Kabina prysznicowa

(fot. fotolia.com, 112676368 | Autor: Dariusz Jarzabek)

Podstawową kwestią jest oczywiście odpowiedni rozmiar wybieranej kabiny prysznicowej (zobacz więcej). Do najbardziej podstawowych zalicza się ten o wymiarach 90x90 cm, jednakże w przypadku nieco mniejszej łazienki, dobrym pomysłem może okazać się zakup kabiny 80x80 cm. W wielu sklepach internetowych, takich jak Adare, nabyć można również kabiny asymetryczne, przykładowo o wymiarach 70x90 cm. Posiadacze dużych łazienek powinni zainteresować się kabinami, których jeden bok podstawy ma 100, a nawet 120 lub 140 cm – taka kabina zapewniać będzie maksymalny komfort związany z jej korzystaniem.

Umiejscowienie kabiny w łazience

Równie istotną kwestią jest także umiejscowienie naszej kabiny – czy będzie znajdować się ona we wnęce, przy ścianie, w rogu łazienki, a może na jej środku? Pozwoli to nam dopasować kształt do wybranego miejsca, jak i wielkości pomieszczenia.

Do najbardziej popularnych kabin, szczególnie, jeśli mowa o małych łazienkach, zaliczyć można kabiny narożne, mające podstawę prostokąta, kwadratu, bądź też ćwiartki koła. Stosunkowo niewiele miejsca zajmuje również kabina znajdująca się we wnęce, która dodatkowo nie jest droga do skonstruowania. Jeśli dysponujemy dużą łazienką, wówczas możemy postawić na kabinę w nietypowym miejscu oraz niecodziennym kształcie, np. koła znajdującego się na środku pomieszczenia.

Rodzaje kabin prysznicowych

Warto również wiedzieć, że wśród kabin prysznicowych, z uwagi na miejsce montażu, wyróżniamy:

-kabiny natryskowe przyścienne – jak sama nazwa wskazuje, znajdują się one przy ścianie łazienki i wymagają posiadania ścianek bocznych. Kabiny te zajmują nieco więcej miejsca niż modele narożne, dlatego też sprawdzą się szczególnie w przypadku dużych wnętrz. Mogą występować w wersji prostokątnej, kwadratowej, czy też półokrągłej
-kabiny natryskowe narożne – montowane są w narożniku, wykorzystując do tego dwie ściany łazienki, Można je nabyć w kształcie półokrągłym, kwadratu, pięciokąta, trójkąta i nie tylko. Modele te są dedykowane zarówno niewielkim, jak i dużym łazienkom.
-kabiny wolnostojące – sprawdzą się przede wszystkim w dużych łazienkach. Modele te w ogóle nie dotykają ścian, ponieważ stanowią one całkowicie odrębną całość. Decyzję o zakupie tej właśnie kabiny należy podjąć już na etapie projektowania instalacji, tak, by fachowiec mógł wyprowadzić w odpowiednim miejscu podejścia kanalizacyjne oraz wodne

Sposób mocowania

Nie bez znaczenia jest także konstrukcja kabiny oraz sposób mocowania jej ścianek i drzwi. Decydując się na zakup kabiny półokrągłej, dobrze jest zwrócić uwagę przede wszystkim na rolki oraz ramy z odbojnikami (to właśnie na nich przesuwają się drzwi). Drzwi kabin, które zostały osadzone na rolkach nie powinny z nich wypadać. Istotne jest także, by otwierały się lekko. Co równie istotne, odbojniki powinny zostać wykonane z twardego materiału, a same drzwi powinny cechować się bardzo dobrą szczelnością. Obecnie, na rynku nabyć można kabiny o różnych konstrukcjach. Jedną z nich jest konstrukcja ramowa, która jest jednocześnie najpopularniejsza. Nieco lżejsza jest kabina półramowa, ponieważ nie została ona wyposażona w wewnętrzne profile pionowe.

W tych właśnie modelach drzwi oraz ścianki osadzone zostały w profilach. Spośród wielu różnych typów kabin, największą szczelnością cieszą się konstrukcje ramowe, szczególnie, jeżeli zostały wyposażone w drzwi przesuwne, które skutecznie zapobiegają kapaniu wody zarówno przy otwieraniu, jak i zamykaniu. Zarówno prowadnice, jak i profile produkowane są z aluminium, które jest anodowane lub też lakierowane. Natomiast konstrukcja bezramowa to taka, w której drzwi przytrzymują boczne uchwyty, które zostały przymocowane do ściany. Tego typu modele zostały zbudowane z nieco grubszych, szklanych tafli i mają zredukowaną do minimum liczbę profili. Są to modele odbierane, jako najnowocześniejsze oraz najbardziej designerskie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły