Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie naszego miejsca. Jakie wybrać? Z naszej strony, chcielibyśmy podpowiedzieć Wam lampy solarne. Światło przez nie emitowane jest delikatne oraz wpływa mocno na klimat, który panuje w naszych ogrodach. Co najważniejsze jednak jest to źródło energii całkowicie ekologiczne oraz ekonomiczne. Zatem jej montaż nie wpłynie mocno na nasze kieszenie oraz na kondycje naszej planety. Jeśli nie wiecie, jaką wybrać - zapraszamy do artykułu.

Dokonywanie wyboru lampy solarnej, warto rozpocząć od ustalenia, gdzie ma się znajdować i co konkretnie oświetlać. Jest całkiem sporo ich zastosowań, można zakupić na przykład:

  • lampy ogrodowe solarne
  • lampy solarne do oświetlania ciągów komunikacyjnych
  • lampy solarne naścienne
  • lampy solarne do oczek wodnych i basenów
  • lampy solarne do oświetlania parkingów

Ranking sprawdź na: https://remontujemysami.pl/ranking-lamp-solarnych-czyli-dobre-lampy-solarne-do-ogrodu/

Jak działa lampa solarna

Rozwiązanie tej kwestii warto zacząć od tego, jak zbudowana jest takowa lampa. Większość z nich u swojej podstawy posiada trzonek, na którym umieszczony jest klosz. W nim też znajdują się: płyta kontrolera z baterią lub akumulatorem oraz diodą LED. Cała ta konstrukcja zwieńczona jest pokrywą lampy, w której znajduje się fotorezystor, bateria słoneczna oraz szkiełko ochronne.

Skoro omówiliśmy już budowę lampy solarnej, możemy przejść teraz do tego, jak ona działa. Cały dzień, promienie emitowane przez słońce, łapane są przez baterię słoneczną. Następnie światło to, gromadzone jest w urządzeniu za pomocą ogniwa fotowoltaicznego. Jest ono przekształcane w energię, która następnie przechodzi do akumulatora, który ją gromadzi. Niezwykle ważnym elementem tego procesu, jest fotorezystor, który rozpoznaje moment zapadnięcia zmroku a informację tę, wysyła do płyty kontrolera. Zmagazynowana w akumulatorze energia, uwalnia światło i używa w tym celu diody albo ledowej żarówki. Trzonek, który jest elementem budowy lampy solarnej, służy do umocowania jej w gruncie. Jest to magiczne, że lampa solarna świeci tylko w ciemności. Czemu tak się dzieje? Za sprawą układu słonecznego, który jest w lampie. Dzieje się tak, ponieważ włącza on funkcję halogen solarny. Zazwyczaj odbywa się to po zmroku, w nocy i późnym wieczorem. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni czy to działa, można przeprowadzić krótki eksperyment weryfikujący. Jak to zrobić? Należy dłonią zasłonić ogniwo fotowoltaiczne. Zawarty w środku układ elektryczny, dostanie sygnał o zmniejszeniu poziomu światła i rozpocznie włączanie urządzenia.

Ciekawostką jest, że w pochmurny oraz zimowy dzień, nasze lampy solarne również zadziałają. Wystarczy, że zabrudzenia, które na niej się znajdują, wytrze się za pomocą szmatki z wodą, a następnie lampę przeniesie się w najjaśniejsze miejsce na naszej posesji. Nie należy również obawiać się o ewentualne uszkodzenia, ponieważ dzięki szkiełku ochronnemu jest odpowiednio zabezpieczona. Jeśli jednak cała nasza działka znajduje się w cieniu, warto użyć luster, które przekierują całe światło na ogniwo fotowoltaiczne. Ważne! Należy pamiętać, żeby było dwa razy większe od naszej lampy solarnej. Drugim dobrym rozwiązaniem jest także naładowanie jej przy pomocy światła lampy lub latarki Led.

To jaką lampę solarną wybrać, warto uzależnić od tego, jaki styl chce się mieć w swoim ogrodzie. Na rynku bowiem istnieje bardzo wiele ich modeli. Od małych poprzez minimalistyczne na dużych, strojnych kończąc. Jedno jest natomiast pewne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej