Jaką barwę oświetlenia do domu warto wybrać na krótkie, zimowe dni? Podpowiadamy!
Brak światła zimą potrafi być naprawdę męczący. Jak go sobie rekompensować? Są na to sposoby. Wystarczy przyjrzeć się bliżej temu, jak oświetlamy nasze mieszkania.
Przypadkowa żarówka nie wystarczy
Mało kto przywiązuje należytą uwagę do wyboru żarówek. Zazwyczaj interesuje nas wyłącznie, aby świeciły i nie pobierały zbyt dużo energii. Tymczasem jest to duży błąd, zwłaszcza zimą, gdy do naszych mieszkań dociera niewiele światła dziennego.
Żarówki mają różne parametry. Z perspektywy zwykłego konsumenta kluczowe są dwa:
- Moc lub luminacja w przypadku żarówek LED.
- Temperatura barwowa emitowanego światła, potocznie nazywana barwą światła.
O ile zdarza nam się patrzeć na moc żarówek, tak temperaturę barwową bardzo często ignorujemy. Tymczasem ma ona kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.
Jaka barwa światła sprawdzi się zimą?
Niestety nie da się wskazać jednej barwy światła, jaką powinniśmy stosować podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Nasze organizmy są bowiem przyzwyczajone do tego, że otacza je światło o różnych temperaturach barwowych. Zauważ, że do południa słońce świeci bardzo jasnym i dość chłodnym światłem. Później zaczyna stopniowo się ocieplać, przyjmując wieczorem czerwonawo-pomarańczowe tony.
Chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem zimą, powinniśmy oświetlać domy w podobny sposób jak robi to słońce. Rano dobrze jest uruchamiać żarówki emitujące chłodne światło, natomiast bliżej wieczoru otaczać się wyłącznie ciepłym światłem. Takie oświetlenie domu powinno dobrze nastrajać nasze wewnętrzne zegary okołodobowe.
Jak może wyglądać to w praktyce?
Warto zamontować w domu żarówki o różnych barwach światła, a następnie pamiętać o uruchamianiu ich o określonych porach dnia.
- Chłodne światło warto włączyć w kuchni podczas śniadania. Powinno ono pobudzić domowników i dodać im energii.
- W pracy również warto otaczać się chłodnym światłem, ponieważ sprzyja ono koncentracji. Pamiętaj zatem o zamontowaniu chłodnych żarówek nie tylko nad swoim biurkiem, ale również nad biurkami dzieci.
Ciepłe światło powinno towarzyszyć nam wieczorem. Sprawdzi się więc w:
- Salonie, zarówno jako górne światło, jak i jako punktowe światła nad stołem lub kanapą.
- Sypialni, w tym także w sypialniach dziecięcych, będzie idealnym towarzyszem zabawy.
- Łazience, warto jednak pamiętać o zamontowaniu tam także chłodnego światła – będzie pomocne podczas golenia i wykonywania makijażu.
Ciekawym rozwiązaniem są też żarówki LED, których barwą światła można indywidualnie sterować – czy to przy pomocy przełącznika czy aplikacji mobilnej. Gdy zdecydujemy się na taki wariant, nie będziemy musieli instalować w domu aż tak dużo żarówek o różnych barwach światła – wystarczy kilka, których parametry będziemy samodzielnie zmieniać. Niektóre żarówki z tej kategorii (na przykład żarówki LED Philips Hue) można nawet zaprogramować tak, aby temperatura emitowanego przez nie światła zmieniała się automatycznie, w zależności od pory dnia.
Źródło: lunaoptica.pl
artykuł sponsorowany