Grzejnik elektryczny - przegląd

Zanim dokładnie dowiemy się, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu, warto wcześniej zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi rodzajami grzejników, które zasilane są energią elektryczną. Przede wszystkim konkretne grzejniki różnią się między sobą sposobem działania, a także budową. Wśród nich znajdziemy zarówno grzejniki, które wykazują się tym, że ich zużycie prądu jest wysokie, jak i również takie, które zaliczają się do bardziej oszczędnych rozwiązań.

Wśród grzejników elektrycznych wymienia się przede wszystkim:

  • Grzejnik konwektorowy - jest to grzejnik, którego ogrzewanie opiera się na zasadzie konwekcji. Urządzenie przede wszystkim pobiera zimne powietrze, które następnie jest ogrzewane i oddawane na zewnątrz. Taki grzejnik konwektorowy jest w stanie ogrzać bardzo szybko dużą przestrzeń. Ale też z drugiej strony, po odłączeniu go od prądu, urządzenie niemalże natychmiast się wychładza, co wpływa również na obniżenie temperatury w pomieszczeniu.
  • Grzejnik olejowy - działanie grzejnika olejowego opiera się przede wszystkim na tym, że jest on wypełniony olejem, który zaczyna się ogrzewać po podłączeniu urządzenia do prądu. Jednocześnie można z powodzeniem zauważyć, że gdy kaloryfer nie pobiera już prądu, to jeszcze przez długi czas pozostaje ciepły.
  • Termowentylator - grzejniki elektryczne określane są również mianem farelek. Urządzenia posiadają wbudowane wentylatory, których zadaniem jest rozdmuchanie do pomieszczenia wcześniej ogrzanego powietrza. To powoduje, że wnętrze budynku bardzo szybko się nagrzewa. Jednak tak jak w przypadku grzejnika konwektorowego, także tutaj zauważymy szybkie wychłodzenie urządzenia, gdy nie pobiera już ono energii elektrycznej.

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Mając już na uwadze, jakie typy grzejników elektrycznych są w ogóle możliwe do podłączenia do sieci, zapewne chcemy się dowiedzieć, który z nich jest najbardziej energooszczędny. Zapewne zapoznając się z charakterystyką wszystkich rodzajów grzejników, taka odpowiedź nasunęła się samoistnie. Rzeczywiście, za najbardziej oszczędny grzejnik elektryczny uznaje się nadal grzejnik olejowy. Chociaż jego budowa nie jest zbyt poręczna, ponieważ wyróżnia się tym, iż jest bardzo ciężki, to jednak przez bardzo długi czas mimo odłączenia od prądu, urządzenie nadal utrzymuje wysoką temperaturę w pomieszczeniu.

Jeżeli chcemy dodatkowo, aby zmniejszyć zużycie prądu elektrycznego przez grzejnik olejowy, to na pewno warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w termostat. Jest to bardzo potrzebna funkcja, dzięki czemu nie będziemy niepotrzebnie marnować prądu na zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Chcąc się dowiedzieć, ile dokładnie wyniesie nas rachunek za ogrzewanie mieszkania grzejnikiem olejowym, tak naprawdę odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ponieważ wszystko zależy od tego, jaką moc posiada dany grzejnik, jak długo będziemy korzystać z danego grzejnika, a także ile kosztuje obecnie kW u naszego operatora prądu.

Chociaż możemy się tutaj odnieść tylko i wyłącznie do tradycyjnych urządzeń, to jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać również o nowoczesnych rozwiązaniach. Szczególnie jeżeli interesuje nas to, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu. Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o grzejnikach na podczerwień. Taki grzejnik uchodzi za bardzo energooszczędny, ponieważ jego działanie opiera się o emisję promieni podczerwieni (FIR). Zjawisko to polega na ogrzewaniu przedmiotów, zwierząt oraz ludzi. Natomiast tylko niewielka część ogrzewa powietrze. Dlatego właśnie pomieszczenie nie ochładza się tak szybko. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kaloryferów.

Wybrane modele grzejników elektrycznych

Chcąc się dowiedzieć, który model grzejnika jest najbardziej oszczędny, a także ile pobiera prądu, warto zapoznać się z poniższą specyfikacją:

  • Grzejnik konwektorowy - zużycie grzejnika konwektorowego wynosi ok. 2kW/h. Ile w takim razie zapłacimy za jedną godzinę ogrzewania? Jest to suma ok. 1,40-1,60 złotych. Dlatego grzejnik konwektorowy będzie uznawany za oszczędny, jeżeli mamy ulgową taryfę u operatora energii elektrycznej lub musimy ogrzać niewielką przestrzeń.
  • Grzejnik olejowy - uchodzi za najbardziej energooszczędny, jeżeli chodzi o wszystkie tradycyjne sposoby ogrzewania na prąd. Tutaj zużycie wynosi ok. 0,8kW/h. To oznacza, że ogrzewania pomieszczenia przez jedną godzinę będzie wahać się w granicach 1,00-1,30 złotych. Ponadto jak już wspomniano, jest to energooszczędny grzejnik, ze względu na długie trzymanie ciepła nawet po wyłączeniu.
  • Grzejnik na podczerwień - nie można jednoznacznie powiedzieć, czy grzejnik działający na podczerwień jest oszczędny, ponieważ wszystko będzie zależeć od jego mocy. Tutaj urządzenia wykazują się mocą od 550W do nawet 4000W.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny