Jaki jest koszt oświetlenia w domu?
Jakie koszty za prąd poniesiemy w danym okresie rozliczeniowym zależy od splotu wielu czynników. Nasze wydatki na prąd, w tym światło, będą zależeć od obranej taryfy, dostawcy prądu oraz stosowanych w domu źródeł światła. W tym tekście postaramy się przybliżyć kwestię tego, jak możemy zmniejszyć i zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.
Jakie taryfy dla kogo?
Przede wszystkim określmy, jak dzielą się taryfy energetyczne. Mianowicie, dzielą się one podług potrzeb zużycia energii. Duże fabryki lub kopalnie skorzystają z taryfy A, taryfa B skierowana jest do dużych przedsiębiorstw, małe i średnie firmy czy też gospodarstwa rolne rozliczają się na podstawie taryfy C. Natomiast taryfa, która w tym artykule interesuje nas najbardziej, to taryfa G, z której korzystają gospodarstwa domowe. Wyróżniamy wśród niej taryfy G11 oraz G12 (strefową, gdzie prąd tańszy jest w godzinach nocnych), lecz na potrzeby artykułu, posłużymy się przykładem tej pierwszej, jako że korzysta z niej większość z gospodarstw domowych.
Średnia cena prądu w Polsce
Obecnie (tj. według danych z dn. 20 maja 2020 roku) cena prądu wynosi 0,617 zł/kWh dla taryfy G11 i tego samego sprzedawcy i dystrybutora. Na cenę prądu, która wynosi właśnie średnio 0,617 zł za 1 kWh, składa się cena energii elektrycznej i opłata za usługi dystrybucyjne. W Polsce nie ma ujednoliconej ceny za prąd.
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Według danych z raportu GUS o zużyciu energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku, najwięcej gospodarstw stosowało oświetlenie LED, drugie miejsce pod względem powszechności zastosowania zajęły - niestety - żarówki tradycyjne, a ostatnie - żarówki halogenowe.
Na szczęście świadomość ekologiczna, a także technologiczna Polaków wzrasta i coraz częściej sięgamy po lampy ledowe (potocznie zwane żarówkami). Tradycyjne żarówki, tylko niewielką część pobranej energii zużywają na emisję światła. Co się dzieje z resztą? Zamienia się w energię cieplną - co nie tylko może skutkować poparzeniem przy kontakcie ciała z żarówką, ale też można uznać za stracony pieniądz.
Na przykład, 25W żarówka tradycyjna świeci z jasnością 220 lumenów. Jej LED-owy odpowiednik, do wygenerowania takiego światła potrzebuje jedynie 3 W. Prosty wniosek jest taki, że wymiana oświetlenia na lampy LED, choć jednorazowo przy zakupie będzie większym wydatkiem, zdecydowanie bardziej opłaci się w dalszym rozrachunku, niż użytkowanie tradycyjnego oświetlenia żarowego. Oświetlenie LED to nie tylko mniejsze rachunki za prąd. Wraz z niższym poborem energii spada emisja CO2. Ponadto, jako że ledy są jednym z najtrwalszych źródeł światła dostępnych na rynku, zmniejszają częstotliwość wymiany ich i tym samym produkcję odpadów. Co więcej, nie zawierają rtęci i są łatwe w recyklingu.
Koszty oświetlenia domostwa, w dużej mierze zależą od stosowanych przez nas źródeł światła, z których to najmniej ekonomicznym są tradycyjne żarówki. Wymiana źródeł światła w domu na nowoczesne, ledowe zdecydowanie pomoże nam w zmniejszeniu ponoszonych kosztów.
artykuł sponsorowany