Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu i c.w.u.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Za pomocą specjalnego wymiennika ciepła pompa zamienia ciepło zawarte w powietrzu na energię, którą można wykorzystać do ogrzewania mieszkania i ciepłej wody użytkowej. Powietrzne pompy ciepła są bardzo funkcjonalne i cenne pod względem ekologicznym.

Pompa ciepła stanowi przeciwieństwo lodówki. Podczas gdy w lodówce ciepło jest pobierane z wewnątrz i oddawane do otaczającego powietrza, pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną powietrza zewnętrznego do ogrzania wnętrza domu. Jest to możliwe dzięki cyklom procesów termodynamicznych. Czynnik chłodniczy w instalacji zostaje mianowicie ogrzany przez powietrze zewnętrzne i odparowuje.  Sprężarka napędzana energią elektryczną podnosi ciśnienie pary i doprowadza do skraplania gazu, z jednoczesnym oddawaniem ciepła do czynnika grzewczego. Skroplony czynnik chłodniczy zostaje ponownie skierowany do parownika i cykl się zamyka.

Powietrzna pompa ciepła jest w stanie ogrzewać dom nawet przy ujemnych temperaturach, wzrasta tylko zużycie energii elektrycznej i spada sprawność urządzenia. Głównym obszarem stosowania pomp ciepła są dobrze izolowane budynki i domy niskoenergetyczne. Ponieważ temperatura zasilania takiego systemu grzewczego jest niska, powietrzna pompa ciepła nadaje się szczególnie do ogrzewania podłogowego i ściennego. W starych budynkach zbudowanych w chłodnych regionach zapotrzebowanie na energię cieplną jest zbyt duże, aby liczyć na opłacalność działania pomp ciepła.

Typy powietrznych pomp ciepła

Pompy pobierające energię cieplną z otaczającego powietrza mogą się różnić sposobem oddawania zgromadzonego ciepła. Rozróżnia się dwa zasadnicze typy takich urządzeń:

  • Powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze – nie potrzebuje wodnego odbiornika ciepła w postaci grzejników podłogowych albo ściennych. Wymienniki ciepła są połączone z wentylatorem i układem kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze. Wadą jest brak możliwości przygotowania ciepłej wody użytkowej, którą trzeba podgrzewać na przykład w bojlerze elektrycznym. Ponieważ układ działa jako pompa grzewczo-chłodząca, latem może służyć do klimatyzowania pomieszczeń. Posiada małą bezwładność, to znaczy w krótkim czasie następuje odczuwalna zmiana temperatury.
  • Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda – pobierane z zewnątrz ciepło jest przekazywane do czynnika grzewczego, którym jest woda. Im wyższa temperatura zewnętrzna, tym lepsza jest sprawność pompy powietrze-woda. Zaletą jest możliwość przygotowania c.w.u. oraz łatwość sterowania temperaturą w oddzielnych pomieszczeniach. Instalacja wykazuje znaczną bezwładność, czyli na zmianę temperatury w mieszkaniu trzeba nieco poczekać. Dobrą kombinacją dla powietrznej pompy ciepła jest domowa instalacja fotowoltaiczna i ewentualnie montaż kominka. Sprawdź także ten artykuł na temat zasady działania pompy ciepła.

Czołowi producenci powietrznych pomp ciepła i ich cennik

Trudny wybór najlepszej powietrznej pompy ciepła

Ze względu na stosunkowo wysoki koszt inwestycji, wybór pompy ciepła jest decyzją, którą podejmuje się na lata. W każdym przypadku trzeba dobrać urządzenie indywidualnie do każdego domu. Cennik nie może być jedynym kryterium wyboru. Ważna jest ocena producenta i jego pozycja na rynku. Przydatne informacje można też uzyskać od osób, które praktycznie wypróbowały już konkretny sprzęt. Typ pompy i parametry techniczne wynikają z warunków jej zastosowania. Do firm produkujących powietrzne pompy ciepła, obdarzanych największym zaufaniem, należą:

Panasonic – japoński koncern oferujący wydajne pompy ciepła za rozsądną cenę. Pompy tego producenta można bez problemu połączyć z fotowoltaiką.

  • AQUAREA z serii HT – pompa typu powietrze-woda doskonale się sprawdza do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Zapewnia wysoką temperaturę wyjścia nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej, co umożliwia zastosowanie tej pompy w instalacji wysokotemperaturowej. Szeroki zakres mocy pozwala na dostosowanie pompy do potrzeb domu. Cena wynosi ok. 20 tys. zł.
Mała powietrzna pompa ciepła stojąca przy domu jednorodzinnym, a także eksploatacja, koszt montażu, instalacja i pompa powietrzna krok po kroku
Cena powietrznej pompy ciepła, koszt, montaż, jakość, rodzaje, zasada działanie, sprawność

Nibe – szwedzka firma założona w połowie ubiegłego wieku przez Nilsa Bernerupa, czołowy producent pomp ciepła różnych typów. Wieloletnie doświadczenie procentuje jakością wyrobów.

  • zestaw BASIC SPLIT 8 - kosztuje ok. 21 tys. zł.
  • zestaw COMPACT SPLIT 8 – kosztuje ok. 30 tys. zł.
  • zestaw BASIC MONOBLOK 8 – kosztuje ok. 27 tys. zł.

Polecane pompy ciepła - sprawdź cenę!

Viessmann – niemiecka firma o wiekowej tradycji oferująca systemy grzewcze różnego rodzaju, nie tylko pompy ciepła, ale też kotły gazowe, olejowe i instalacje solarne.

  • Vitocal 343 moc 5,9 kW – może być zastosowana w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Doskonale współpracuje z panelami fotowoltaicznymi oraz ogrzewaniem gazowym i olejowym. Cena pompy wynosi ok. 34 tys. zł.

Vaillant – niemiecka firma o półtorawiekowej tradycji. W swoim portfolio posiada różne rodzaje pomp, w tym powietrzne pompy ciepła powietrze-woda.

  • AROTHERM PLUS – pompa ciepła powietrze-woda o bardzo wysokiej temperaturze wyjścia, która umożliwia współpracę z instalacją grzejnikową wysokotemperaturową. Posiada wysoką sprawność i niskie zużycie energii elektrycznej. Zdalne sterowanie daje możliwość obniżania albo zwiększania temperatury w mieszkaniu za pomocą smartfona. Cena pompy wynosi ok. 27 tys. zł.


Opłacalność zakupu powietrznej pompy ciepła

Chociaż pompa powietrzna czerpie darmowe ciepło z otaczającego powietrza, to nie oznacza, że ogrzewanie domu odbywa się bez kosztów. Do działania instalacji potrzebne jest zasilanie prądem elektrycznym, który kosztuje coraz więcej. Wysoka jest też cena powietrznej pompy ciepła. Dlatego ten system ogrzewania najlepiej sprawdza się w bardzo dobrze izolowanych nowoczesnych budynkach. Wysokie koszty zakupu i instalacji są wtedy opłacalne na dłuższą metę.

Sprawność powietrznej pompy ciepła zależy od różnicy temperatur powietrza. Im chłodniejsze powietrze znajduje się na zewnątrz, tym więcej energii elektrycznej musi pobrać pompa, aby utrzymać ogrzewanie domu na zadanym poziomie. Doskonałym rozwiązaniem jest domowa instalacja fotowoltaiczna, która zapewnia tanią energię elektryczną. Uzupełnieniem i wsparciem systemu grzewczego opartego na pompie powietrza może być montaż kominka w mieszkaniu. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zapoznać się z artykułem: Cennik pomp ciepła 2021 - ile kosztuje pompa ciepła?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny