Instalacja gazowa samochodowa - zalety i wady

Zastanawiając się jeszcze nad sensem montażu instalacji LPG do samochodu, warto dowiedzieć się, jakie są słabe i mocne strony takiego rozwiązania. Do zalet zaliczymy niewątpliwie:

 • Niższy koszt paliwa - decydując się na LPG w samochodzie, ostateczny koszt paliwa jest niższy niż w przypadku jazdy na samej benzynie. Taka oszczędność może wynieść od ok. 30 do nawet 50%. Ostateczny wynik jest uzależniony od ceny gazu, ekonomii jazdy, a także spalania gazu przez konkretny model samochodu.
 • Ekologiczne podróżowanie - instalacja gazowa powoduje, że podczas jazdy samochód emituje znacznie niższy procent spalin. Jeżeli komuś zależy na jak najmniejszej szkodliwości dla środowiska, to sens montażu instalacji gazowej jest naprawdę duży.
 • Większa żywotność instalacji gazowej - wiąże się to z dużą liczbą oktanową, dzięki czemu instalacja gazowa praktycznie nie ulega zanieczyszczeniu. To ostatecznie powoduje, że zakładanie instalacji LPG przedłuża znacznie pracę silnika, który nie jest wystawiony na tak dużą eksploatację.
 • Mniejszy hałas - zakładanie instalacji gazowej w samochodzie przyczynia się do emitowania mniejszego hałasu
 • Mniejsze zanieczyszczenie oleju silnikowego - ze względu na brak wytwarzanych osadów przez instalację gazową w samochodzie, nie dochodzi do zanieczyszczenia oleju silnikowego

Najlepsze promocje na akcesoria samochodowe — sprawdź je!

Jednak wybór montażu instalacji gazowej w samochodzie, może wiązać się również z negatywnymi konsekwencjami, do których zalicza się m.in.:

 • Wysoki koszt instalacji gazowej oraz obsługi serwisowej - w zależności od modelu auta, a także sekwencji samej instalacji, założenie gazu może kosztować od 1 tys. do nawet 5 tys. złotych. Ponadto co jakiś czas należy przeprowadzać serwis instalacji gazowej, który wiąże się z dodatkowymi opłatami.
 • Uszkodzenie głowicy i zaworów - w niektórych modelach auta założenie instalacji gazowej może przyczynić się do większych szkód niż korzyści. Do nich zalicza się między innymi możliwość wystąpienia usterek zaworów lub głowicy. Jednak zakłady mechaniczne specjalizujące się montażem LPG poinformują nas o takich nieprzyjemnych skutkach.
 • Problemy z parkowaniem - gdy w naszym aucie została założona instalacja LPG samochodowa, musimy mieć świadomość o zakazie parkowania na parkingach podziemnych, a także niektórych parkingach krytych.
 • Ograniczenia w bagażniku - zakładanie butli gazowej w samochodzie wiąże się ze zmniejszeniem kubatury użytkowej bagażnika.

Rodzaje instalacji LPG do samochodu

W celu założenia instalacji LPG do naszego samochodu musimy wcześniej upewnić się, że montaż gazu jest rzeczywiście możliwy. Problemy mogą pojawić się w przypadku nowszych modeli samochodów, które wyposażone są w bezpośredni wtrysk paliwa. Dlatego dobrze jest przed instalacją gazu do auta pojechać do serwisu, w którym dowiemy się o możliwości wykonania takiej usługi, a także ewentualnych następstwach wynikających z posiadania instalacji.

Montaż instalacji gazowej w samochodzie, a także informacje, jakie jest koszt instalacji gazu, cena montażu i eksploatacji
Koszt instalacji gazowej w samochodzie, czyli ile kosztuje instalacja LPG w aucie krok po kroku, montaż, eksploatacja

Instalacje gazowe dzielą się na konkretne typy, ze względu na typ wtrysku gazu:

 • Sekwencyjna instalacja gazowa - sposób montażu sekwencji LPG odbywa się przez umieszczenie butli w bagażniku auta, tak aby podpiąć reduktor do układu chłodzenia silnika. Tego typu instalacja samochodowa może być instalowana w modelach, w których dochodzi do sekwencji wtrysku paliwa.
 • Instalacja gazowa z wtryskiem gazu w fazie ciekłej - jest to instalacja, która różni się od sekwencji tym, że pominięty jest reduktor zmieniający gaz z formy ciekłej do gazowej. Natomiast istotne jest zakładanie pompy, która odpowiedzialna jest za zachowanie ciśnienia gazu na odpowiednim poziomie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka instalacja LPG kosztuje dość dużo.
 • Instalacja gazowa z bezpośrednim wtryskiem gazu - taki typ instalacji jest bardzo podobny do wcześniej wspomnianej sekwencji. Jednak jego zakładanie wymaga zastosowania wtryskiwaczy, dzięki którym bardzo szybko po uruchomieniu silnika dochodzi do przełączenia na gaz.

Podział instalacji gazowych dotyczy również tego, jakiej są generacji. Pod tym względem wymieniamy:

 • Instalację LPG I generacji - jest to najstarsza generacja instalacji gazowej, która składa się z zaworu tankowania, zbiornika gazu, wielozaworu, elektrozaworu gazowego, reduktora, mieszalnika, a także elektrozaworu benzynowego
 • Instalacje LPG II generacji - jest to usprawniona instalacja samochodowa I generacji. Do jej założenia dodatkowo potrzebny jest układ sterujący, dzięki czemu instalacja nie wymaga ręcznego wtryskiwania gazu.
 • Instalacje LPG III generacji - do założenia tej generacji instalacji gazowej potrzebny jest reduktor, który jest odpowiedzialny za przemianę gazu ze stanu ciekłego do stanu gazowego. Wadą takiego rozwiązania jest identyczna praca każdego cylindra.
 • Instalacje LPG IV generacji - jest to już tak zwana sekwencyjna instalacja, ponieważ jej praca opiera się na zamontowaniu wtrysku sekwencyjnego. Do założenia tego typu układu dedykowane są auta z wielopunktowym wtryskiem benzyny.
 • Instalacje LPG V generacji - jest to sekwencyjna instalacja, która polega na wtrysku gazu w formie ciekłej. Należy mieć na uwadze, że założenie sekwencyjnego wtrysku gazu nie wymaga montażu reduktora. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem instalacji gazowej LPG.


Koszt instalacji gazowej do samochodu

Chcąc się dowiedzieć, ile kosztuje założenie instalacji gazowej, powinniśmy mieć na uwadze jej rodzaj, a także model samochodu. Na pewno instalacja sekwencyjna V generacji kosztuje dużo więcej od instalacji III lub IV instalacji. W poniższym zestawieniu dowiemy się także, ile kosztuje inna instalacja ułatwiająca nam funkcjonowanie.

Koszty instalacji gazowej

Nazwa usługi

Cena

Koszt instalacji gazowej IV generacji

Cena od 2500,00 zł

Koszt instalacji gazowej V generacji

Cena od 5000,00 zł

Koszt instalacji gazowej I generacji

Cena od 1000,00 zł

Cena odkurzacza centralnego FC670 XPRO

2499,00 zł

Cena odkurzacza centralnego BEAM Electrolux SC 350 LCD

4830,00 zł

Cena odkurzacza centralnego PROFI 43.1 ON/OFF + zestaw mop

1677,00 zł

Cena odkurzacza centralnego PROFI 42 + sep. + zestaw mop

1887,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny