Mata pod pralkę - zastosowanie

Uruchomiona pralka, szczególnie w czasie wirowania wywołuje bardzo wysokie wibracje. Praktycznie całe urządzenie drży, a w skrajnych sytuacjach może nawet nieznacznie się przemieszczać. Jest to dosyć kłopotliwe przede wszystkim ze względu na komfort korzystania z pralki. Silne wibracje powodują duży hałas. Nie mówiąc już o tym, iż samo drżenie podłogi negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Oczywiście negatywnych konsekwencji jest zdecydowanie więcej. Ruchy pralki mogą przyczynić się do poluzowania przewodów, co w efekcie może skończyć się ich przerwaniem lub zniszczeniem.

Na szczęście rozwiązaniem tej sytuacji jest mata antywibracyjna. Wibracje nadal są wywoływane przez urządzenie, ale podkładka skutecznie je niweluje tworząc odpowiednie podłoże pod pralkę. W ten sposób zyskamy komfort związany z obniżeniem hałasu, czy też prawdopodobieństwa przesunięcia się pralki. Samo urządzenie jest skutecznie chronione przed awariami wynikającymi z ciągłych wibracji. Do najczęstszych usterek z tego powodu dochodzi przy łożysku. Niestety nie wszystkie modele pralek mają możliwość wymiany łożyska, dlatego trzeba chronić urządzenie przed całkowitym popsuciem. Mata ochronna świetnie sprawdza się nie tylko w mieszkaniach w bloku, ale również w domach.

Mata antywibracyjna - rodzaje

Wybierając matę antywibracyjną należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy rozmiarami będzie ona dopasowana do urządzenia. Musi ona być przynajmniej takich samych wymiarów co pralka. W innym przypadku mata ochronna nie spełni swojego zadania. Dodatkowym atutem jest grubość maty. Im mata wygłuszająca będzie grubsza, tym większej izolacji możemy się po niej spodziewać.

Mata pod pralkę może być wykonana z dwóch rodzajów materiałów. Dlatego wśród podkładek wymienić możemy:

  • Gumową matę pod pralkę - gumowa podkładka pod pralkę jest wyjątkowo popularnym rozwiązaniem. Jest ona co prawda dość ciężka, ale również przez to odpowiednio zbita. Taka struktura maty wpływa na zminimalizowanie praktycznie do zera drgań urządzenia. Dodatkowym atutem jest to, że gumowa podkładka pod pralkę doskonale niweluje hałas.
  • Matę wykonaną z pianki - mata wygłuszająca doskonale radzi sobie z ustabilizowaniem pralki w jednym miejscu. Oczywiście mata antywibracyjna z tego tworzywa również działa wygłuszająco. Zaletą mat z pianki jest jej miękkość.
  • Płyta tłumiąca drgania - jest to specjalna płyta, która nie tylko zapobiega przemieszczaniu się pralki, ale również dzięki niej możliwe jest łatwe przesuwanie pralki w dowolne miejsce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w czasie generalnych porządków lub też w czasie remontu. Płyta wyposażona jest w hamulce, które zaciągamy, gdy chcemy unieruchomić pralkę. Natomiast gumowe podkładki nie tylko pochłaniają drgania, ale również niwelują hałas.
  • Podest pod pralkę - podest pozwala nie tylko na stabilizację pralki, a także jej wygłuszenie podczas prania. Jednak dodatkowym atutem podestu jest ustawienie pralki na wysokości, która okaże się dla nas najbardziej optymalna. Podest często wyposażony jest w regulowane nóżki, a także posiada miejsce na szufladę. Dzięki temu możemy zyskać dodatkową przestrzeń, która jest cenna, szczególnie w małych łazienkach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pralkach.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Mata wygłuszająca pod pralkę - porady przedzakupowe

Wiedząc już, z jakich tworzyw możemy zamówić matę antywibracyjną lub podest wygłuszająco, warto dowiedzieć się jeszcze, na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę przed jej zakupem. Na pewno powinna nas zainteresować wytrzymałość materiału. Nie ma sensu kupować maty, która może po kilku miesiącach skruszeć. Pamiętajmy, aby gumowa podkładka pod pralkę była wytrzymała na wilgoć.

Nie bez znaczenia jest także wygląd maty lub podestu. Pamiętajmy, że jest to jednak widoczny element, który powinien pasować do wystroju łazienki, a przynajmniej być jak najbardziej neutralny. W małych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni, lepiej jest zainwestować w podest. W wielu modelach możemy zaadaptować przestrzeń między pralką a podłogą na szufladę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy ograniczoną liczbę mebli łazienkowych do zaadaptowania.

Mata ochronna tłumiąca drgania - ceny i opinie

Każde rozwiązanie zapewnia wygłuszenie oraz stabilizację pralki. Często końcowym aspektem decydującym o zakupie konkretnego typu maty, jest jej cena. Dlatego warto zapoznać się z orientacyjnymi kosztami proponowanych rozwiązań. Jednak pamiętajmy, że czasem lepiej jest się zdecydować na droższą matę lub płytę, a jak najlepiej ją dopasować do warunków w łazience.

Przykładowe ceny i opinie mat antywibracyjnych pod pralkę

Nazwa produktu

Cena

Mata pod pralkę 8 mm

Cena od 34,99 zł - bardzo dobre opinie

Gumowa podkładka pod pralkę Scanpart 60x60 cm

Cena od 49,99 zł - bardzo dobre opinie

Mata wygłuszająca i tłumiąca drgania, gruba

Cena od 45,99 zł

Mata antywibracyjna Metrox MTX970

29,99 zł

Mata wygłuszająca i tłumiąca drgania Metrox, 60x60 cm

39,99 zł

Płyta pod pralkę, stabilizująca, Meliconi Base Wash

199,00 zł

Podkładki antywibracyjne Metrox do pralek i zmywarek (4 sztuki)

19,90 zł

Metrox, pokrowiec na pralkę

9,99 zł

Podkładki antywibracyjne pod maszyny Milty Foculpods (4 szt.)

169,00 zł

Gruba mata antywibracyjna pod maszyny 1 cm, 60x60 cm

79,90 zł

Podkładki antywibracyjne pod maszyny Dynavox Antivibe

41,00 zł

Podkładki antywibracyjne pod maszyny, Taga Harmony

50,00 zł

Mata antywibracyjna 2,3 mm STP Aero

65,00 zł

Mata wygłuszająca butylowa antywibracyjna 2 mm, bitmat

39,99 zł

Mata antywibracyjna wygłuszająca pod pralkę 8 mm

34,99

Mata antywibracyjna pod pralkę 60x85 cm, 2 cm

40,00 zł

Taśma wygłuszająca antywibracyjna gumowa 3/50 mm

24,99 zł

Vida XL Podest pod pralkę z półką w białym kolorze

260,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny