Najważniejsze parametry

Kształt oraz rozmiar – obecnie możemy wybierać spośród różnego typu wanien: prostokątnych, owalnych, a nawet asymetrycznych, wpisanych w trójkąt. Pozwala to znaleźć model, dzięki któremu maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń, nie zabierając przy tym zbyt dużo miejsca. Istotny jest też kształt dna; jeśli to możliwe, warto sprawdzić, czy sposób, w jaki zostało ono wyprofilowane, umożliwi nam komfortową kąpiel.

Głębokość – parametr ten jest szczególnie ważny, jeśli wśród użytkowników łazienki są osoby starsze lub z niepełnosprawnościami. Im głębsza wanna, tym trudniejsze jest wchodzenie do niej oraz wychodzenie. Ponadto głębokość wanny przekłada się na zużycie wody. Warto pamiętać, że wanna wolnostojąca (sprawdź na: www.komfort.pl) zwykle będzie głębsza niż modele do zabudowy.

Materiał – obecnie najchętniej wybierane są wanny akrylowe – lekkie, przyjemne w dotyku i tanie. Na rynku dostępne są także modele z metalu. Są bardzo wytrzymałe i trwałe, ale przy tym dość ciężkie. Nie brakuje też designerskich wanien wykonanych z kamienia czy ceramiki. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Montaż baterii – wybierając wannę, trzeba zwrócić uwagę na układ wyjść instalacji do- oraz odpływowej. Od tego zależy bowiem rodzaj baterii, jaką trzeba będzie kupić.

Syfon – najlepiej jest wybrać model z możliwie najkrótszym syfonem, który będzie można wyczyścić bez jego demontowania.

Jaki kształt wanny wybrać?

Wanna prostokątna

Wanny w kształcie prostokąta sprawdzą się w niemal każdej łazience. Dostępne są warianty o różnych wymiarach, przy czym większość ma długość ok. 140-180 cm oraz szerokość 70-80 cm. Nie brakuje jednak większych, nawet dwuosobowych modeli.

Wanny prostokątne umieścimy w rogu lub przy dowolnej ścianie pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się jako element zabudowy oraz we wnękach.

Jaką wannę do łazienki wybrać?
Jaką wannę do łazienki wybrać?

Wanna narożna

Najbardziej polecany wariant do małej łazienki, pozwalający na dużą oszczędność miejsca. Zajmuje niewiele przestrzeni i nie przeszkadza w poruszaniu się po pomieszczeniu. Wiele wanien tego typu jest wyprofilowanych w taki sposób, że na ich brzegach znajdują się specjalne siedziska. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla dzieci i osób starszych.

Wanna owalna

Dostępne są zarówno w wersji narożnej i przyściennej, jak i wolnostojącej. Pozwalają doskonale wykorzystać dostępną przestrzeń, niezależnie od metrażu. To szczególnie polecany wariant, jeśli zależy nam na stylowo urządzonej łazience, nawet w przypadku niewielkiego pomieszczenia.

Jaką wannę do łazienki wybrać?
Jaką wannę do łazienki wybrać?

Rodzaj wanny a bateria

Wybierając wannę, pamiętajmy o dopasowaniu do niej odpowiedniej baterii. Jest to ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale i wygodę użytkowania całego zestawu. Należy zadbać o to, by była ona łatwo dostępna, a jej rozmiary pasowały do wielkości wanny. Baterie do wanien można podzielić na dwa podstawowe typy:

Ścienne – dostępne w wersji tradycyjnej oraz podtynkowej. Ta ostatnia świetnie sprawdza się w nowoczesnych łazienkach. Jest przy tym bardzo praktyczna – zajmuje niewiele miejsca i jest łatwa do utrzymania w czystości. Baterie tradycyjne to z kolei idealne dopełnienie wnętrza w stylu retro lub klasycznym.

Stojące – również dostępne w dwóch wersjach: montowane na podłodze lub na brzegu wanny. Te ostatnie doskonale wyglądają w połączeniu z modelem wolnostojącym, szczególnie w przestronnym, luksusowym pokoju kąpielowym.

Jaką wannę do łazienki wybrać?
Jaką wannę do łazienki wybrać?

Wanna może znaleźć się w prawie każdej łazience – nawet jeśli jest to naprawdę niewielkie pomieszczenie. Aby jednak cieszyć się jej zaletami oraz niezbędną wygodą, zadbajmy o to, by wybrać wariant maksymalnie dopasowany do wnętrza oraz potrzeb użytkowników. W tym celu przed zakupem konkretnego produktu trzeba zwrócić uwagę na powyższe kwestie. Daje to pewność wygody oraz doskonałego efektu estetycznego.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej