Rodzaje umywalek a sposób montażu blatu

Zanim przejdziemy do najpopularniejszych typów blatów, jeżeli chodzi o ich montaż, wcześniej należy zapoznać się z podstawowymi rodzajami umywalek. Jeden typ od drugiego jest bardzo mocno uzależniony, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie umywalki bez jakichkolwiek nieszczelności lub nieestetycznych wolnych przestrzeni. Mając na uwadze cały system, jaki chcemy uzyskać w łazience, będzie nam łatwiej podejmować dalsze decyzje, czy na pewno takie rozwiązanie ostatecznie okaże się dla nas korzystne.

Do podstawowych rodzajów umywalek zalicza się:

  • Zintegrowana umywalka z blatem - jest to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga od nas montażu dodatkowego blatu. Zintegrowana umywalka z blatem w całości wykonana jest z tego samego materiału - najczęściej z ceramiki. Różne wymiary umywalek oraz dodatkowego blatu decydują o komforcie korzystania ze zlewu. Najwygodniejszą opcją będzie oczywiście zlew do łazienki z blatami po prawej i lewej stronie. Jednak właściciele mniejszych łazienek mogą skorzystać z umywalek, które posiadają niewielki blat tylko z jednej strony.
  • Umywalka wpuszczona w blat - jest to kolejne rozwiązanie, które obecnie cieszy się największą popularnością. Zlew do łazienki montowany jest na tym samym poziomie co blat, lub też blat nieco wystaje ponad krawędź umywalki. Największą zaletą, jaką posiada umywalka wpuszczona w blat jest mała ilość zajmowanego miejsca. Dlatego takie połączenie blatu z umywalką sprawdza się w niedużych łazienkach. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku drewnianych blatów, ponieważ nie mają one praktycznie kontaktu z wodą. Dodatkowo umywalka wpuszczona w blat doskonale kamufluje wszystkie przyłącza. Niestety jedynym minusem może się okazać, że szafka pod umywalkę będzie miała w środku ograniczoną przestrzeń do zaadoptowania.
  • Umywalka nadblatowa - obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się montażem umywalki nad poziomem blatu. Zlew do łazienki może tylko nieznacznie wystawać ponad blat lub być niemalże całkowicie na nim osadzony. Minusem takiego połączenia jest zazwyczaj wyższa cena. Ponadto może być problem, aby szafka pod umywalkę nie była zbyt wysoka. Inaczej korzystanie ze zlewu może być niewygodne. Jednak w zamian otrzymujemy eleganckie i funkcjonalne umywalki do łazienki. Natomiast blat jest łatwy w utrzymaniu czystości, a także doskonale chroniony przed zachlapaniami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych umywalkach nablatowych.

Blat pod umywalkę - najpopularniejsze typy

Mając na uwadze już typ umywalki, który odpowiednio montujemy na blacie lub wpuszczamy go do środka, warto jeszcze sprawdzić popularne rodzaje blatów. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wybierając blat pod umywalkę, należy mieć na uwadze nie tylko jego wygląd, ale również trwałość oraz odporność na wilgoć. Pamiętajmy, że często w łazience przydaje się również szafka pod umywalkę. Dlatego warto, aby całość była jak najbardziej zintegrowana.

Piękna i nowoczesna łazienka, a także blat pod umywalkę, umywalka z blatem i umywalka wpuszczana w blat
Blat pod umywalkę krok po kroku, czyli jaka umywalka z blatem sprawdzi się najlepiej

Pod względem wykorzystanych materiałów wyróżniamy takie blaty, jak:

  • Drewniany blat pod umywalkę - drewno w łazience prezentuje się niezwykle elegancko, jednak wymaga ono profesjonalnego zabezpieczenia przed wilgocią. W przypadku drewnianych blatów pod umywalki do łazienki, najlepiej sprawdzą się egzotyczne gatunki, takie jak merbau, tek, czy też iroko. Oprócz odpowiedniej impregnacji, warto zadbać również o to, aby powierzchnia blatu była polakierowana wysokiej jakości lakierem poliuretanowym, czy też uretanowym. Dzięki temu blaty będą zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
  • Blat pod umywalkę z kamienia naturalnego - najczęściej taki blat produkowany jest z granitu lub konglomeratu. Zdecydowanie rzadziej decydujemy się na marmurowe blaty, które bez odpowiedniej impregnacji niestety szybko niszczeją. Kamienne blaty pod umywalki do łazienki po zaimpregnowaniu są wyjątkowo odporne na wilgoć, a także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak pamiętać o specyficznej pielęgnacji kamienia. Nie możemy tutaj stosować tutaj żadnych wybielaczy, a także preparatów zawierających kwasy. Inaczej może dojść do nieestetycznych przebarwień, których się już w żaden sposób nie pozbędziemy.
  • Blat z płyty MDF - jest to najtańsze rozwiązanie, które daje bardzo duże możliwości pod względem wzornictwa oraz kolorystyki. Płyty MDF muszą jednak być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W tym celu stosuje się specjalne okleiny obrzeży PCV lub ABS. Dzięki temu mamy pewność, że płyta pilśniowa na pewno nie napuchnie od wilgoci panującej w łazience.


Blat i zlew do łazienki - ceny i opinie

Wybierając umywalki oraz blaty, na pewno interesuje nas całkowity koszt takiego zakupu. Dlatego warto wiedzieć, jakie są ceny poszczególnych modeli umywalek, a także konkretnych typów blatów. Dzięki temu porównaniu, będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o wyborze optymalnych rozwiązań.

Przykładowe ceny umywalek nablatowych

Nazwa produktu

Cena

Zintegrowana umywalka z blatem Como i szafka pod umywalkę Lara, 100 cm kolor biały, Cersanit

Cena od 539,25 zł - bardzo dobre opinie

Umywalka z blatem Riho Bolonga

Cena od 806,99 zł - bardzo dobre opinie

Umywalka wpuszczona w blat Rea 76x47 cm

Cena od 219,00 zł - bardzo dobre opinie

Duża umywalka nadblatowa Catalano Green Lux 75x40 cm

1301,00 zł

Duża umywalka nadblatowa Catalano Colori Green Lux czarna satyna, 40x40 cm

1752,00 zł

Duża umywalka nadblatowa Catalano Colori Green Lux satynowa biel, 50x38 cm

1830,00 zł

Duża umywalka nadblatowa Catalano Colori Green Lux satynowy błękit, 60x38 cm

1904,00 zł

Nowoczesne blaty łazienkowe wykonane w 95% z marmuru, 60x50 cm

195,00 zł

Nowoczesne blaty łazienkowe New Trendy Verde Antracyt połysk

345,00 zł

Nowoczesne blaty łazienkowe Remix Coram

295,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny