Agregat prądotwórczy - rodzaje generatorów prądu

Podział urządzeń prądotwórczych w zależności od napięcia

  • Agregaty prądotwórcze małej mocy - jednofazowe o napięciu 230 V odpowiednie są do domu do podtrzymania pracy urządzeń w przypadku awarii. Sprawdzą się w przypadku awarii dostarczając prąd do sprzętów AGD, oświetlenia, systemów alarmowych czy pomp co. Są niezastąpione w miejscach bez dostępu do sieci, gdy konieczne jest korzystanie z elektronarzędzi. Przydają się na biwakach i działkach.
  • Generator prądu trójfazowy - o napięciu 400 V. Potocznie nazywany generatorem elektrycznym na siłę. 3 fazowy agregat obsługuje również urządzenia wymagające 230 V. Doskonale poradzi sobie z uruchomieniem betoniarki na budowie, dojarki elektrycznej czy hydroforu. Zastosowany do domu zasili równocześnie wiele sprzętów.

Podział generatorów prądotwórczych w zależności od sposobu zasilania

  • Urządzenie prądotwórcze zasilane akumulatorem wymaga kilkugodzinnego ładowania. Działa tylko przez krótki czas. Ma niewielką moc, lecz przydaje się w sytuacjach awaryjnych na chwilowe uruchomienie urządzenia. Jest przenośnie i lekkie.
  • Spalinowy generator prądu może mieć dowolną moc w zależności od wielkości silnika. Może to być silnik benzynowy, Diesla lub na gaz płynny. Zatankowany zbiornik paliwa wystarcza na kilka godzin pracy. Urządzenia te nie są odpowiednie do domu ze względu na spaliny i hałas. Muszą zostać ustawione na zewnątrz. Spalinowy generator prądotwórczy sprawdzi się w takich miejscach jak budowa czy działka. Modele na gaz płynny spalają najwięcej.

Jeśli szukasz więcej informacji przed zakupem, sprawdź także ten artykuł o rodzajach agregatów prądotwórczych.

Jaki generator prądu elektrycznego wybrać?

Wybór urządzenia rozpoczynamy od ustalenia jego napięcia. Urządzenie prądotwórcze dobiera się w kontekście ilości urządzeń, które mają obsługiwać. Tam, gdzie potrzebne jest zasilanie z siły, jak np. budowa, odpowiedni będzie generator prądotwórczy 3 fazowy. Na potrzeby zasilania do domu, wystarczy generator elektryczny jednofazowy. Przed zakupem należy wyliczyć, jaka będzie łączna moc wszystkich obsługiwanych przez niego urządzeń. Moc agregatu musi ją przewyższać. W wyliczeniach należy uwzględnić moc maksymalną, a nie znamionową. Rozruch niektórych urządzeń może wymagać nawet czterokrotnie większej mocy. Najbezpieczniej jest przyjąć wartość podwójnej mocy znamionowej wszystkich obsługiwanych urządzeń łącznie. Nie warto wybierać na wyrost, gdyż cena rośnie w zależności od mocy, jaką ma generator elektryczny.  Jego moc będzie wtedy niewykorzystana.

Do zasilania laptopów, smartfonów, urządzeń sterowanych cyfrowo i delikatnej elektroniki najlepszy będzie przenośny agregat inwerterowy z automatycznie regulowaną pracą napędu. Te agregaty prądotwórcze małej mocy mogą mieć wbudowany sensor przeciążenia. Jest to niezwykle ważne do bezawaryjnej pracy. Dlatego ten rodzaj wykorzystywany jest do urządzeń medycznych. Przenośny spalinowy generator prądu pracuje cicho i cechuje się niskim zużyciem paliwa.

Generator prądu oraz przenośny generator elektryczny, a także jego budowa i cena oraz zastosowanie i porady przy zakupie
Jaki generator prądu elektrycznego wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady

Przenośny agregat prądotwórczy małej mocy zazwyczaj jest znacznie lżejszy niż trójfazowy. Większość z nich wymaga zintegrowanego wózka, który pozwoli na łatwe przestawianie urządzenia. Musimy więc ustalić, czy ma być ono mobilne. Warto także zwrócić uwagę na wydajność i koszt eksploatacji. Spalinowy generator prądu z silnikiem czterosuwowym będzie droższy i wydajniejszy od modelu z silnikiem dwusuwowym. Modele benzynowe są droższe w użytkowaniu, lecz ich cena zazwyczaj jest niższa. Silnik Diesla to prawie o połowę mniejsze zużycie paliwa.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Urządzenie prądotwórcze - opinie i cennik

Urządzenie prądotwórcze - cennik

Rodzaj urządzenia

Ceny

Generator prądotwórczy akumulatorowy

300 - 2000

Jednofazowe

800 - 4500

Trójfazowe

2000 - 10000

Najtańsze urządzenia to przenośne modele akumulatorowe. Niestety są one mało funkcjonalne i wydajne. Na cenę urządzenia wpływają przede wszystkim takie czynniki jak moc i pojemność silnika oraz dodatkowe funkcjonalności. Wyposażenie spalinowego generatora prądu w elektroniczny stabilizator napięcia, elektroniczny rozrusznik, system tłumienia hałasu czy katalizator spalin, podnoszą cenę urządzenia.

Zazwyczaj te rodzaje generatorów, które są wydajne i tanie w eksploatacji, mają wyższą cenę zakupu. Im większa moc urządzenia, tym jego cena wzrasta. Cennik uzależniony jest również od marki producenta.

Agregat prądotwórczy - opinie na temat urządzeń prądotwórczych

Największą popularnością dla domu cieszy się spalinowy generator prądu dwufazowy z silnikiem Diesla. Uważany jest za tani w eksploatacji i wydajny. Użytkownicy chwalą modele z rozrusznikiem elektronicznym, który pozwala na szybkie uruchomienie sprzętu bez szarpania linki. Zdaniem użytkowników budowa domu nie obejdzie się bez generatora dużej mocy. Według większości opinii musi to być trójfazowy model.

Użytkownicy narzekają na wysokie ceny generatorów oraz ich hałaśliwą pracę. Tanie urządzenia akumulatorowe uważane są za mało przydatne i niewydajne. Agregaty prądotwórcze małej mocy krytykowane są także za trudne odpalanie linką.

Specjaliści rekomendują przenośne rodzaje generatorów elektrycznych o małej mocy jako awaryjne zasilanie na potrzeby domowe. Do urządzeń budowlanych zalecają 3 fazowy generator, który nie może stać wewnątrz budynku. Zdaniem fachowców dobry generator to ten, którego moc znamionowa jest o 20% większa od potencjalnego obciążenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając generator?

Oprócz rodzaju i mocy generatora prądotwórczego warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Duży trójfazowy generator jest ciężki i trudno go przestawiać. Warto od razu zakupić specjalny model na kółkach lub wyposażyć go w wózek jezdny.

Agregat należy odpalać przynajmniej raz na kwartał. Systematyczne odpalanie zapewni jego bezawaryjną pracę. Gdy podłączymy do niego zbyt wiele urządzeń, konieczne będzie odłączenie części z nich. 3 fazowy agregat nie powinien być wykorzystywany równocześnie do zasilania urządzeń jedno i trójfazowych. Oczywiście można je zasilać, lecz należy oddzielnie podłączyć sprzęt 3 fazowy, a dopiero po jego odłączeniu jednofazowy.

Jeżeli potrzebujemy zasilania awaryjnego jednofazowego do urządzeń elektronicznych, wtedy walizkowy agregat inwerterowy zapewni im działanie. Chociaż zazwyczaj ma niewielką moc, to jest lekki, cichy i łatwo go przenosić.

Wybierając generator elektryczny, warto sprawdzić opinie o danym modelu i porównać cenniki różnych firm. Nie warto kupować modelu o największej mocy, gdyż pozostanie ona niewykorzystana, a zapłacimy za niego więcej. Dlatego zawsze należy obliczyć, jakiej mocy urządzenie jest nam potrzebne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny