Spoina a zaprawa do płytek klinkierowych

Cegła klinkierowa jest materiałem wykończeniowym, który znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim na zewnątrz. Dlatego właśnie wybór spoiny, która musi sprostać wszystkim warunkiem atmosferycznym oraz czynnikom mechanicznym, jest tak ważny. Zazwyczaj rolę fugi pełni zaprawa, dzięki której przyklejamy cegły do konkretnej powierzchni. Jednak nie zawsze przynosi to oczekiwany efekt wizualny, dlatego po skończonych pracach można przejść do typowego fugowania.

Jeżeli fuga klinkierowa ma być wykonana przez zaprawę, wtedy do procesu wypełniania przestrzeni należy przejść od razu po położeniu płytek. Jak już wcześniej wspomniano, do tego celu wykorzystywana jest ta sama zaprawa. Jest to uniwersalna fuga do klinkieru, która spełnia dwie role. Pozwala to na szybkie wypełnienie przestrzeni, a także uzyskanie estetycznego wyglądu. Jednak należy pamiętać o tym, aby nie rozcierać zaprawy po klinkierze, ponieważ jej usunięcie jest praktycznie niemożliwe.

W celu uzyskania spoiny w wybranym kolorze lub o określonej strukturze poleca się zakupienie gotowej fugi, którą nakładamy dopiero po tygodniu od wykonania murarki. Fuga do klinkieru może być nakładana po wcześniejszym podcięciu zaprawy znajdującej się w przestrzeniach pomiędzy płytkami. Głębokość podcięcia nie powinna przekraczać 15 mm. Gdy już zaprawa do klinkieru zawiąże, wtedy możemy przejść do procesu spoinowania. Oczywiście do tego celu powinna być wykorzystana specjalna fuga klinkierowa. Spoinowanie zaczynamy od pionowych przestrzeni nakładając zaprawę od góry do dołu. Następnie uzupełniamy przestrzenie znajdujące się w poziomie.

Wybór zaprawy do fugowania jest tylko jednym z elementów składających się na uzyskanie oczekiwanego efektu. Mianowicie istotną kwestią jest także kształt układanej spoiny. Pod tym względem wymienić można:

  • Fugę wypukłą – zewnętrzne krawędzie fugi są zlicowane z powierzchnią klinkieru, natomiast środkowa część wystaje poza jego poziom
  • Fugę wklęsłą – w odróżnieniu od fugi wypukłej, środek fugi jest nieco wyżłobiony do środka
  • Fugę pod kątem – cała fuga klinkierowa znajduje się na tym samym poziomie co lico klinkieru
  • Fugę całkowicie wypełniającą wolną przestrzeń – spoina układana jest pod kątem, tak aby deszczówka swobodnie spływała. Wolisz zlecić prace profesjonalistom? Jeśli tak, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty wykonawców z twojej okolicy.

Fuga do klinkieru – rodzaje

Wybierając fugi do cegły klinkierowej, możemy napotkać następujące rodzaje:

  • Fugi z trasem – są to spoiny z dodatkiem trasu, czyli skały pochodzenia wulkanicznego, dzięki którym na powierzchni fugi nie pojawiają się wykwity solne
  • Fuga gruboziarnista do klinkieru – w spoinie zmieszane są frakcje kruszyw o większej średnicy, które zostały wzbogacone obecnością żywicy epoksydowej. Dzięki temu fuga gruboziarnista do klinkieru pasuje do płytek imitujących starą cegłę, jednocześnie zachowując swoją elastyczność i właściwości fizykochemiczne.
  • Drobnoziarnista fuga do klinkieru – jest to najczęściej wybierana spoina, która pozwala na wykonanie spoinowania nawet o szerokości 3 mm. Jednocześnie może ona być z powodzeniem stosowana do wnętrz pozwalając na uzyskanie wysoce estetycznego efektu na dekoracyjnych ściankach.
Ułożone płytki klinkierowe na podłodze, a także polecana fuga do klinkieru
Porady, jaka fuga do klinkieru będzie odpowiednia, czyli polecana fuga klinkierowa

Wybierając zaprawę do klinkieru, którą wykorzystamy również do prac murarskich, należy uwzględnić zdecydowanie więcej kwestii, niż tylko jej skład. Do takich wytycznych zalicza się między innymi temperatura użytkowania, dostosowanie do konkretnego poziomu nasiąkliwości cegieł, czy też klasę wytrzymałości na ściskanie. Ten ostatni parametr jest niezwykle ważny, jeżeli zależy nam na naprawdę wytrzymałej zaprawie, szczególnie gdy zamierzamy układać i spoinować klinkier wystawiony na warunki atmosferyczne.

Fuga klinkierowa a kolory

Chociaż w pierwszej kolejności przy wyborze fugi powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie powyższe kwestie, nie bez znaczenia jest również jej kolor. Okazuje się, że nieprzemyślane kolory mogą mocno zaburzyć harmonię budynku, a nawet popsuć końcowy efekt. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad zastosowaniem fugi grafitowej, ze względu na praktyczność w jej czyszczeniu, nie zapomnij o sprawdzeniu, jak będzie się ona prezentować na tle płytek klinkierowych.

Wybierając kolory spoiny dopasowanej do odcieni klinkieru, otrzymamy stonowany, dość klasyczny efekt elewacji. Natomiast idąc w kierunku kontrastu, wyróżnimy płytki i niejako „odetniemy” je wizualnie od siebie. Wtedy też uzyskamy dość odważne wykończenie, które będzie zdecydowanie mocniej rzucało się w oczy. Istotne jest to, czy jednak taki mocny akcent będzie zakłócał całą architekturę.

Spoiny do płytek klinkierowych – ceny

Ostatnim elementem, który decyduje o wyborze konkretnego produktu, jest jego cena. Dlatego w poniższym zestawieniu prezentujemy przykładowe ceny spoin znanych producentów. Należy jednak pamiętać, aby nie wybierać jak najtańszego produktu, ponieważ można się zawieść na jego jakości. Fugi do płytek klinkierowych w odróżnieniu od spoiny stosowanej wewnątrz budynku, musi zmierzyć się z dużo gorszymi warunkami.

Przykładowe ceny spoin przeznaczonych do klinkieru

Nazwa produktu

Cena

Opakowanie 10 kg fugi grafitowej do płytek klinkierowych, Kreisel

29,80 zł

Zaprawa do klinkieru Kreisel, czarna 10 kg

35,30 zł

Zaprawa do klinkieru Kreisel, różne kolory 10 kg

Od 25,40 zł

Zaprawa do klinkieru Kreisel, szara 10 kg

26,99 zł

Opakowanie fugi grafitowej ZK-1 25 kg, Cekol

34,70 zł

Opakowanie fugi grafitowej 5 kg do płytek klinkierowych Elastolith

71,34 zł

Fugi z trasem kolor szary, Sporo

57,90 zł

Fugi z trasem kolor szary, 25 kg, Sporo FL

163,90 zł

Fugi z trasem kolor czarny, Sporo 2-20 mm, 90 FL

174,90 zł

Fuga gruboziarnista do klinkieru Stone Master, 5 kg

34,92 zł

Fuga gruboziarnista do klinkieru 5 kg

19,25 zł

ikona podziel się Przekaż dalej