Pellet opałowy – najważniejsze informacje

Czym są piece na pellet?

Piece na pellet przypominają kotły na ekogroszek. Są wyposażone w specjalny podajnik ślimakowy oraz zasobnik. Praca urządzenia może okazać się niemal bezobsługowa. Piece na pellet posiadają zaawansowane sterowniki, które dostarczają opał do komory spalania, samoczynnie rozpalają go za pomocą specjalnych grzałek, a dodatkowo posiadają system gaszenia płomienia.

Dzięki dużemu zaawansowaniu kotłów, ogrzewanie pelletem okazuje się bardzo komfortowe. Co więcej, pellet workowany nie wymaga specjalnie dostosowanego miejsca magazynowego. Wykonany z drewna odpadowego jest bardzo dobrze wysuszony, przez co posiada wysoką wartość energetyczną.

Cena pelletu może okazać się dość zróżnicowana. Na szczęście jest to opał łatwo dostępny. Pellet workowany znajdziemy w Castoramie, w Obi, w Leroy Merlin oraz wielu większych składach. Sama cena pelletu nie jest jednak najważniejsza.

Ile kosztuje ogrzewanie peletem i ile wydamy na piece na pellet?

Wielu inwestorów zastanawia się, ile kosztuje ogrzewanie peletem. Pierwszym istotnym wydatkiem będzie zakup odpowiednich kotłów na pellet. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne piece na pellet. Cena zakupu dobrej jakości modelu rozpoczyna się od kwoty 7 000 zł. Większe i bardziej zaawansowane modele kotłów na pellet mogą kosztować około 9 000 – 10 000 zł.

Znamy już przybliżoną cenę kotłów na pellet. W następnej kolejności obliczamy, ile kosztuje ogrzewanie peletem. Sumaryczny koszt ogrzewania budynku może być dość zróżnicowany. Wszystko zależy od skuteczności izolacji ścian, metrażu budynku czy temperatury panującej we wnętrzach mieszkalnych. Przyjmujemy jednak, że średnie zużycie pelletu potrzebnego na ogrzanie dobrze zaizolowanego budynku jednorodzinnego (100 m2) to około 3 tony. Średnia cena za tonę wynosi 1 200 zł.

Pellet opałowy w dłoniach, czyli ile kosztuje pellet, a także cena za pellet opałowy i koszt ogrzewania pelletem
Jaka jest cena pelletu? Sprawdzamy, ile kosztuje pellet za tonę

Wiemy już, ile kosztuje ogrzewanie peletem oraz jakie są koszty zakupu kotłów na pellet. Są to wyliczenia przybliżone, dlatego w dalszej części tekstu określimy dokładniejsze koszty zakupu opału. Sprawdź także ten artykuł o cenie pelletu w kontekście jego wartości opałowej.

Ile kosztuje pellet opałowy?

Cena pelletu workowanego w Castoramie

Największą popularnością cieszy się pellet workowany z drewna odpadowego. Poniżej omówimy ofertę sprzedaży w Castoramie.

  • Eko pellet Drago Premium – to popularny opał dostępny w Castoramie. Wyprodukowany z drewna sosnowego i dostępny w workach po 15 kg. Cena pelletu Drago Premium to około 16,98 zł za worek. Zatem średnia cena za tonę opału wynosi 1 132 zł.
  • Eko Pellet Premium 6 mm – dostępny w Castoramie w workach po 15 kg. Średnia wartość opałowa wynosi tu 18 MJ/kg. Cena pelletu w Castoramie wynosi 16,48 zł za worek. Średnia cena za tonę to około 1 098 zł.
  • Pellet opałowy Volcanica – kolejny popularny pellet workowany. Posiada wilgotność 6,6 do 8,3 % i nadaje się do kotłów na pellet oraz kominków. Cena pelletu Voltanica wynosi 15,98 zł.

Polecane piece na pellet

Ile kosztuje pellet w Obi?

Obi to kolejna, popularna sieć sklepów, w których kupimy dobrej jakości pellet opałowy. Poniżej wyróżnimy trzy przykładowe produkty i omówimy ceny ich zakupu.

  • Eko Pellet Etna – dobrej jakości pellet workowany, dostępny w Obi. Posiada wartość opałową 18 MJ/kg i umożliwia komfortowe ogrzewanie pelletem. Wykonany z drewna odpadowego i dostępny w workach po 15 kg. Cena pelletu wynosi tu 18,99 zł.
  • Pellet workowany Magma Premium 17,4 – dostępny w Obi pellet o wartości opałowej 17,4 MJ/kg. Posiada dobre opinie i nadaje się do wszystkich pieców na pellet. Cena zakupu worka wynosi 16,49 zł. Zatem uśredniona cena za tonę opału wynosi 1 100 zł.
  • Pellet Top Quality – kolejny, dostępny w Obi pellet workowany o wysokiej wartości opałowej (18 MJ/kg). Wyprodukowany z drewna odpadowego zapewnia niewielką wilgotność. Średnia cena zakupu wynosi 19,99 zł/worek. Zatem cena za tonę tego opału to około 1 330 zł.

Ile kosztuje pellet w Leroy Merlin?

Ogrzewanie pelletem wiąże się z dość zróżnicowaną skalą wydatków. Cena za worek opału często okazuje się mniej atrakcyjna niż średni koszt zakupu pełnej tony. W Leroy Merlin workowane produkty na sztuki, a także komplet pelletu na palecie. Zwróćmy tutaj uwagę na fakt, iż przedstawione w Leroy Merlin ceny nie dotyczą pełnej tony, a dokładnie 975 kg opału.

  • Eko pellet Equation – dostępny w Leroy Merlin pellet o wartości opałowej 17,1 MJ/kg. Do nabycia w workach po 15 kg. Średnia cena zakupu wynosi 14,99 zł, zatem średnia cena za tonę to około 1 000 zł.
  • Pellet Equation paleta – Eko pellet Equation jest też dostępny na palecie po 975 kg. Średnia cena zakupu owego opału w Leroy Merlin wynosi 1 071 zł.
  • Pellet Premium Biomasa Partner Group – to dobrej jakości pellet z drewna sosnowego i świerkowego. Cena zakupu palety wynosi 1 255 zł.

Omawiając ceny w Leroy Merlin, warto zauważyć, że produkty na paletach zostały objęte atrakcyjnymi kosztami dowozu. Przy zamówieniu całej palety produktu, możemy liczyć na dowóz za 1 zł.

Zaprezentowane powyżej ceny pelletu pochodzą ze stron Castorama, Obi oraz Leroy Merlin. Są to stawki wraz z wartością podatku VAT.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny