Rodzaje betoniarek dostępnych w sprzedaży

Betoniarki dzielimy według trzech kategorii, którymi są:

Kształt mieszalnika – prosta betoniarka do remontu bądź niewielkiej budowy ma zazwyczaj kształt bębnowy (betoniarka wolnospadowa). To proste urządzenie mieszalnicze, o pojemności całkowitej od 80 do 200 litrów. Niewielkie urządzenie bębnowe jest dość mobilne i wygodne w użytkowaniu. Jednak niewielka pojemność sprawia, że nie nadaje się do większych prac budowlanych. Alternatywą jest betoniarka z mieszalnikiem kielichowym. Narzędzia o takim kształcie charakteryzują się znacznie większą pojemnością, która niejednokrotnie dochodzi do 3 000 litrów. Betoniarka kielichowa stała się niezastąpionym mieszalnikiem na większych placach budowy. Pojemny kielich rzadko znajduje zastosowanie w prywatnym użytku (okazuje się wtedy zbyt wydajny).

Mobilność – To kolejna kategoria podziału, która podpowie nam, jaką betoniarkę kupić. Do wyboru mamy urządzenia przenośne, stałe i samochodowe. Betoniarki przenośne mają z reguły mieszalnik bębnowy (tzw. betoniarka wolnospadowa), są dość lekkie, ale ich pojemność jest ograniczona. Urządzenia stacjonarne przybierają znacznie okazalsze rozmiary i nie nadają się do przenoszenia. Odznaczają się dużą wydajnością i znajdują zastosowanie na dużych placach budowy. Ostatnim typem są betoniarki samochodowe (tzw. gruszki). Są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. Mogą przygotować duże ilości zaprawy, przewozić ją w dowolne miejsce i pracować niemal bez przerwy. Ich jedynym minusem pozostaje wysoka cena zakupu. 

Sposób działania narzędzia– wyróżniamy tu urządzenia pracujące okresowo oraz ciągle. Butonierki do użytku prywatnego możemy swobodnie włączać i wyłączać. Urządzenia pracujące non stop znajdują swoje przeznaczenie w zakładach wyrobu cementu, a ich cena niejednokrotnie przekracza kilkaset tysięcy złotych.

Która betoniarka najlepiej sprawdzi się do użytku prywatnego?

Osoby prywatne najczęściej wybierają proste betoniarki z mieszalnikiem bębnowym, możliwością wyłączania i przenoszenia. Tego typu urządzenia poradzą sobie zarówno podczas budowy domu jednorodzinnego, jak i w trakcie prac remontowych.

Jaką betoniarkę kupić?

Betoniarki bębnowe mają dość prostą konstrukcję. Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

Moc silnika – to parametr, który odpowiada za wydajność urządzenia. Betoniarki o większej mocy nie wymagają rozruchu i możemy je włączać w momencie, gdy zostały już zapełnione. Tańsze betoniarki o mocy poniżej 0,50 kW należy uruchomić na pusto, a dopiero później stopniowo uzupełniać składniki mieszanki betonowej. W tym wypadku nasze prace mogą być mocno opóźnione, a wydajność urządzenia niższa.

Pojemność – przy prostych pracach budowlanych wystarczy nam betoniarka o pojemności do 150 litrów. Urządzenie o takiej pojemności świetnie sprawdza się do użytku przez dwóch, trzech budowlańców. W niektórych wypadkach może być to jednak zbyt mało. Jeśli zaprawy potrzebuje kilku wprawionych fachowców, wówczas lepiej wybrać betoniarkę o pojemności do 300 litrów.

Jaka betoniarka – nowa czy używana?

Nie każdy chce wydawać tysiące złotych na dobrej jakości, nową betoniarkę. Alternatywą są betoniarki używane, które nabędziemy za ok. połowę wartości rynkowej. Betoniarki używane mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy wykorzystać ją do jednorazowego remontu czy niewielkich prac budowlanych. Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na ich stan techniczny – szczególnie na wieńce, które najszybciej ulęgają zużyciu.

Jakość kontra producent betoniarki

Osoby, którym zależy na zakupie dobrej jakości sprzętu, powinny zwrócić szczególną uwagę na markę. Wiodący producenci betoniarek to Hecht, AGRO-WIKT, BELLE, Valkenpower oraz DEFRO. Pamiętajmy, że dobry producent betoniarek zawsze udziela kilkuletniej, kompleksowej gwarancji na swoje produkty.

Przed zakupem zwróćmy też uwagę na to, że lepsze jakościowo betoniarki nie posiadają wieńców, które ulegają zużyciu. Dzięki temu urządzenia mieszalnicze stają się mniej awaryjne.

Niestety dobry producent i wysoka jakość urządzania to zwykle także wyższa cena zakupu. Dlatego niektórzy szukają tańszych betoniarek w większych sklepach i centrach budowlanych (takich jak Castorama). Kupno prostej betoniarki w sklepie Castorama może być znacznie tańszym rozwiązaniem niż kupno urządzenia od renomowanej firmy. Castorama oferuje dość duży wybór betoniarek marki Venta, POWER TEC i ALRAD-STOMASZ. Są to producenci tworzący sprzęt ze średniej i niższej półki. Jednak największym atutem jest w tym wypadku cena betoniarki. Najtańsze produkty w sklepach Castorama nabędziemy już za niespełna 600 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę gwarancję sklepu, to oferta sprzedaży wydaje się bardzo atrakcyjna.

Polecane promocje na narzędzia

Jaka betoniarka będzie dla nas najlepsza?

Wybierając betoniarkę zwróćmy uwagę na własne potrzeby i preferencje. Nowe urządzenie z pewnością posłuży nam dłużej niż betoniarki używane, jednak będzie bardziej kosztowne. Zakup taniego sprzętu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nie warto szukać oszczędności, jeśli planujemy długotrwałe używanie mieszalnika. Co prawda osoby prywatne mogą pokusić się o zakup betoniarek używanych, bądź kupno produktu z niższej półki cenowej. Jednak wyposażenie firm budowlanych powinno być nowe, a najlepiej wykonane przez renomowanego producenta. Wyższa cena zakupu zwróci się w postaci bezawaryjnego i wydajnego urządzenia mieszalniczego, które wytrzyma wiele roboczo godzin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny