Jaki dywan do salonu wybrać?
Planujesz zakup dywanu do salonu. Gorączkowo przeglądasz strony internetowe i nie możesz się zdecydować. Spokojnie! Usiądź wygodnie i rozważ następujące aspekty: miejsce, w którym położysz dywan, jego rozmiar i kształt, rodzaj włókna, z którego ma być wykonany, kolor pasujący do twojego wnętrza czy stylu, częstotliwość użytkowania i stopień narażenia na zanieczyszczenia. Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania, możesz przystąpić do poszukiwań.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki dywan do salonu wybrać?
Podejmując decyzję o wyborze koloru dywanu, warto kierować się zasadami, które pozwolą osiągnąć zamierzony efekt aranżacyjny. Wnętrza o minimalistycznym charakterze można ożywić dywanem w zdecydowanym kolorze. Świetnie sprawdzą się również dywany wzorzyste o intensywnych barwach. Mogą one stanowić doskonały element dekoracyjny w przestronnych salonach i na jasnych podłogach. W pomieszczeniach wymagających rozświetlenia i optycznego powiększenia warto postawić na jasny dywan. Jeśli nie możesz się zdecydować albo lubisz zmieniać stylistykę i wystrój domu, zdecyduj się na dywan w neutralnym odcieniu beżu lub szarości albo postaw na pastelowe tony. Tradycjonalistom polecamy niezmiennie poprawne zestawienia różnych odcieni tego samego koloru.
Nieoczywista czerwień do klasycznego wnętrza
Czerwień to barwa o niezwykłych właściwościach. Jest wyjątkowo energetyczna i drapieżna. Pobudza i motywuje do działania, a jednocześnie kojarzy się z ciepłem i zmysłowością. Znakomicie pasuje do klasycznych wnętrz. Dywan w wyrazistym karminowym kolorze na pewno zwróci na siebie uwagę i ożywi monotonną przestrzeń. Żywa i intensywna moc rubinu w połączeniu z długim puszystym runem ociepli wnętrze, nadając mu przytulniejszego charakteru. Dywan w odcieniu bordo lub dojrzałej wiśni korzystnie wpłynie na neutralną lub minimalistyczną aranżację. W zależności od oczekiwanego efektu można dobrać odpowiedni rozmiar: niewielki model będzie drobnym akcentem kolorystycznym, a duży sprawi, że czerwień zdominuje przestrzeń.
Kolorowy dywan — wnętrza vintage i eklektyczne
Styl vintage to nie tylko specyficzne meble i akcesoria z czasów PRL-u, ale także odpowiednio dobrane tkaniny i dywany. Mile widziane są mocne i wyraziste zestawienia kolorystyczne, ale oparte o wybrany motyw przewodni. Mogą to być wszelkiego rodzaju printy, wzory geometryczne czy motywy zwierzęce. Kolorowe dywany w stylu vintage bywają nietuzinkowe, wyglądają jak impresjonistyczne obrazy nieco nadgryzione zębem czasu. Ich niezwykła tekstura doskonale współgra z drewnem i kamieniem, dlatego świetnie komponują się z różnymi stylami. Zastosowane we wnętrzach nowoczesnych przełamują prostotę i minimalizm, nadając im jednocześnie niekonwencjonalnego charakteru.
Szary dywan do salonu — wybór dla niezdecydowanych
Wbrew pozorom szarość ma wiele odcieni, od brudnej bieli poprzez jasne srebro, popiel aż do ciemnego grafitu. Przyznać należy, że ten kolor jest dość neutralny, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dopasować go do stylu salonu. Można dobrać dywan na zasadzie kontrastu lub podobieństwa z kolorami i odcieniami mebli, ścian, zasłon czy zgromadzonych bibelotów. Jeśli najlepiej czujemy się w stonowanych przestrzeniach, dobierzmy barwy o podobnych odcieniach. Zyskamy wtedy pewność, że nawet jakiś kolorowy akcent wprowadzony do pomieszczenia nie zaburzy jego harmonii. Szare dywany korzystnie prezentują się również w towarzystwie kolorów pastelowych: pudrowego różu i mięty czy intensywnych: czerwieni, żółci, pomarańczy, fuksji lub błękitu. Ciemny odcień szarości podkreśli urok białych paneli lub surowych sosnowych desek, a jaśniejszy zaakcentuje podłogę w ciemnym kolorze.
Jak dobrać dywan do salonu? Wybierz odpowiedni materiał
Drugim istotnym elementem (oprócz designu) jest rodzaj materiału, z którego dywan został wykonany. Klienci mają do wyboru surowce naturalne, takie jak: wełna, bawełna czy jedwab lub tańsze syntetyki. Chociaż klasyczna elegancja jest domeną włókien naturalnych, to wyroby akrylowe, wiskozowe, poliestrowe czy polipropylenowe pod względem estetycznym niewiele im ustępują. Ponadto nie chłoną wilgoci, są trwałe i odporne na ścieranie. Nie przyczyniają się też do rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów, dlatego bez obaw można je stosować w mieszkaniach alergików.
Naturalna wełna dla wielbicieli szlachetnych materiałów
Zwolennicy klasycznej elegancji i szlachetnych materiałów wybiorą zapewne dywan z naturalnej wełny dostępny na arte.pl, która charakteryzuje się dużą elastycznością i sprężystością. Dywany wełniane znakomicie wyciszają pomieszczenie, nie elektryzują się i są dobrymi izolatorami ciepła. Posiadają naturalne właściwości regulowania wilgotności w pomieszczeniu poprzez gromadzenie jej nadmiaru i oddawanie, gdy powietrze staje się suche. Wadą wełny jest jej pylenie, szczególnie przez kilka pierwszych miesięcy użytkowania, dlatego wełniany dywan początkowo należy często i systematycznie odkurzać.
Dla miłośników stylu eko - dywan sznurkowy do salonu
Fanom minimalizmu, ekologii i alergikom polecamy dywany sznurkowe wykonane z naturalnych surowców roślinnych — juty i sizalu. Cechuje je nie tylko wysoka odporność na eksploatację, ale również atrakcyjny wygląd. Dywany tego rodzaju gustownie prezentują się zarówno w eleganckich salonach, jak i sypialniach urządzonych w stylu boho czy vintage. Piękny, naturalny splot przywołuje skojarzenia z naturą. Na szczególne podkreślenie zasługują walory użytkowe tych włókien. Zarówno juta, jak i sizal tłumią dźwięki, nie chłoną kurzu i nie uczulają. Są łatwe do utrzymania w czystości i zachowują swój pierwotny wygląd przez wiele lat.
Heat-set - idealny kompromis pomiędzy ceną a jakością
Technologia heat-set polega na poddaniu włókna polipropylenowego termicznej obróbce, co przyczynia się do uszlachetnienia przędzy. Dywany wykonane tą techniką do złudzenia przypominają wyroby wełniane. Charakteryzują się wysokim, gęstym i przyjemnym w dotyku runem. Nie ulegają zjawisku elektryzowania się podczas użytkowania. Są przy tym łatwiejsze do czyszczenia i tańsze od wełnianych. Jakość ich wykonania jest na tyle wysoka, że wiele osób ma problem, aby odróżnić je od wyrobów naturalnych. Bogata gama kolorystyczna i zróżnicowane wzornictwo pozwalają na wybór dywanu odpowiedniego do każdej aranżacji.
Skóra zamiast klasycznego dywanu
Modnym i niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym salonu może być skóra. Ten stylowy dodatek pasuje zarówno do rustykalnego, jak i nowoczesnego wnętrza. Naturalna skóra, odpowiednio wyprawiona, nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Cechuje ją zdolność termoregulacji, co oznacza, że umieszczona pod stopami, wyrównuje temperaturę naszego ciała. Ponadto absorbuje nadmiar wilgoci z powietrza. Ze względu na to, że skóry występują najczęściej w niewielkich rozmiarach, łatwo utrzymać je w czystości - wystarczy wynieść na zewnątrz i po prostu wytrzepać. Tańszym odpowiednikiem skór naturalnych są skóry syntetyczne, które równie znakomicie ożywią aranżację salonu.
Liczy się design!
Design, czyli zamysł, wzór, projekt, czy może już efekt finalny? Niezależnie, co rozumiemy przez to pojęcie, zawsze liczy się aspekt estetyczny. Warto zatem pokusić się o sprawdzenie najnowszych trendów aranżacyjnych i wybrać dywan, który idealnie wpisze się w charakter naszego wnętrza.
Miękki dywan shaggy do ciepłego salonu
Przyjemny w dotyku, miękki, delikatny i efektowny – taki właśnie jest dywan shaggy zwany również włochaczem lub kudłaczem. Jego gęste runo osiąga wysokość nawet 8 cm. Może mieć jednolitą długość na całej powierzchni albo wycięty wzór, w którym włosie jest krótsze. Daje to interesujący efekt 3D. Dywany shaggy tłumią dźwięki i nadają salonowi przytulności. Odpowiednio wyeksponowane stają się niebanalnym akcentem dekoracyjnym, ale ze względu na długość runa wymagają specjalnej pielęgnacji.
Dywan w kwiatowe wzory dla odważnych
Motywy florystyczne to od kilku sezonów jeden z popularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Coraz częściej wprowadzamy do salonów dywany, na których rozkwitają kolorowe pąki w stylu boho, malarskie impresje charakterystyczne dla klasyki angielskiej, czy zgeometryzowane desenie roślinne znakomicie wpisujące się w chłodny styl skandynawski. Bogata oferta kwiatowych dywanów wykorzystuje całą paletę barw przyciągających wzrok, ożywiających przestrzeń i przełamujących chłód nowoczesnych aranżacji.
Koniczyna marokańska — modna i stylowa
Modna i stylowa koniczyna marokańska to wzór, który podbił serca wielu klientów i szturmem wdarł się na salony. Występuje w bogatej palecie barw i zróżnicowanych wariacjach motywu czterolistnej koniczyny. Ze względu na powtarzalność orientalnego zdobienia, najkorzystniej prezentuje się w salonie na dywanie w nieco większym rozmiarze. Podkreśla wówczas jego wyjątkowy charakter i może stanowić motyw przewodni aranżacji. Pasuje do wnętrz w stylu hampton, vintage, orientalnym, nowojorskim i skandynawskim.
artykuł sponsorowany