Jaka temperatura na piecu gazowym jest najlepsza?
Ogrzewanie gazowe cieszy się rosnącą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę — paliwo podawane jest w pełni automatycznie, więc nie trzeba pamiętać o dorzuceniu kolejnej porcji węgla lub peletu, a dodatkowo spalanie nie pozostawia trudnych do usunięcia popiołów i sadzy. Inwestycja w zbiornik LPG to jednak nie koniec przygody, bo kluczowe znaczenie ma odpowiednie wyregulowanie całej instalacji. Jeśli piec grzeje za słabo, to nie zapewnia odpowiedniego komfortu cieplnego, natomiast jeśli grzeje za mocno, to konsekwencją będą wysokie rachunki. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku LPG dla firm, gdzie gaz zużywa się w dużych ilościach — wtedy nawet drobna korekta ustawień pozwala osiągnąć spore oszczędności.
Jaka temperatura na piecu gazowym jest najlepsza?
Wiele osób montując zbiornik LPG, chciałoby usłyszeć konkretne wytyczne odnośnie obsługi kotła — jeśli temperatura na zewnątrz wynosi X, to na piecu należy ustawić Y. Niestety, efektywne ogrzewanie wymaga wzięcia pod uwagę całego szeregu czynników, które są zmienne, zależnie od sytuacji. Co ma wpływ na regulację kotła gazowego?
Najważniejszą kwestią przy ustawianiu pieca jest zapotrzebowanie na ciepło — im gorzej zaizolowany budynek, tym szybciej zbiornik LPG będzie się opróżniał. Minimalizację zużycia należy więc rozpocząć od weryfikacji szczelności, czyli od audytu energetycznego. Warto przy tym pamiętać, że liczy się nie tylko grubość styropianu ocieplającego ściany. Równie istotna jest stolarka drzwiowa i okienna, bo przez niestarannie osadzone ramy może wdzierać się do wnętrza mnóstwo zimnego powietrza.
Kolejny czynnik to potrzeby osób, które będą przebywać w budynku. Dzieci i osoby starsze będą potrzebować odrobinę wyższych temperatur, natomiast dorośli mogą czuć się dobrze w chłodniejszych warunkach. Ma to znaczenie również w przypadku inwestycji w LPG dla firm — ogrzewanie trzeba dostosować do potrzeb pracowników. Jaka temperatura na piecu gazowym będzie w tym wypadku najlepsza? Osoby wykonujące czynności biurowe będą czuć się komfortowo w lepiej dogrzanych pomieszczeniach, natomiast pozostający w ruchu pracownicy fizyczni pozostaną efektywni w odrobinę niższych temperaturach.
Automatyka sterująca
Jednym z najlepszych sposobów na prawidłowe ustawienie kotła jest inwestycja w systemy, które dostosowują moc grzewczą do warunków pogodowych. Dedykowane czujniki porównują sytuację wewnątrz i na zewnątrz budynku, biorąc przy tym pod uwagę również nasłonecznienie i wietrzność, aby na tej podstawie zdecydować, jaka temperatura na piecu gazowym będzie najlepsza. Takie rozwiązanie jest rekomendowane szczególnie przy LPG dla firm, gdzie ogrzewane są wielkopowierzchniowe hale i magazyny. W takiej sytuacji bieżące dostosowanie ustawień przez automatykę może przynosić ogromne oszczędności, idące nawet w dziesiątki tysięcy złotych. Prawidłowo ustawiony piec gazowy sprawia, że mieszkańcy i pracownicy czują się lepiej, a zbiornik LPG dłużej pozostaje pełny, dlatego nie warto oszczędzać na profesjonalnej regulacji.