Polacy na home office

Pomimo tego, że nic nie zapowiada, żeby Polacy masowo zaczęli wracać od biur, a wiele firm wprost informuje o tym, że praca zdalna będzie u nich wykorzystywana nawet w momencie, gdy tak dużego zagrożenia ze strony wirusa już nie będzie, wiele osób cały czas pracuje w spontanicznie przygotowanych warunkach. Brak odpowiedniego biurka czy odpowiedniego fotela biurowego to jeden z głównych problemów, wynikających jednak nie zawsze z braku miejsca, a często z chęci oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie problemów związanych z naszym kręgosłupem może okazać się znacznie droższe, a odpowiedni, ergonomiczny fotel biurowy, który spełni wiele wymagań pracy zdalnej, można kupić już w cenie 400-500 zł.

Jaki powinien być fotel do pracy zdalnej?

Zakup odpowiedniego fotela biurowego, zwłaszcza gdy nasz budżet jest ograniczony, nie jest jednak zadaniem łatwym. Na rynku trafimy na ogrom znacząco różniących się od siebie modeli, a tylko niektóre z nich będą odpowiednim rozwiązaniem do pracy zdalnej. Ich wybór jest jednak możliwy, jeżeli zwróci się uwagę przynajmniej na kilka aspektów budowy i funkcjonowania foteli biurowych. Oto one.

1. Niezbędne elementy fotela biurowego

Idealnym wyborem okaże się taki fotel, który będzie wyposażony w podłokietniki oraz poduszkę lędźwiową. Dodatkowo warto zdecydować się na model, który posiada zagłówek. Wiele osób, w dobie home office, kupuje fotele do pracy, jednak ich formalny wygląd nie pasuje do ich przemyślanych wnętrz, dlatego podczas wybierania danego modelu, bardziej skupiają się na jego wyglądzie – im będzie mniej formalny, tym lepiej. Niestety, jest to błąd – fotel biurowy ma służyć do pracy i zapewniać do niej odpowiednie warunki, a będzie to możliwe jedynie wtedy, jeżeli będzie posiadał powyższe elementy, jednocześnie taka bardzo kojarzące się z typowymi fotelami biurowymi, jakich wiele.

2. Mechanizmy regulujące

Każdy z nas jest inny, inaczej wygląda również jego fizjonomia, dlatego konieczne jest, aby fotel biurowy posiadał jak największą ilość opcji regulacji. Podstawową jest oczywiście regulacja wysokości, ale nie zapominajmy również o regulacji wysokości oparcia, wysokości i głębokości siedziska czy kąta odchylenia oparcia. Dodatkowo każdy powyżej wymieniony element – podłokietniki, zagłówek czy poduszka lędźwiowa, mogą być regulowane, i to również jest opcja wskazana, lecz trzeba pamiętać, że w praktyce wszystkie te elementy będą dostępne jedynie dla osób, których budżet przekracza, czasem dość znacznie, wspominane 500 zł na zakup biurowego fotela.

3. Oparcie i siedzisko

Każde z nich powinno być nie tylko odpowiednio duże i wygodne, ale również ergonomiczne. Oznacza to, że swoim kształtem jak najbardziej powinno móc się dostosować do naszych pleców i kręgosłupa. Warto zwracać uwagę na to, z jakiej gąbki są one wykonane oraz, czy są profilowane.

4. Materiał i przewiewność

Materiał, z którego wykonany jest fotel, powinien być przewiewny lub powinien być wyposażony w odpowiednie kanały wentylacyjne. W innym przypadku, zwłaszcza podczas pracy w lecie, wentylacja pleców i pośladków będzie utrudniona, przez co będą się one pocić i w praktyce niemal przyklejać do oparcia lub siedziska danego fotela.

Idealnym wyborem jako materiał, z którego wykonane jest krzesło biurowe, zawsze jest naturalna skóra, lecz niemal nie będzie ona występować w fotelach w cenie do 500 zł. Inną opcją jest skóra ekologiczna, jednak w jej przypadku należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji, ponieważ sama z siebie nie będzie przepuszczać ona powietrza i wspierać wentylacji pleców. Inną opcją jest specjalna membrana – jest ona estetyczna i wytrzymała, a do tego ze względu na swoją konstrukcję, idealnie będzie wspierać wentylację pleców. Co ważne, fotele z niej wykonane często znajdują się w budżecie do 500 zł.

5. Jakość wykonania

Powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie mechanizmy zostały wykorzystane w danym modelu oraz z jakich materiałów powstał cały fotel. Tyczy się to również materiału, którym został on pokryty. Konieczne jest, aby były to materiały przynajmniej średniej jakości, jeżeli nasz budżet jest ograniczony. W tym przypadku warto zwracać uwagę na długość gwarancji danego modelu – większość producentów oferuje 2-letni okres gwarancji, lecz niektóre modele cechują się gwarancją wynoszącą, 3, 5 a czasem nawet 10 lat. Im będzie ona dłuższa, tym bardziej możemy zakładać, że fotel został wykonany z naprawdę wytrzymałych i odpornych na użytkowanie oraz upływ czasu materiałów.

Jak wybrać fotel do pracy zdalnej?

Zachęcamy na początku do określenia budżetu, którego absolutnie nie chcemy przekraczać. Dzięki temu łatwiej będzie nam filtrować produkty w poszczególnych sklepach. Kluczowe jest również skupienie się na funkcjonalności danego fotela, jego wytrzymałości i jakości, oraz tego, jak wiele opcji regulacji oferuje i czy jest ergonomiczny. Nie należy kierować się głównie wyglądem – chociaż jest ona ważny, wiele modeli kusi jedynie nim, nie oferując natomiast wygodnych i zdrowych warunków pracy, a to na nich zależy nam najbardziej.

Partnerem merytorycznym jest sklep E-krzeslo.com.pl

ikona podziel się Przekaż dalej