Odkurzacze centralne - co to jest za instalacja?

Odkurzanie podłóg zwykłym odkurzaczem wiąże się z koniecznością ciągłego przenoszenia urządzenia, a także podpinania go do sieci elektrycznej. O ile w niedużych mieszkaniach nie musi to być zbyt kłopotliwe, tak już w przypadku dużych powierzchni przeznaczonych do odkurzania, jak i również osób mających kłopoty z dźwiganiem, takie rozwiązanie nie do końca będzie udane. Dlatego warto zastanowić się nad tym, aby zainstalować domowy odkurzacz centralny.

Odkurzacze centralne planujemy jeszcze na etapie budowy lub generalnego remontu budynku mieszkalnego. Główną przyczyną jest umieszczenie instalacji wewnątrz ścian. Instalacja składa się z rur, jednostki centralnej, rury do odkurzania, jak i również gniazd, pod które podpina się rurę od odkurzacza centralnego. Jak już wiemy, rury odprowadzające zanieczyszczenia muszą być połączone z jednostką centralną. Jest to urządzenie wytwarzające podciśnienie, dzięki czemu dochodzi do zasysania powietrza z zewnątrz i wciągania wszystkich zanieczyszczeń do instalacji.

Ważnym elementem, który posiada każdy odkurzacz centralny, są gniazda ssące. Powinniśmy uwzględnić długość rury odkurzacza, a także dostępność do gniazd ssących przy projektowaniu ich rozmieszczenia. Tutaj należy uwzględnić również ewentualne przemeblowania i remonty, tak aby w każdej sytuacji uzyskać dostęp do gniazda ssącego, aby móc swobodnie korzystać z instalacji.

Instalacja do odkurzania centralnego - zalety i wady

Odkurzanie domu dzięki instalacji stacjonarnego odkurzacza przynosi bardzo wiele korzyści. Do nich zalicza się przede wszystkim:

 • Brak dźwigania urządzenia - jest to świetne rozwiązanie nie tylko w domach posiadających duży metraż. Taki system do odkurzania sprawdzi się również w przypadku piętrowych budynków, a także gdy z różnych powodów nie możemy dźwigać ciężkiego urządzenia.
 • Możliwość zamontowania szczeliny ssącej - jest to tak zwana szufelka, dzięki której nie musimy używać rury do odkurzacza centralnego. Ponieważ szczelina ssąca z powodzeniem zasysa okruchy oraz inne zanieczyszczenia, które zamieciemy do jej otworu. Takie punktowe odkurzanie sprawdzi się szczególnie w kuchni lub innych pomieszczeniach, w których codziennie generujemy dużą ilość zanieczyszczeń na podłodze.
 • Cicha praca podczas odkurzania - w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza, odkurzacz centralny generuje minimalny hałas. Dlatego często ten system domowy jest uznawany wręcz za bezgłośny.
 • Instalacja odkurzacza centralnego w piwnicy wraz ze stacją, a także rodzaje i ceny odkurzacza centralnego
  Koszt odkurzacza centralnego do domu jednorodzinnego, czyli cennik, rodzaje, ile kosztuje odkurzacz centralny

  AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

  Większy zbiornik na nieczystości - jednostka centralna jest wyposażona w pojemnik na nieczystości o pojemności nawet kilkudziesięciu litrów. Zatem jego opróżnianie dokonujemy do kilku razy w roku.
 • Doskonałe rozwiązanie dla alergików - odkurzacz stacjonarny doskonale sprawdzi się w przypadku osób uczulonych na kurz i roztocze. Ponieważ w przeciwieństwie do pracy tradycyjnego odkurzacza, nie mamy tutaj do czynienia z wymianą powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu odkurzanie jest pozbawione charakterystycznego zapachu, a także często unoszących się cząsteczek kurzu.

Niestety, tak jak większość nawet nowoczesnych rozwiązań, również instalacja odkurzania centralnego posiada słabsze strony. Do nich zalicza się przede wszystkim:

 • Wysoka cena - rzeczywiście cena odkurzacza centralnego w porównaniu do tego, jaki koszt ponosimy z tytułu tradycyjnego odkurzacza, jest dużo wyższa. To, ile kosztuje cały system domowy, zależy nie tylko od wyboru samej jednostki centralnej, ale także ilości gniazd ssących, czy także tego, ile potrzeba metrów bieżących rur do odprowadzania zanieczyszczeń.
 • Konieczność projektowania na etapie budowy domu - najczęściej zaleca się, aby stacjonarny system odkurzania zaplanować jeszcze na etapie budowy domu. Jednak nie jest to całkowicie konieczne, ponieważ stacjonarny odkurzacz może być zamontowany w istniejących budynkach. Jednak jest to kłopotliwe ze względu na kucie bruzd w ścianach. Ponadto może to zwiększać koszt montażu odkurzacza centralnego.
 • Kosztowny serwis - należy mieć na uwadze, że serwis lub wymiana części kosztuje znacznie więcej nawet w porównaniu do zakupu całkowicie nowego urządzenia do tradycyjnego odkurzania. Jednak z drugiej strony warto mieć na uwadze, że stacjonarny odkurzacz domowy psuje się niezwykle rzadko. Odkurzanie przy pomocy jednej instalacji bez żadnej modernizacji jest możliwe nawet przez kilkanaście lat. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o centralnym odkurzaniu w domu.


Cena odkurzacza centralnego

Znając już wszystkie pozytywne, jak i również słabsze strony związane z posiadaniem odkurzacza centralnego w domu, dobrze jest się dowiedzieć, ile kosztuje jego montaż, a także zakup poszczególnych elementów. W poniższym zestawieniu znajdują się przykłady obejmujące cennik popularnych urządzeń dedykowanych do stacjonarnego odkurzania.

Przykładowy cennik na odkurzacze centralne

Nazwa produktu

Cena

Cena odkurzacza centralnego Profi 40.1

Cennik od 2149,00 zł

Cena odkurzacza centralnego Borysowski Zestaw KTS1 do 150 metrów kwadratowych

Cennik od 2337,00 zł

Tanie odkurzacze centralne Profi 38.2 Cyklon zestaw Max

Cennik od 1949,00 zł

Tanie centralne gniazda do odkurzacza stacjonarnego

Koszt od 44,00 zł

Tanie szufelki Columbiavac do odkurzacza centralnego

Koszt od 70,99 zł

Odkurzacz centralny Duovac Asteria

Koszt od 5025,00 zł

Sistem Air Odkurzacz centralny Tecno R-Evolution 250

Koszt od 4649,00 zł

Tanie szufelki do odkurzacza centralnego Leovac, kolor czarny

Koszt od 180,00 zł

Odkurzacz centralny Duovac Air 10 + zestaw sprzątający

Koszt od 3688,00 zł

Af Nova gniazdo ssące Slim czarne

59,00 zł

Tefal szczotka centralna i zestaw do czyszczenia Explorer S60

74,99 zł

Odkurzacz centralny BM 265+ zestaw standard

1430,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny