Standardowy kąt nachylenia dachu

Domy jednorodzinne najczęściej mają kąt nachylenia dachu mieszczący się w przedziale od 30 do 45 stopni, choć można zastosować i dach o kącie pochylenia 64 stopnie! Nie jest to jednak polecane. Nie jest też zalecane w naszym klimacie budowanie dachów o zerowym spadku.

Dachy mocno spadziste

W polskim klimacie nie jest konieczne budowanie domów z dużymi kątami nachylenia dachów. Jest to nawet niewskazane. Pojawiają się tu bowiem problemy z mocowaniem elementów pokrycia. Aby zapobiec odpadaniu, należy wszystkie dachówki dodatkowo umocować spinkami. Jest to szczególnie ważne po zawietrznej stronie dachu, ponieważ tu powstaje znaczne podciśnienie – ssanie – i dachówki czy inne elementy pokrycia dachowego są mocno narażone na zerwanie.

Dodatkowe mocowania zwiększają koszty budowy. Bardzo ważny w przypadku spadzistych jest wybór pokrycia, ponieważ przy dachach o dużym spadku jest ono mocno wyeksponowane. Polecane przy spadzistych dachach pokrycie to strzecha (ma ona zastosowanie przy kątach nachylenia od 45 do 64 stopni). Nie warto takiego dachu kryć papą, ponieważ pokrycia takie znacznie się nagrzewają i warstwa bitumiczna może spływać.

Dachy średnio spadziste

To najlepszy wybór w polskiej strefie klimatycznej. Deszczowość naszego klimatu sprawia, że występuje konieczność takiego konstruowania dachów, aby one szybko odprowadzały wodę. Ten warunek w przypadku dachów o kącie nachylenia od 30 do 45O jest spełniony. Podobnie jest ze śniegiem w okresie zimowym – przy takim spadku dachu nie zalega na nim gruba warstwa białego puchu.

Możemy zaoszczędzić na mocowaniu elementów pokrycia, ponieważ nie jest ono potrzebne, ewentualnie mocujemy co piątą lub co ósmą dachówkę.

Średnio spadzisty dach o ostrym kącie nachylenia na czerwonym domu jednorodzinnym o typowej bryle, stojącym w otoczeniu zieleni
Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

Przy takim spadku dachu zastosować możemy wiele materiałów. Papa układana dwuwarstwowo sprawdzi się przy spadku od 3 do 17 stopni, zaś jednowarstwowo – od 9 do 22 stopni. Blachę płaską miedzianą zastosować możemy przy kącie nachylenia dachu powyżej 6 stopni, a stalową powyżej 12 stopni, podobnie blachę ocynkowaną lub powlekaną. Blachę płaską cynkową użyjemy przy spadku powyżej 20 stopni. Blachę falistą, podobnie jak blachodachówkę, zastosować możemy przy kącie powyżej 12 stopni. Dachówki sprawdzą się przy większych nachyleniach. Karpiówka układana dwuwarstwowo ma zastosowanie przy spadkach od 35 do 45 stopni, a dachówka zakładkowa i łupek – od 31 do 45 stopni. Płyty bitumiczne faliste stosować możemy przy kącie nachylenia od 22 do 39 stopni, szersze zastosowanie mają gonty bitumiczne – od 11 do 45 stopni. Przy bardziej spadzistych dachach polecane są gonty drewniane układane dwuwarstwowo (39 do 51 stopni). Warto sprawdzić zalecenia producenta, ponieważ często pozwalają one na stosowanie materiałów w szerszym niż tu podany zakresie (zależnie od m.in. stopnia szczelności podłoża).

Domy z dachem dwuspadowym można pokryć dachówkami ceramicznymi, cementowymi jak i z blachy, zaś dachy o konstrukcji czteropołaciowej są tańsze, gdy zamontujemy na nich dachówki cementowe lub ceramiczne. Dla zasady, im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym mniejszą dachówkę powinniśmy wybrać.

Dachy płaskie

Generalnie reguła jest taka, że im spadek dachu jest większy, tym łagodniejsze są wymagania względem szczelności pokrycia, co oznacza, że przy dachach płaskich powinno być ono maksymalnie szczelne. Bezwzględną próbą dla szczelności dachu jest topniejący powoli śnieg. Gruba warstwa białego puchu, który nie ma jak sam ześlizgnąć się z płaskiego dachu, może stanowić też znaczne obciążenie dla konstrukcji budynku.

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Kąt nachylenia dachu na poziomie ok. 10-15 stopni luby dachy płaskie wymagają zatem szczelnego podkładu pod poszyciem, np. z papy na deskowaniu – i to zarówno z uwagi na wspomniany wcześniej topniejący śnieg, jak i z uwagi na trudności z odprowadzaniem wody deszczowej. Zwykle na takich dachach nie stosuje się dachówek, tylko właśnie papę. Ta układana warstwowo może szczelnie zabezpieczyć dach o spadku już od 3 stopni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie papy termozgrzewalnej.

Na dachach o mniejszym kącie nachylenia – niezupełnie płaskich – można zastosować dachówkę ceramiczną poprzez zastosowanie spodniej warstwy membrany uszczelniającej. Blachy płaskie można stosować na takich dachach jedynie na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych, muszą one zapewnić szczelne pokrycie i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem. Szczelność pokrycia gwarantują materiały łączone ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy, zaginane na tzw. rąbki stojące. Szczelność taką zapewniają np. dachówki bitumiczne, które montuje się na tzw. pełne klejenie.

Płaski dach na nowoczesnym domu w modernistycznym stylu w kształcie sześcianów o jasnobrązowej elewacji
Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

W dobrej praktyce dekarskiej generalna zasada co do małych spadków dachów brzmi, że im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym lepsze (i droższe) powinny być i materiały, i wykonawstwo.

Minimalny kąt nachylenia dachu

Nazwa „dachy płaskie” nie odnosi się do dachów o zerowym spadku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nie była ustawiona pod pewnym kątem. Powinny one być kilkakrotnie zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym.

Minimalny kąt nachylenia dachu to 3 stopnie. Jest to norma odnosząca się do Polski, chodzi bowiem o naszą strefę klimatyczną, w której występują częste opady zarówno deszczu, jak i śniegu. Zerowe spadki dachów są stosowane w tych strefach świata, gdzie w zasadzie nie występują opady śniegu, a woda deszczowa może być skutecznie odparowana. Zbyt mały kąt nachylenia dachu spowodowałby, że zalegająca w okresie zimowym woda penetrowałaby najmniejsze szczeliny, a po zamarznięciu powiększała je rozrywając warstwę hydroizolacyjną.

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu

Nachylenie dachu ustala się, wyznaczając na ścianie szczytowej poziomy odcinek o długości 1 metra i mierząc odległość od obu jego końców do połaci. Różnica otrzymanych wyników oznacza wzniesienie dachu na długości 1 metra. Znając wzniesienie dachu, można ustalić stopień nachylenia, korzystając z poniższych danych:

  • 25 cm wzniesienia dachu to 14 stopni nachylenia,
  • 30 cm – 17 stopni,
  • 36 cm - 20 stopni,
  • 40 cm - 22 stopni,
  • 45 cm - 24 stopni,
  • 49 cm - 26 stopni,
  • 59 cm - 28 stopni,
  • 58 cm - 30 stopni,
  • 62 cm - 32 stopni,
  • 67 cm - 34 stopni,
  • 73 cm - 36 stopni,
  • 75 cm - 37 stopni,
  • 78 cm - 38 stopni,
  • 84 cm - 40 stopni,
  • 90 cm - 42 stopni,
  • 100 cm - 45 stopni,
  • 104 cm - 46 stopni,
  • 111 cm - 48 stopni,
  • 119 cm - 50 stopni,
  • 133 cm - 53 stopni,
  • 143 cm- 55 stopni,
  • 173 cm - 60 stopni.

Chcesz otrzymać oferty na budowę dachu od sprawdzonych firm w Twojej okolicy? Wypełnij ten formularz, a my zajmiemy się resztą, Ty tylko czekaj na oferty od firm.

ikona podziel się Przekaż dalej