Jaki ekspres do kawy wybrać? Rodzaje, przegląd modeli, opinie, ceny

Jaki ekspres do kawy? Rodzaje

Można wyróżnić cztery podstawowe rodzajów ekspresów do kawy: Ekspres ciśnieniowy automatyczny, ciśnieniowy kolbowy, ekspres do kawy na kapsułki oraz ekspres przelewowy. Różnica polega przede wszystkim na technice wykonywania kawy.

Ekspresy przelewowe są łatwe w zastosowaniu. Zasada działania jest prosta – przez zmielone ziarenka kawy przedostaje się gorąca woda, a zaparzony napój przenika przez filtr i przelewa się do dzbanka. Na podobnej zasadzie działa ekspres do kawy na kapsułki. W tym przypadku jednak woda przelewa się nie przez ziarenka kawy, a przygotowaną przez producenta mieszankę, często z dodatkowymi akcentami smakowymi lub na przykład mlekiem w proszku czy cukrem.

Ekspres ciśnieniowy to najbardziej zaawansowany rodzaj ekspresu. Kolbowy wymaga zastosowania zmielonych osobno ziaren, które podstawia się pod strumień wody pod ciśnieniem w specjalnej kolbie. Automatyczny jest prostszy w użyciu. Wystarczy włączyć przycisk, by powstała kawa, jaką lubisz. Jeśli dodatkowo jest to ekspres ze spieniaczem do mleka, możesz stworzyć najlepsze cappuchino lub cafe late bez żadnego wysiłku. Bardzo często ekspres zapamiętuje ustawienia i za pomocą jednego guzika przygotujesz idealną kawę, właśnie taką, jak lubisz najbardziej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekspresach do kawy.

Ekspresy do kawy – dodatkowe funkcje

Rynek ekspresów do kawy jest ogromny. Wiele z nich ma dodatkowe funkcje, które sprawiają, że korzystanie z nich jest bardziej wygodne. Ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem to prawie standard, chociaż zdarzają się modele, do których trzeba wsypywać przemieloną kawę.

Ekspresy są wyposażone w spieniacze do mleka. Czasami są one umieszczone obok, tak że najpierw musisz przygotować spienione mleko, następnie podstawić do kawy, ale czasami są automatyczne. Część ekspresów jest wyposażona w pojemnik na mleko, na wodę inne nie dodają go osobno. Ciekawym rozwiązaniem jest ekspres do zabudowy, który może idealnie wpasować się w twoje meble kuchenne. W przypadku braku spieniacza konieczne będzie dokupienie urządzenia do spieniania mleka.

Jaki ekspres do kawy?

Każdy rodzaj ekspresu do kawy ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę. Ekspres do kawy z młynkiem, ciśnieniowy i automatyczny to rozwiązanie kilka w jednym, zdecydowanie bardzo wygodne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że niestety jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ekspresie do kawy z młynkiem?

Jaki ekspres do kawy wybrać? Rodzaje, przegląd modeli, opinie, ceny

Ekspres przelewowy pozwala na zrobienie smacznej, aromatycznej kawy i to wielu filiżanek na raz. Na dodatek utrzymuje temperaturę kawy przez dłuższy czas, jest więc idealny dla smakoszy, którzy wypijają w ciągu dnia kilka kubków. Jednakże proces parzenia jest bardzo pracochłonny, a ekspres pozwala na zrobienie tylko jednego rodzaju kawy. Na dodatek wymaga zakupu papierowych filtrów, które są niestety dość drogie i jednorazowe. Oznacza to, że zaparzenie jednej filiżanki zwyczajnie może się nie opłacać.

Ekspresy na kapsułki zachwycają prostotą zastosowania i bardzo niską ceną zakupu. Jednak mają sporo wad. Przede wszystkim kawa nie każdemu smakuje. Nie masz możliwości zaparzenia swojego ulubionego rodzaju, ponieważ jesteś ograniczony propozycjami producenta. Na dodatek koszty eksploatacji są dość drogie – kapsułki sporo kosztują, co sprawia, że jedna mała filiżanka kawy potrafi kosztować nawet 4-5 zł. Jak na warunki domowe to bardzo wiele, zwłaszcza w porównaniu z ekspresem przelewowym lub automatycznym. Sprawdź także ten artykuł o automatycznym ekspresie do kawy.

Czas na najlepszą kawę!

Polecane modele – ceny i opinie o ekspresach ciśnieniowych

Najbardziej polecane ekspresy ciśnieniowe to marek specjalizujących się w ekspresach, jak Delonghi. Ci producenci uważani są za najbardziej prestiżowych i zdobywają duże uznanie, jednak dobrej jakości ekspresy ciśnieniowe można znaleźć także w ofercie innych marek AGD.

Dużą popularnością cieszą się ekspresy Saeco marki Philips. To ekspresy ze spieniaczem do mleka, wyposażone w ceramiczny młynek do ziaren kawy. Saeco wyróżniają się bardzo nowoczesnym designem. Najprostszy model kosztuje około 1600 zł, najbardziej rozbudowany PicoBaristo to już koszt około 2700 zł.

Ekspresy ciśnieniowe DeLonghi także bardzo dobrze się sprawdzają. Mają pojemniki na mleko i automatycznie przygotowują kilka rodzajów kaw. Marka w swojej ofercie ma ekspresy różnej wielkości i z różnymi opcjami. Najbardziej popularny Dinamica Plus kosztuje około 3400 zł, ale produkty tego producenta są niesłusznie uważane za bardzo drogie. Ekspres ciśnieniowy kolbowy tej marki, bez spieniacza do mleka to cena mniej więcej 350 zł, taki z pojemnikiem na mleko kosztuje niecałe 1000 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciśnieniowym ekspresie do kawy?Ekspresy przelewowe – opinie o modelach

Ekspresy przelewowe są już o wiele droższe. Dobrej jakości ekspres możesz znaleźć w ofercie wielu firm produkujących małe AGD. Jedną z nich jest Bosch. Jego ekspresy przelewowe są wyposażone w opcję utrzymywania ciepła, dość szybko działają, ponieważ wyróżniają się wysoką mocą grzania i możliwością regulowania mocy kawy. Kosztują od 150 do 400 zł.

Ekspres przelewowy marki Siemens także zbiera dobre opinie. TC86303 ma wbudowany pojemnik na wodę i funkcję podgrzewania napoju. Jego cena waha się w okolicach 250 zł, więc jest naprawdę w zasięgu przeciętnego Kowalskiego. To niezła cena jak za tak wysoką jakość.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny