Standardowa wysokość umywalki w łazience

Wysokość montażu umywalki

Umywalki to podstawowe elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć w łazience. Służą do mycia rąk i twarzy, a czasami nawet do prania czy mycia innych części ciała. Wybór odpowiedniej umywalki, pasującej do wnętrza to jedno, natomiast montaż urządzenia to już zupełnie inna sprawa. Wysokość umywalki koniecznie powinna być dopasowana do grona domowników.

Teoretycznie istnieje określona norma, która mówi, na jakiej wysokości zamontować umywalkę. Wytyczne można znaleźć w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano – Montażowych w cz. II pt. „Instalacje sanitarne i przemysłowe”, lecz są one mocno przestarzałe. Dotyczą populacji z lat 60 i 70. Społeczeństwo przecież ciągle się zmienia. Świeższe zalecenia normy europejskiej określają, że powinno się przeprowadzać montaż umywalki na wysokości ok. 85 cm – 95 cm od płytek. Jest to więc kwestia dobrowolna i indywidualna.

Najczęściej jednak umywalki montowane są na wysokości 75 cm-80 cm od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Jest to wymiar zaczerpnięty głównie z praktyki. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy domownikami są tylko osoby dorosłe o ponad 1,7 m wzrostu. Wówczas wysokość montażu umywalki można zwiększyć do 85 cm-90 cm. Nie powinno się jednak przekraczać tej wysokości, ponieważ będzie to znacznym utrudnieniem dla gości. Sprawdź także polecane umywalki nablatowe.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę? Norma dla dzieci i dla niepełnosprawnych

No dobrze, ale co z młodszymi domownikami oraz osobami niepełnosprawnymi? Przecież standardowa wysokość umywalki może okazać się dla nich kłopotliwa. Umywalka jest urządzeniem, którego wysokość powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników. Wynika to z pozycji, w jakiej jest użytkowana. Dostosowanie wysokości umywalki dla dzieci, często okazuje się być kłopotliwe. A więc na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Wysokość umywalki dla dziecka w standardowej łazience jest za duża - dziecko nie może wygodnie sięgnąć rączkami do strumienia wody
Jaka jest optymalna wysokość umywalki?

Powszechnie przyjęta standardowa wysokość umywalki dla sześciolatków wynosi 60 cm-65 cm. Z upływem kolejnych dwóch lat wysokość powinno się zwiększać o 5 cm. Nie jest to jednak łatwa sprawa. Nie dość, że podwyższenie lub obniżenie umywalki byłoby kłopotliwe, to w dodatku meble łazienkowe (np. szafka), należałoby wymienić na nowe. Najczęściej szafka jest wtedy na wymiar. Jest jeszcze jeden bezpieczny sposób, dzięki któremu nie trzeba przerabiać umywalki łazienkowej. Wystarczy zaopatrzyć dziecko w specjalny podest.

Wydawałoby się, że wysokość umywalki dla niepełnosprawnych, podobnie jak dla dzieci, również musi być mniejsza. Otóż „tradycyjna” wysokość może w tym wypadku zostać zachowana. Zalecany jest więc montaż 80 cm-85 cm od posadzki. Jedynym warunkiem jest maksymalne wysunięcie umywalki, po to by powstałe pod spodem wolne miejsce, mogło być przeznaczone na nogi i wózek. Szacuje się, że powinno ono wynosić ok. 67 cm. Ważna jest też w tym przypadku szerokość umywalki i prosta, przednia krawędź. Norma wskazuje na ok. 60 cm szerokości i ok. 55 cm długości.

Montaż umywalki

Wysokość podejścia wody do umywalki oraz odpływu z umywalki

Wysokość przyłączy umywalki nie może być zbyt niska. Zazwyczaj wysokość podejścia wody do umywalki, uzależniona jest od tego, gdzie zaplanowany został montaż baterii umywalkowej. Jest to ok. 25 cm – 35 cm powyżej krawędzi umywalki. Ma to związek z wysokością wybranej baterii. Na szczęście podłączenie baterii umywalkowej nie jest problemem, bo nawet jeśli okaże się, że wężyki są zbyt krótkie, bez problemu można wymienić je na dłuższe.

Określenie więc wysokości podejścia wody do umywalki uzależnione jest od wysokości, na której chcemy zamontować umywalkę. A dokładniej umywalkę wraz z baterią. Standardowa wysokość umywalki, czyli ok. 85 cm, narzuca wysokość podejścia wody do umywalki równą ok. 60 cm-65 cm. Rozstaw otworów montażowych powinien wynosić 15 cm-25 cm.

Duże znaczenie ma wysokość odpływu umywalki, który połączony jest z kanalizacją za pomocą syfonu. Odpływ powinien znajdować się na wysokości ok. 50 cm-65 cm od powierzchni posadzki. Często wysokość odpływu z umywalki nie może zgrać się z syfonem, tzn. nie da się ich połączyć. Wystarczy więc wyregulować syfon lub obciąć go na daną długość. Ważne jest, by odpowiednio dobrać średnice przyłączy (czyli rur odprowadzających) oraz spadki, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby dojść do powolnego spływania wody, a nawet zatkania się rur odpływowych. Sprawdź także szacowane koszty umywalki z montażem.

Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka nablatowa?

Znamy już tradycyjnie zalecaną wysokość umywalki. Natomiast czy jest ona taka sama przy montażu urządzenia na blacie? Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka nablatowa? Warto się temu przyjrzeć, ponieważ umywalki nablatowe, stojące oraz wpuszczane w blat, montuje się trochę inaczej. Na wysokość montażu tego typu umywalki duży wpływ ma podejście wodne i kanalizacyjne.

Umywalki nablatowe na standardowej wysokości w bardzo nowoczesnym stylu na drewnianej komodzie łazienkowej na tle kremowych płytek
Jaka jest optymalna wysokość umywalki?

Asymetryczne projekty umywalek nablatowych utrudniają zamontowanie urządzenia na zalecanej wysokości. A więc na jakiej wysokości zamontować umywalkę? Potrzebne są tu dokładne pomiary. Wysokość umywalki nablatowej wynika z zamontowania urządzenia w taki sposób, aby górna krawędź misy umywalki sięgała 85 cm – 90 cm wysokości. Ważną rolę przy ustawieniu umywalki spełniają meble łazienkowe. Dzięki ich wysokości możemy regulować wysokość umywalki.



Inaczej jest w przypadku niestandardowych umywalek o płytszej misie z większą średnicą. Tutaj wysokość szacowana jest w sposób indywidualny. Zależny przede wszystkim od potrzeb wszystkich domowników. Kwestia, jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka nablatowa lub zwykła, jest szalenie ważna. Niezależnie kto z niej korzysta, każdy powinien czuć się komfortowo. Nie można przecież odczuć wygody użytkowania, jeżeli umywalka jest zamontowana za wysoko lub zbyt nisko. A może zainteresuje cię także przegląd szafek pod umywalki?

Czy wysokość umywalki jest ważna?

Oczywiście, że jest ważna i to bardzo. Dlatego zastanawiając się, na jakiej wysokości zamontować umywalkę, warto skorzystać z porad doświadczonych w tej kwestii fachowców. Standardowa wysokość umywalki to przede wszystkim wygoda w użytkowaniu. A przecież o to właśnie chodzi. Wysokość powinna być dostosowana do domowników, zwłaszcza ich zróżnicowania wiekowego, jednak nie wolno zapominać też o gościach. Oni również muszą czuć się komfortowo.

Często wykonane wcześniej przyłącze wody do umywalki oraz odpływ do kanalizacji, mają duży wpływ na montaż wybranego przez nas modelu. Nie od razu wiemy, na jakiej wysokości zamontować umywalkę po skończonym remoncie. Początkowo zakładana koncepcja, w rezultacie często zostaje zmieniona na etapie końcowym. Decydując się więc np. na bardziej nowoczesną umywalkę nablatową, zamiast zakładanej na początku tradycyjnej, wystarczy dopasować odpowiednią wielkość szafki. To w zupełności wystarczy.

Podsumowując, standardowa wysokość szafki nie jest określona przez konkretną normę. To przyjęta wysokość dla dorosłych 75 cm-80 cm, a dla dzieci w wieku 6 lat to 60 cm-65 cm. Wysokość mierzona jest od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Dla dzieci idealnym rozwiązaniem jest podest, który pomoże w korzystaniu z umywalki do czasu osiągnięcia odpowiedniego wzrostu. Nie ma też specjalnych wymogów dla osób niepełnosprawnych. Jedynym warunkiem jest ok. 67 cm wysokości pod umywalką, na nogi oraz wózek. Kupując nowoczesne, asymetryczne urządzenie, warto sprawdzić np. na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka nablatowa. Może okazać się, że sposób montażu jest nieco inny. Wiele informacji można znaleźć np. na forach, gdzie ludzie wymieniają się swoimi doświadczeniami. Konfrontacja naszej wiedzy z radami innych na pewno znacznie ułatwi montaż.

ikona podziel się Przekaż dalej