Przecinarka do metalu bez tajemnic

Przecinarka do stali – zasada działania, rodzaje

Jak w skrócie działa przecinarka do metalu/ukośnica do metalu? Ma ona za zadanie cięcie takich materiałów, jak choćby:

 • Aluminium
 • Miedź
 • Tworzywa sztuczne
 • Stalowe profile
 • Rury

Coraz częściej zdarza się tak, że producenci tego typu sprzętu wyposażają go w funkcje dodatkowe, dzięki czemu mają one znacznie poszerzone spektrum działania oraz możliwości. Mowa chociażby o opcji pracy beziskrowej i bezzapachowej. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku tych osób, dla których przecinarki do stali stanowią codzienne narzędzie pracy.

Niekiedy w wyposażeniu dodatkowym modelu pojawiają się takie elementy, jak na przykład klucz oczkowy albo tarcze tnące. Warto zatem wybrać przecinarki do stali, które zostały wzbogacone o tego typu dodatki.

Jaka pilarka do metalu?

Przecinarkę do metalu nazywa się niekiedy w mowie potocznej jako pilarka do metalu albo ukośnica do metalu. Nie jest to co prawda nazwa fachowa i encyklopedyczna, ale zakorzeniła się dość mocno. Gdy zatem ktoś w sklepie z artykułami remontowo – budowlanymi i narzędziami zapyta o pilarkę do metalu, wiadomo jest, że poszukuje on przecinarki.

Jeśli pragnie się nabyć ukośnicę do metalu na wiele lat, taką, która będzie efektywnie pracowała i zapewni bezpieczeństwo obsługującej ją osobie, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii:

 • Egzemplarz od wiodącego producenta to zwykle gwarancja niezawodności działania,
 • Kierowanie się wyłącznie kwestią ceny może okazać się bardzo nieopłacalne z punktu widzenia użytkownika,
 • Należy wybrać produkt posiadający wysoką prędkość obrotową, to bowiem ułatwi znacznie przecięcie różnego typu metali.

Przecinarka do metalu – rodzaje

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje przecinarek. Pierwszy z nich to typ taśmowy, który sprawdza się w przypadku prac stosunkowo mało skomplikowanych, ale jednocześnie precyzyjnych. Cechuje go dość niska cena. Jest możliwość stworzenia dzięki niej cięć w linii prostej oraz wycięcia kształtów charakteryzujących się dużą nieregularnością.

Nie tylko przecinarki taśmowe cieszą się w naszym kraju powodzeniem, profesjonaliści oraz majsterkowicze chętnie sięgają także po egzemplarze tarczowe. Te uchodzą w powszechnym mniemaniu za bardziej uniwersalne.

Modele tarczowe nie są w stanie zagwarantować cichej pracy. Warto również podkreślić, że generują sporo kurzu oraz iskier. Stosuje się je tam, gdzie precyzja nie jest najważniejsza. Przecinarka do metalu to jeden z rodzajów pił tarczowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach pił tarczowych.

Polecane promocje na narzędzia

Przecinarka kątowa, przecinarki stołowe, obcinarka – charakterystyka

Przecinarka kątowa – co to takiego?

Przecinarki kątowe relatywnie często stosowane są podczas remontów. Swoją budową bardzo przypominają one szlifierki kątowe. Specjaliści szczególnie polecają model marki Makita.

Ta funkcjonalna przecinarka kątowa bowiem posiada dużą moc, ma nowoczesny system tłumienia drgań skrętnych, a ponadto ogranicznik prądu rozruchowego. Cena modelu jest stosunkowo wysoka, trzeba za niego bowiem zapłacić ponad 2000 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że jest to inwestycja na lata.

Również egzemplarz marki Proxon polecany jest zarówno profesjonalistom, jak i domowym majsterkowiczom. Jego cena wynosi około 450 złotych. Kupujący otrzymuje w komplecie zestaw tarcz ceramicznych. Producent udziela na tę przecinarkę kątową dwóch lat gwarancji.

Przecinarka do metalu i różne jej rodzaje, jak przecinarka kątowa, pilarki stołowe, obcinarka i piła ukosowa
Jaką przecinarkę do metalu wybrać - najlepsze porady przed zakupem przecinarki do metalu

Do płytek i nie tylko – przecinarki stołowe

Przecinarki stołowe są stosowane z wielkim powodzeniem w profesjonalnych i przydomowych warsztatach. Używa się między innymi do cięcia płytek i kamienia. Najtańsze egzemplarze nabyć można za kilkaset złotych, za te większe i bardziej zaawansowane pod względem technologicznym zapłacić trzeba nawet kilka tysięcy złotych.

Dobra przecinarka stołowa ma zagwarantować idealną precyzję w cięciu płytek. Wytrzymała prowadnica, staranność wykonania modelu oraz wykorzystanie do jego produkcji najwyższej jakości materiałów – dzięki temu kupującemu można zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy.

Przecinarki stołowe wiodących producentów to modele dostępne w relatywnie wysokich cenach, jednak przy założeniu, że jeden egzemplarz kupowany jest na wiele lat, zdecydowanie nie należy na nich nadmiernie oszczędzać.

Obcinarka i jej zastosowanie

Obcinarka do metalu zwana jest innymi słowy gilotyną. Ten rodzaj ręcznego narzędzia pozwala na to, aby skutecznie ciąć pręty zbrojeniowe, duże arkusze blachy etc. Dzięki swojej trwałości i wytrzymałości jest ona w stanie posłużyć przez szereg lat, niezmiennie pozostając funkcjonalną.

Obcinarkę bez trudu można samodzielnie zamontować na stole w warsztacie, ciesząc się jej bezawaryjnym działaniem. Usprawnia szereg prac i jest propozycją, która za relatywnie niewielkie pieniądze (kilkaset złotych) potrafi usprawnić i uprościć wiele zajęć.

Nic więc dziwnego, że opinie na jej temat są w przeważającej większości przypadków bardzo pozytywne. Okazuje się bowiem, że dobrze pojmowana prostota konstrukcji i bezawaryjność przynosi znakomite efekty w pracy.

Inne przydatne narzędzia do metalu i nie tylko

Funkcjonalna piła ukosowa dla wymagających

Piła ukosowa to bardzo praktyczne i funkcjonalne narzędzie dla każdego majsterkowicza. Wielofunkcyjne, nowoczesne egzemplarze pozwalają na to, by ciąć materiały w różnych płaszczyznach przy zachowaniu precyzji pracy.

Piły ukosowej używa się zarówno w przypadku niewielkich elementów, jak i tych pokaźnych rozmiarów. Przycinanie desek, paneli podłogowych czy też belek okazuje się z jej zastosowaniem znacznie ułatwione.

Ile kosztuje piła ukosowa? Ceny są bardzo zróżnicowane (choćby ze względu na producenta oraz zaawansowania technologicznego konkretnego modelu). Można stać się jej właścicielem zarówno za niego ponad 200 zł, jak i 10 razy więcej.Piła widiowa i jej zastosowanie

Piła widiowa natomiast z powodzeniem sprawdzi się do cięcia:

 • Drewna twardego i miękkiego
 • Aluminium
 • Materiałów drewnopochodnych

Za tego typu tarcze nie zapłacimy wiele, a okazują się one być bardzo przydatnymi przy wielu rodzajach prac. Kiedy będziemy wybierać piłę widiową, koniecznie zwróćmy uwagę na liczbę jej zębów. Ona bowiem jest głównym wyznacznikiem tego, do jakich prac się ją stosuje oraz z jaką precyzją i siłą będą one wykonywane.

Wiodącymi producentami płyt widiowych są między innymi: CMT, HIKOKI oraz METABO. Warto sięgać po ich produkty wtedy, kiedy zależy nam na niezawodności i bezpieczeństwie działania zakupionego przez nas egzemplarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny