Papa na fundament

Papa termozgrzewalna do izolacji fundamentów

Ta fundamentowa papa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów hydroizolacyjnych. Dzięki niej zapewnisz ścianom budynku długą ochronę przed wilgocią oraz wodą. Najprościej kleić je do podłoża poprzez roztopienie palnikiem bitumu na ich spodniej warstwie. Papa izolacyjna termozgrzewalna posiada fabrycznie przygotowany zakład, pozwalający na błyskawiczne wykonanie szczelnego połączenia danych pasów papy – dobrze ułożona będzie niezwykle trwała i świetnie ochroni przed ewentualną wilgocią.

Pamiętaj, że papa termozgrzewalna do izolacji fundamentów jest znacznie lepsza od tradycyjnej i przez długi czas nie będzie wymagała żadnych poprawek. Łatwo jest ją ułożyć, a także posiada ona szerokie zastosowanie. Wyróżnia ją również szczelność połączeń, elastyczność powłok i niezwykle duża trwałość. Sprawdź także ten artykuł o prawidłowym wykonaniu fundamentów.

Rodzaje papy termozgrzewalnej

Papa na fundament termozgrzewalna może występować w dwóch rodzajach – jako papa podkładowa bądź wierzchniego krycia.

a) papa pokładowa PV/64 Matizol – jej wierzch pokryty jest posypką drobnoziarnistą. Owe papy bardzo często stosowane są jako hydroizolacja fundamentów bądź tarasów. Przykładem będzie papa podkładowa producenta Matizol, która dostępna jest w Castoramie.

Papa podkładowa - wymiary i cena

Szerokość

200 cm

Długość

200 cm

Opakowanie

20 m2

Cena

ok. 90 zł / szt.

b) papa wierzchniego krycia Extradach Top 5.2 Icopal – ma grubą posypkę mineralną, która w wielobarwnej wersji potrafi tworzyć… dekoracyjne wzory! Na rynku dostępne są również papy wierzchniego krycia, które ułożysz bez podkładu (jako jednowarstwowe). Przykładem jest papa fundamentowa firmy Icopal – zakupisz ją stacjonarnie chociażby w Leroy Merlin.

Papa wierzchniego krycia Extradach Top 5.2 Icopal - wymiary i cena

Szerokość

100 mm

Długość

500 mm

Opakowanie

5 m2

Cena

131 zł / szt.

Papa izolacyjna - co jeszcze warto wiedzieć?

Szybki profil sbs – papa Icopal kontra Matizol

Papa na fundament o szybkim profilu sbs powstała nowoczesną technologią, która pozwoliła na uzyskanie materiału specjalistycznej budowy. Fundamentowa papa sbs posiada ponad nawet 50 % większą szczelność i trwałość głównej powłoki hydroizolacyjnej od innych materiałów izolacyjnych. Zastosowano w niej bowiem grubszą powłokę wykonaną z hartowanej i walcowanej na gorąco włókniny poliestrowej. Dodatkowo taka papa zapewnia trwałość i nienaruszenie głównej powłoki hydroizolacyjnej – wszystko dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz skróceniu o minimum 30 % czasu zgrzewania papy do podłoża! A może zainteresuje cię także ten artykuł o papie termozgrzewalnej?

Polecamy do fundamentów - atrakcyjne ceny!

Warto wiedzieć, że po zamocowaniu produktu do fundamentu owy szybki profil sbs zachowa wszystkie swoje deklarowane parametry techniczne oraz właściwości. Dzięki materiałowi będziesz mieć całkowitą pewność co do połączenia papy z podłożem – a to za sprawą profilowanej, spodniej części zgrzewu papy. Pamiętaj o tym, że jest to jednak opcja nawet o połowę droższa od papy termozgrzewalnej!

Porównania papy na fundament sbs Icopal i Matizol

Papa na fundament sbs Icopal

Papa na fundament sbs Matizol

Długość

750 mm

150 mm

Szerokość

100 mm

100 mm

Opakowanie

7,5 m2

15 m5

Sposób montażu

Zgrzewanie

Zgrzewanie, mocowanie techniczne

Dostępność

Leroy Merlin

Castorama

Cena

325 zł / szt.

ok. 112 zł / szt.

Izolacja pionowa i pozioma

Izolacja pozioma fundamentów powinna zostać wykonana bez żadnego „ale” i w każdym przypadku! Należy zrobić ją między ławami a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentem. Tego typu izolacja zabezpiecza mury przed wilgocią i zalaniem wodą. Dzięki takiej ochronie ława ze ścianą nie będą jednorodnym elementem konstrukcji domu. Jeżeli izolacja pozioma fundamentów nie zostałaby wykonana, mogłoby dojść do utworzenia pęknięć na styku konstrukcji w wyniku osiadania szkieletu budynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu wybrana papa termozgrzewalna. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu papy bitumicznej termozgrzewalnej.

Izolacja pionowa fundamentów służy z kolei do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Najczęściej robi się to od strony gruntu, ale też od wewnętrznej części konstrukcji domu. Izolacja układana jest zazwyczaj bezpośrednio na ścianie fundamentowej i osłonięta zostaje materiałem termoizolacyjnym. Izolacja pozioma wymaga następujących materiałów:

  • papa na fundament – może być to profil sbs przeznaczony do zgrzewania.
  • folia – najlepiej polietylenowa lub z PCW. Jej grubość powinna oscylować między 0,3 a 1,5 mm.


Co ciekawe, izolacja pionowa fundamentów nie jest zawsze… konieczna. O ile pozioma izolacja jest niezbędna, to z pionowej czasami można zrezygnować. Dopuszczalne jest to zwłaszcza, kiedy ściany zrobione są z wodoszczelnego betonu. Wówczas ściany fundamentowe zabezpiecza się wyłącznie lekką hydroizolacją pionową wykonanej z jednej warstwy papy, folii bądź dwóch warstw masy. Jeżeli jednak w obrębie stawianych fundamentów istnieje ryzyko pojawienia się wody, należy zaprojektować nieco mocniejszą izolację – najlepiej typu średniego bądź ciężkiego. Sprawdź także ten artykuł o budowie fundamentów krok po kroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny