Jaką piłę ukosową wybrać do warsztatu stolarskiego?
Wzbogacanie naszego warsztatu stolarskiego o elektronarzędzia ułatwia i przyśpiesza naszą pracę. Obrabianie drewnianych elementów wymaga dokładnej precyzji, którą możemy uzyskać metodą mechaniczną. W tym artykule dowiesz się, dlaczego powinieneś wyposażyć swoje miejsce pracy w piłę ukosową oraz na jakie parametry podczas wyboru należy zwrócić uwagę.
Rodzaje ukośnic ze względu na budowę.
Ukośnice możemy podzielić na dwa rodzaje: te wyposażone w funkcję posuwu, oraz te bez niej.
Urządzenia z posuwem są w stanie wykonać taką samą pracę jak te, które nie dysponują możliwością przesunięcia ramienia.
Kolejną ważną różnicą w budowie urządzenia jest umiejscowienie i sposób działania prowadnic. Najbardziej popularnymi są te w których prowadnice są przytwierdzone do ramienia z tarczą tnącą. Skutkiem takiej budowy jest potrzeba posiadania większej ilości miejsca, żeby ramię mogło się posuwać. Obecnie coraz częściej na rynku można spotkać kapówki, w których ramie przytwierdzone jest do podstawy – dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może być postawione przy ścianie lub w ciaśniejszych pomieszczeniach. Ukośnica do drewna może być również skonstruowana do pracy jednostronnej.
Ciekawym zastosowaniem konstrukcyjnym jest możliwość odchylania się urządzenia w dwóch płaszczyznach jednocześnie. Pozwala to na cięcie z dwóch różnych perspektyw.
Cięcie drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Z czym poradzi sobie ukośnica?
Piła ukosowa dzięki swojej precyzji idealnie nadaje się do mniej lub bardziej skomplikowanych cięć w drewnie, zapewniając idealnie prostą linię cięcia. W związku z tym sprawdzi się wszędzie tam, gdzie krawędź cięcia będzie widoczna. Dzięki możliwości precyzyjnego ustawienia kąta z dokładnością do 1° możemy wykorzystać ją między innymi do cięcia elementów takich jak:
- Sztachety na płoty
- Panele podłogowe
- Boazeria
- Ramki
- Konstrukcje dachowe
- Stelaże ścian kartonowo gipsowych
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej tarczy możliwe będzie obrabianie metalowych profili, rur, itp. Ukośnica do metalu zapewni precyzyjną linię cięcia i dokładny kąt, dzięki czemu możemy wykonywać różne metalowe konstrukcje, np. drzwi do garażu, ogrodzenia.
Urządzenie również świetnie poradzi sobie z obrabianiem elementów z tworzyw sztucznych. Dlatego będzie idealnym narzędziem do pracy przy docinaniu rur PCV, listew wykończeniowych itp.
Jakie są kluczowe parametry dobrej piły ukosowej?
Warto jest przyjrzeć się parametrom tych urządzeń przed zakupem. Pomoże to nam wybrać model, który spełni nasze oczekiwania. Weźmy więc pod lupę kilka ważnych cech:
- Tarcza – to najważniejszy element piły ukosowej. Większość modeli posiada w swoich zestawach tarcze uniwersalne. Potrafią sprostać swoim zadaniom w zadowalający sposób. Warto pamiętać, że są jeszcze tarcze specjalistyczne, które dostosowane są do poszczególnych rodzajów materiałów. Wyróżnia je lepsza wydajność oraz jakość cięcia. Czasami producenci dodają drugą tarczę do zestawu.
- Prędkość obrotowa – abyśmy byli zadowoleni z pracy naszej ukośnicy musimy uwzględnić ten parametr. Im wyższa prędkość, tym szybciej przetniemy twardszy materiały. Dodatkowym atutem będzie regulacja momentu obrotowego, ponieważ każdy materiał ma inną zalecaną prędkość obrabiania.
- Moc urządzenia – tutaj również warto zadbać o to, żeby moc była jak większa. Zapewni to silnikowi dłuższą żywotność podczas obrabiania twardych elementów, a samo urządzenie nie będzie się przegrzewać.
- Maksymalna długość cięcia – to dzięki niej będziemy mogli określić maksymalny wymiar elementu, który będziemy mogli przeciąć. Na przykład ukośnica Bosch posiada długość cięcia 30,1cm
- Kąt cięcia – wielkość zakresu podczas cięcia pod kątem może być dla nas również kluczowa.
Kąty cięcia w pilarce ukosowej.
Piły ukosowe jak sama nazwa wskazuje potrafią, wykonać cięcie z ukosa, a dzięki prostej regulacji ustawienie potrzebnej wartości zajmuje dosłownie chwilę. Minimalna regulacja urządzenia w tej płaszczyźnie powinna wynosić przynajmniej 45°. Dla przykładu Bosch GCM 12 GDL potrafi ciąć materiał maksymalnie pod kątem 60 °. Ponadto wykorzystanie dwuzakresowej regulacji kąta (lewo i prawo) pozwoli nam tworzyć bardziej zaawansowane detale.
Dodatkowe funkcje.
Akcesoria dodawane do narzędzi dodatkowo zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo naszej pracy, dlatego warto stawiać na narzędzia, które są w nie wyposażone. O to kilka elementów, które wzbogacą nasz zestaw:
- Oświetlenie – ułatwi nam pracę w gorzej oświetlonych miejscach.
- Wskaźnik laserowy – ważne, żeby wskazywał dokładną linię cięcia, tak jak np. ukośnica
- Worek na wióry – zapewni czystą pracę, kiedy nie będziemy mogli skorzystać z odkurzacza.
- Komplet uchwytów i zacisków – zwiększają stabilizację podczas cięcia dłuższych i cięższych materiałów.
- Rozszerzana podstawa – dodatkowo poprawi ergonomię pracy przy większych gabarytach.
Systemy bezpieczeństwa w piłach ukosowych.
Piły ukosowe podobnie jak inne elektronarzędzia posiadają swoje systemy, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania naszych prac. Najważniejszym systemem w ukośnicach jest osłona, która podczas cięcia stale opiera się o obrabiany element i domyka się natychmiastowo po jego ucięciu. Dzięki temu tarcza pozostaje ciągle ukryta pod osłoną.
Szeroki wybór pił ukosowych znajdziesz na domitech.pl
Kolejnym ciekawym systemem jest łagodny rozruch ostrza, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko szarpnięcia.
System oświetlenia zwiększający naszą widoczność pracy, w słabo oświetlonych miejscach, to następne rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo. Mechanizm odprowadzania pyłu zadba o to, aby nasze miejsce pracy było czyste, a sama linia cięcia zawsze doskonale widoczna. Dodatkowo ograniczy przenikanie kurzu do naszego urządzenia, co zwiększy jego dłuższą żywotność.
artykuł sponsorowany