowadzający. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uziomu fundamentowego?

Uziemienie w gniazdku

Wiedząc już, jak zrobić uziemienie na etapie budowy, jak i również jak wykonać uziom przy istniejącym już budynku, możemy sprawdzić również, w jaki sposób podłączyć uziemienie w gniazdku elektrycznym. Okazuje się, że instalacja elektryczna, a dokładniej podłączone do niej sprzęty mogą być zabezpieczone przed przepięciami poprzez uziemienie zastosowane w gniazdku.

To właśnie specjalne uziemienie w gniazdku pozwala na to, aby podłączyć całą instalację elektryczną, a dokładnie urządzenia do niej podpięte do uziomu. Możemy to najczęściej sprawdzić, w przypadku gdy podłączone urządzenie w wyniku awarii instalacji lub innych przyczyn powoduje przepięcie. To ostatecznie prowadzi do przeprowadzenia nadmiernego ładunku do uziomu. Jeżeli zdecydujemy się podłączyć takie urządzenia do zwykłych gniazdek, to niestety istnieje ryzyko spalenia tego sprzętu lub nawet całej instalacji elektrycznej. Warto jeszcze dowiedzieć się również, jak podłączyć okap kuchenny do komina, a także jak podłączyć wyłącznik schodowy.

ikona podziel się Przekaż dalej