Podłoże do storczyków

Już wiemy, że orchidea jest bardzo wymagającą rośliną. Dlatego ważne jest spełnienie wszystkich wymagań orchidei w celu zapewnienia prawidłowego wzrostu. Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na prawidłową uprawę, jest odpowiednie podłoże do storczyków. Na szczęście nawet początkujący hodowcy nie powinni mieć z tym większego problemu, ponieważ obecnie dostępne są specjalne mieszanki. Dobrze jest jednak przyjrzeć się temu, jaki dokładnie posiadają skład.

Kupując specjalne podłoże do storczyków najczęściej w składzie znajdziemy takie dodatki jak:

  • Kora sosnowa do storczyków - jest to element odpowiedzialny za odpowiednią przepuszczalność podłoża. Ponadto kora sosnowa do storczyków zapewnia kwiatom utrzymanie wysokiej wilgotności w doniczce.
  • Humus - jest to nic innego jak rozłożone resztki organiczne. Dzięki temu rośliny mają zapewnioną bardzo dużą dawkę próchnicy, czyli mają dostęp do potrzebnych składników pokarmowych.
  • Pumeks - inaczej nazywany jest również lawą wulkaniczną lub keramzytem. Gotowa ziemia do storczyków najczęściej posiada domieszkę pumeksu w formie granulatu. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie w podłożu odpowiedniego poziomu wilgoci, jak i również chronić roślinę przed infekcjami grzybowymi.
  • Składniki pokarmowe - najczęściej w takich mieszankach znajdziemy azot, fosfor, a także potas. To właśnie dlatego przesadzanie storczyków przy użyciu gotowych substratów nie wymagają dodatkowego nawożenia.
  • Gliniane granule - produkowane są one wyłącznie z naturalnej gliny, która jest odpowiedzialna za magazynowanie nadmiaru wody, a także uwalnianie jej, gdy dojdzie do przesuszenia podłoża. Zaletą granulatu jest to, że ziemia do storczyków nie będzie zatykać porów.
  • Składniki nawozowe - wśród takich składników wymieniamy najczęściej wapno nawozowe.
  • Torf - odpowiada nie tylko za utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, ale jednocześnie zapewnia kwiatom wszystkie potrzebne składniki mineralne.

Ziemia do kwiatów a storczyki

Prawdopodobnie początkujący hodowcy storczyków chcą mieć pewność, czy uniwersalna ziemia do kwiatów będzie dobrym rozwiązaniem. Okazuje się, że rzeczywiście można skorzystać z tego typu podłoża. Niestety błędem będzie, jeżeli użyta zostanie tylko i wyłącznie zwykła ziemia do kwiatów. Trzeba wziąć pod uwagę sposób podlewania orchidei, który polega na przelewaniu. Dlatego w doniczce nie może znajdować się zbita bryła ziemi, ponieważ przyjmie ona zbyt dużą ilość wody, co ostatecznie może doprowadzić między innymi do gnicia korzeni oraz rozwijania się chorób grzybowych.

Ziemia do storczyków kora wysypująca się z doniczki, a także jaka ziemia i podłoże do storczyków będzie najlepsze krok po kroku
Ziemia do storczyków krok po kroku czyli jakie podłoże do storczyków jest najlepsze, zastooswanie, kora sosnowa do storczyków

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Zatem podłoże do storczyków powinno być przepuszczalne, aby ziemia w doniczce mogła swobodnie przeschnąć. Optymalnym rozwiązaniem będzie ziemia do kwiatów wymieszana z takimi dodatkami jak kora sosnowa do storczyków, piasek, torf, keramzyt, czy też włókna kokosowe. Dzięki temu ziemia do storczyków zyska odpowiednią przepuszczalność, co zdecydowanie uchroni roślinę przed różnymi chorobami. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.

Jaka doniczka dla orchidei?

Kupując storczyki, najczęściej sadzonki umieszczane są w doniczce, w której sadzimy wszystkie pozostałe kwiaty. Okazuje się, że nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ nie mamy żadnego wglądu do tego, w jakim stanie znajdują się korzenie rośliny. Zdrowa orchidea nie będzie posiadać zbrązowiałych oraz nadkruszonych korzeni. Warto kupować storczyki w przezroczystych doniczkach, ponieważ będziemy mogli ocenić, czy korzenie są zdrowe, co wróży prawidłowy rozwój rośliny.

Zastanawiając się, jaka doniczka do storczyków będzie najlepsza, warto zdecydować się na specjalnie dedykowane do orchidei. Przede wszystkim są one transparentne, a także posiadają podwyższone dno. Jest to bardzo pomocne przy lepszym odprowadzaniu nadmiaru wody. Ponadto w doniczce znajdują się specjalne otwory napowietrzające, których zadaniem jest efektywniejsze doprowadzenie tlenu do korzeni. Jest to bardzo ważne, ponieważ proces fotosyntezy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny.

Mając na uwadze, jaka doniczka do storczyków jest najlepszym rozwiązaniem, nie każdemu musi odpowiadać estetyka tak posadzonej sadzonki. Na szczęście każda orchidea może być dodatkowo umieszczona w dekoracyjnej osłonce, która idealnie będzie komponować się w planowanym wystroju wnętrz. Storczyki możemy również z powodzeniem sadzić w koszach lub w szkle. Jednak uprawa orchidei w doniczce jest najłatwiejsza, szczególnie dla początkujących hodowców storczyków.

Przesadzanie storczyków do domu i na balkon

Mając na uwadze, jaka ziemia do storczyków jest najlepszym podłożem, warto dowiedzieć się również, jak wygląda przesadzanie orchidei. Pamiętajmy, aby taką czynność zaplanować mniej więcej do 2-3 lata, tak aby odświeżyć całe podłoże. Przesadzanie storczyków należy zaplanować po okresie kwitnienia, wtedy też orchidea przejdzie w stan spoczynku.

Na początku w doniczce wysypujemy odpowiednie podłoże. Może to być kora sosnowa do storczyków, keramzyt lub gotowy substrat. Następnie przesadzanie storczyków polega na ostrożnym wyjęciu sadzonki z poprzedniej doniczki. Musimy dokładnie obejrzeć korzenie i przyciąć wszystkie, które są chore lub nadgnite. Kolejnym krokiem jest centralne umieszczenie storczyka w doniczce i przysypanie sadzonki pozostałą ziemią.

Jak widać, przesadzanie orchidei nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga pewnej wprawy i zachowania podstawowych zasad. Musimy również pamiętać o tym, że przesadzanie orchidei powoduje, że roślina potrzebuje mniej wody oraz nie musi być nawożona tak intensywnie jak w okresie wegetacyjnym.

Jeżeli poszukujemy ciekawych kwiatów na balkon, to większość odmian storczyków świetnie sprawdzi się na zewnątrz. Pamiętajmy o tym, żeby na balkon wystawiać dopiero w okresie wiosenno-letnim. Pamiętajmy o tym, aby panowały cieplejsze noce. W przypadku przepowiadanych przymrozków, musimy koniecznie schować sadzonki do domu.

ikona podziel się Przekaż dalej