oleole oleole oleole oleole oleole

Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać?

Malowanie mebli to doskonały sposób aby nie tylko odświeżyć stare meble, ale również nadać wnętrzu nowy styl. Jednak kwestia priorytetowa to odpowiednia farba do mebli drewnianych. Bez dobrej jakości farby, efekt końcowy będzie niezadowalający, lub nawet okaże się że mebel, który chcieliśmy odnowić został zniszczony. Przedstawiamy farby do mebli których warto użyć. Wybierzmy razem odpowiednią farbę do mebli kuchennych oraz mebli drewnianych do pokojów.

Koszty budowy i remontu możesz obliczyć za darmo na Kalkulatorach Budowlanych.

Najlepsza farba do mebli to?

Farba do malowania mebli

W sprzedaży w polskich sklepach jest duży wybór farby do mebli. Puszki z etykietą "do drewna i do metalu" zajmują szereg półek sklepowych. Farby do mebli można spotkać w różnych odsłonach. Warto je poznać, zanim wybierzemy kolor i przystąpimy do malowania mebli.

Trend polegający na odnawianiu starych mebli jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Farba do malowania mebli może nadać im zupełnie inny, nowy wygląd. Jednak od tego jaką farbę zastosujemy i jak porządnie przeprowadzimy malowanie mebli, zależy jak będą się one prezentować. Najczęściej poprzez malowanie odnawia się meble drewniane. Są jednak farby i emalie którymi przeprowadzimy malowanie mebli drewnopochodnych, aluminiowych czy plastikowych, w zależności od potrzeby.

Najczęstsza jest oczywiście farba do malowania mebli drewnianych. Poszukując odpowiedniej farby do mebli spotkamy się z kilkoma podstawowymi rodzajami. Często spotykana jest farba akrylowa do drewna, farba alkidowa oraz rozmaite farby kredowe. Można spotkać się również z farbami olejnymi do malowania mebli, oraz różnymi emulsjami na bazie akrylu, a także emaliami.

Farby różnią się parametrami i zastosowaniami. Farba do mebli kuchennych musi być bardziej trwała, niż przykładowo farba do rzadko używanej etażerki. Farba do mebli powinna być tak dobrana aby po dłuższym okresie używania mebla  nie pojawiały się odpryski, czy przetarcia. Farba akrylowa do drewna może być odpowiedzią na nasze oczekiwania.

Jakie farby do mebli drewnianych wybrać?

Farba do mebli powinna zostać dobrana w zależności od mebla który ma zostać pomalowany. Należy brać pod uwagę przeznaczenie danego przedmiotu. Wiadomo, że przedmioty mniej intensywnie eksploatowane mogą zostać poddane renowacji za pomocą farby o gorszych parametrach. Jednak jeśli odnowieniu ma ulec mebel, który stoi w centralnej części domu lub kuchni farba powinna być wysokiej jakości. Farba do mebli kuchennych musi być odporna na szorowanie i nie mieć tendencji do odpryskiwania i pękania przy wzroście temperatury. W kuchni często unosi się para, i to również musimy mieć pod rozwagą wybierając farbę o kuchennym przeznaczeniu.

Farba akrylowa do mebli drewnianych

Wśród wielu rodzajów produktów wyróżnia się farba akrylowa do drewna. Ma neutralny zapach i stosunkowo szybko schnie. Malowanie mebli za jej pomocą odniesie najlepszy skutek przy przedmiotach o średniej intensywności eksploatacji. Będą to na przykład szafki, biurka czy kredensy. Nie jest to jednak typowa farba do mebli kuchennych. Lepiej sprawdzi się przy meblach do pokoju lub przedpokoju. Farba akrylowa do drewna jest jednak często wzbogacana środkami, które umożliwiają malowanie mebli o różnym przeznaczeniu.

Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać? 2

Farby kredowe do mebli

Kolejną grupę stanowią farby kredowe. Posiadają neutralny zapach i bardzo krótki czas schnięcia. Po około 20 minutach do pół godziny można nakładać kolejną warstwę. Farby kredowe dają najczęściej matowy efekt malarski.

Niestety jako farba do mebli kuchennych farba kredowa nie sprawdza się dobrze, ponieważ pod względem trwałości nie należy do najwyższych gatunkowo. Jednak idealnie nadaje się do malowania mebli do salonu czy przedpokoju. Dobry efekt osiąga przy malowaniu mebli specjalnie postarzanych, z efektownie wyglądającymi przetarciami. Kredowa, biała farba do mebli nada sekretarzykom czy komodom połączenie stylu retro z shabby chic. Jeżeli jesteś zainteresowany większą liczbą informacji– przeczytaj ten artykuł o farbach kredowych.

Farby alkidowe do mebli

Jeśli nasz wybór padnie na alkidowe farby do mebli możemy się spodziewać trwałości i odporności na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Jako farba do mebli kuchennych - farba alkidowa zda egzamin celująco. Jednak posiada również sporo wad. Przede wszystkim wyróżnia się intensywnym nieprzyjemnym zapachem, który utrzymuje się przez dłuższy czas i schnie bardzo wolno. Niektórymi rodzajami farb alkidowych można malować również metal, natomiast farba ta nie należy do wydajnych.

Transparentna farba do mebli

Osobną kategorię produktów do drewna stanowi farba do mebli transparentna. Daje transparentne matowe wykończenie. Można ją zmywać. Farba do mebli transparentna występuje w różnych kolorach, również jako biała farba do mebli. Jej cechą charakterystyczną jest, że pozostawia widoczny rysunek słojów drewna. Czas schnięcia jest określany jako średni - najczęściej od dwóch do pięciu godzin.

Kolory farb do mebli

Producenci oferują bardzo szeroką gamę barw. Kolory farb do mebli drewnianych są bardzo zróżnicowane i można zaryzykować stwierdzenie, że praktycznie każdy kolor i odcień jest osiągalny. Jeżeli nawet żaden z producentów nie ma go w swojej ofercie, z pomocą profesjonalnych mieszalni można połączyć dwie farby tak, aby uzyskać wymarzony kolor. Poza farbami transparentnymi, które podkreślają walory mebli wykonanych z litego drewna, bardzo popularna jest biała farba do mebli. Również farby szare, turkusowe i czarne są bardzo poszukiwane przez klientów. Czarne i białe farby od mebli najczęściej sprzedają się w wersji na połysk, natomiast w przypadku innych kolorów wolimy raczej farby matowe do malowania i renowacji mebli.

Farba do malowania mebli - ceny producentów

W sieci sklepów budowlano - dekoratorskich Leroy Merlin znajdziemy szeroki wachlarz farb do malowania mebli drewnianych i nie tylko. W sklepach Leroy Merlin znajdziemy również bogaty wybór lakierów do mebli i boazerii, oraz środków do renowacji.

Farba akrylowa do drewna, farba do mebli kuchennych czy farba do mebli transparentna - wszystko to możemy zakupić właściwie w jednym miejscu. Jednak jeśli zależy nam na określonym rodzaju farby do mebli, np: alkidowej lub  kredowej będziemy musieli szukać informacji u pracownika sklepu. Na przykład farba akrylowa do drewna bywa oznaczana po prostu jako farba dekoracyjna.

Farba do malowania mebli - rodzaje, ceny, opinie - co wybrać? 3

Polecane farby do mebli w dobrych cenach - sprawdź je!

Farby do mebli są dzielone przez producentów często pod względem przeznaczenia lub efektu wykończenia. Biała farba do mebli marki Bloom kosztuje około 34 zł za półlitrowe opakowanie, jest to farba transparentna. W tej samej cenie dostaniemy farby do mebli kokosowe, tej samej marki. Kokosowa farba do drewna cieszy się popularnością ze względu na kryjące wykończenie oraz intensywne kolory. Oczywiście jest zmywalna.

W ofercie Bloom również metaliczna farba do mebli i innych przedmiotów drewnianych. Jest to farba która ma w swoim składzie ma pigmenty metalowe, które nadają ciekawe wykończenie przedmiotom. Można przeprowadzić za jej pomocą malowanie mebli oraz udekorować różne elementy drewniane. Naturalnie, jak wszystkie produkty Bloom jest zmywalna. Cena to 100 zł za litrowy pojemnik farby.

Z kolei marka Bondex ma do zaoferowania farby kryjące o różnym przeznaczeniu. Przykładowo farba do malowania mebli  SOS RENOVATION BONDEX, sprawdzi się świetnie również do betonu oraz do konstrukcji drewnianych na zewnątrz budynku. Tą farbą pomalujemy pergole i altany ogrodowe, przedłużając ich trwałość i chroniąc przed pleśnią. Cena produktu Bondex to 180 zł za 2,5 litrową puszkę.

Jeśli interesuje nas farba do mebli kuchennych, o podwyższonej wytrzymałości, również będziemy mieli z czego wybierać. Bardzo ciekawą propozycją jest produkt Kuchnia Odnowa - Farba dekoracyjna marki Syntilor. Farba do mebli kuchennych Syntilor poradzi sobie doskonale z różnymi typami powierzchni. Oprócz mebli można nią malować glazurę ścienną, a nawet tapety. Cena produktu to około 100 zł za 1 litr. Warto rozważyć zakup tej właśnie farby, ponieważ jest trwała i niezawodna, a dodatkowo chroni przed plamami. Ponadto w ofercie znajduje się przebogata paleta kolorystyczna od bieli do soczystej pomarańczy czy pistacji.

Jak prawidłowo malować stare meble?

Zasadniczo zaleca się aby niezależnie od rodzaju farby do mebli, w pierwszej kolejności usunąć starą farbę. Nie dotyczy to oczywiście farb przy których pomocy chcemy uzyskać efekt shabby chic, mebli stylizowanych na starocie. Farbę można usunąć za pomocą dostępnych na rynku specyfików do usuwania powłok.

Producenci w kartach technicznych informują jakim zabiegom należy poddać drewno aby skutecznie przeprowadzić malowanie mebli. W przypadku stosowania farby transparentnej niejednokrotnie należy przeszlifować powierzchnię. Można to zrobić za pomocą zwykłego papieru ściernego. Jeśli nasze meble są pokryte woskiem, również należy usunąć warstwę. Na rynku istnieje szeroka gama środków do usuwania zarówno farb jak i wosków. Są również farby które nie wymagają takich zabiegów, dowiemy się o tym czytając dokumentację techniczną danego produktu.

Niezależnie od farby, powierzchnię która ma być malowana trzeba porządnie umyć i wysuszyć. Jeśli będziemy szlifować ją za pomocą papieru ściernego, musimy usunąć pył który powstanie podczas wykonywania tej czynności. Można to zrobić przy pomocy zwykłej szczotki. Jeśli meble były pokryte laminatem należy je odtłuścić poprzez użycie  odpowiednich środków (na przykład ekstrakcyjnej benzyny).

Odpowiednia farba do mebli to oczywiście nie wszystko. Należy zaopatrzyć się w dobry wałek z włosiem, wałek z gąbki, albo pędzel. Inną możliwością jest użycie pistoletu - jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Farbę nakładamy długimi pociągnięciami pędzla lub wałka. Farby do mebli należy nakładać cienką warstwą, pozwoli to uniknąć nacieków i w rezultacie będzie się estetycznie prezentowało. Odpowiedzi, jakie odstępy zachować przy nakładaniu kolejnych warstw farby, szukajmy w karcie produktu. Postępujmy zawsze zgodnie z informacjami producenta.

Zaleca się po wyschnięciu warstwy farby użyć papieru ściernego  w celu wyeliminowania nierówności. Pamiętajmy, że najlepiej prezentują się meble które mają gładką powierzchnię. Gładka, odpowiednio pomalowana powierzchnia ma również mniejsze tendencje do obkruszania, czy pęknięć

Nie istnieje żadna norma co do ilości warstw które należy nakładać podczas malowania mebli drewnianych. Wszystko zależy od potrzeb i efektu jaki chcemy osiągnąć. Jednak z ilością warstw nie można przesadzać. Na przykład biała farba do mebli nie będzie wyglądała estetycznie po nałożeniu większej ilości warstw (powyżej pięciu). Jednakowoż ilość warstw musi być wystarczająca, gdyż efekty mogą odbiegać daleko od oczekiwań.

Przez kilka dni po zakończeniu malowania, nie wkładamy nic do środka, a ewentualne drzwiczki czy półki zostawiamy uchylone. Po kilkudniowym okresie, kiedy farba porządnie wyschnie, możemy cieszyć się starym meblem w nowej odsłonie.

Ocena: 4,8/5 (głosów 16)
, aktualizacja 9 czerwca 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby Luxens - paleta barw, ceny, opinie, porady przy zakupie
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Jedynka farby - popularne rodzaje, ceny, opinie, popularne barwy
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby przemysłowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farby w ofercie Leroy Merlin - przegląd, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba alkidowa - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farby ceramiczne - zastosowanie, ceny, opinie, najlepsi producenci
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba satynowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba antykorozyjna - zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farby Bondex - paleta kolorów, opinie, ceny, porady przy wyborze
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
Pigmenty do farb - rodzaje, kolory, ceny, zastosowanie, opinie
Pigmenty do farb - rodzaje, kolory, ceny, zastosowanie, opinie
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady
Farba poliuretanowa - zastosowanie, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farba poliuretanowa - zastosowanie, ceny, opinie, popularne rodzaje
Farba emulsyjna - popularne marki, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farba emulsyjna - popularne marki, rodzaje, opinie, ceny, porady
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby dekoracyjne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby do szkła - rodzaje, opinie, ceny, porady użytkowe
Farby olejne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farby olejne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Wydajność farby – sprawdź na ile starczają popularne farby największych producentów
Wydajność farby – sprawdź na ile starczają popularne farby największych producentów
Farby do mebli - matowe czy na połysk? Co wybrać?
Farby do mebli - matowe czy na połysk? Co wybrać?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Która emalia do drewna sprawdzi się na meble?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Farba do metalu i do drewna - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Biała farba do drewna - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Biała farba do drewna - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady
Farba tablicowa i tablicowo-magnetyczna – cena, opinie, kolory, porady
Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!
Odnawianie mebli drewnianych krok po kroku
Odnawianie mebli drewnianych krok po kroku
Malowanie mebli - na biało, transparentnie czy w kolorze?
Malowanie mebli - na biało, transparentnie czy w kolorze?
10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli
10 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując farby kredowe do mebli
Farby Dulux – opinie i test farb znanego producenta
Farby Dulux – opinie i test farb znanego producenta
Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?
Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij