Podatek od wynajmu mieszkania

Rynek mieszkań na wynajem w Polsce ma się bardzo dobrze. Zainteresowanie inwestowaniem w rynek nieruchomości rośnie i coraz częściej kupujemy mieszkania w celach zarobkowych. To w końcu regularny zysk, a stopa zwrotu jest bardzo wysoka zarówno w największych, jak i tych trochę mniejszych miastach. Jednakże warto pamiętać, że wynajmowanie mieszkania wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku.

Nie ma przecież wątpliwość, że taki wynajem to duża korzyść dla domowego budżetu – duży zastrzyk gotówki. Dlatego należy od tego zapłacić podatek dochodowy. Zawierając umowę najmu należy wybrać formę opodatkowania. Oświadczenie należy złożyć do Urzędu Skarbowego do 20 dnia miesiąca, w którym uzyskałeś pierwszy dochód z tytułu wynajmu mieszkania.

Obecnie przewidziane są dwie formy opodatkowania wynajmu dla osób fizycznych. Jest to podatek ryczałtowy od wynajmy (ryczałt) i skala podatkowa (tak zwane zasady ogólne). Jeśli nie dokonasz wyboru sam, Urząd Skarbowy automatycznie przypisze ci skalę podatkową. Te zasady stosuje się wyłącznie w przypadku prywatnego wynajmowania mieszkania. Opodatkowanie dla firm jest zupełnie inne, a stawka podatku może być wyższa.

Podatek od wynajmu lokalu - opcje

Podatek ryczałtowy od najmu

Ryczałt to najprostszy sposób rozliczania podatku od najmu. Z tego właśnie powodu bardzo wiele osób go wybiera. Przede wszystkim nie trzeba wyliczać składek co miesiąc ani martwić się, w którym progu podatkowym się znajdujesz. Ryczałt powoduje jednak, że nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku i nie możesz odliczyć kosztów.

Oznacza to, że od każdej złotówki, którą dostaniesz od swojego najemcy, w kolejnym miesiącu lub kwartale zapłacisz ryczałt. Możesz wybrać, jak będziesz płacić podatek – raz w miesiącu albo w raz na kwartał. Do 2 marca kolejnego roku musisz także złożyć do urzędu PIT-28.

Stawka podatku jest w 2020 roku taka sama jak w 2019 – nic się nie zmieniło. Jest to 8,5%, jeśli przychody z najmu nie przekroczą 100 tysięcy złotych rocznie, a powyżej tego to będzie 12,5%. Jak to wyliczyć? Jeśli otrzymujesz od najemcy 1000 zł miesięcznie, podatek będzie wynosił 85 zł. Warto wiedzieć, że podatek do urzędu skarbowego za wynajem nieruchomości ryczałtowo jest obliczany od całej kwoty, którą otrzymujesz na konto. A to oznacza, że jeśli twój najemca sam opłaca czynsz do spółdzielni i rachunki za media, twój podatek będzie mniejszy.

Opodatkowanie wynajmu – zasady ogólne

Obliczanie podatku na zasadach ogólnych, czyli skali podatkowej, jest nieco trudniejsze. To 17% (w poprzednich latach 18%) jeśli zarobisz 85 528 zł w ciągu roku lub 32%, jeśli więcej. Plusem takiego rozwiązania jest to, że w tym wypadku opodatkowuje się wyłącznie dochód, czyli to, co trafia do twojej kieszeni. Dlatego od przychodu – tego, co najemca przelewa ci co miesiąc na konto, możesz odjąć koszty.

Dzięki temu podatek będzie znacznie niższy. Zasady ogólne pozwalają na rozliczenie wydatków na remont, czynsz, a nawet odsetki od kredytu hipotecznego. W tym wypadku nie trzeba jednak prowadzić ksiąg przychodów i rozchodów. Należy jedynie wypełnić PIT-36, który należy złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia każdego kolejnego roku. Co więcej, obojętnie od kwoty, którą uzyskujesz w skali roku, należy przelewać miesięczne zaliczki na podatek do urzędu skarbowego. Pierwsza zaliczka powinna zostać przelana w momencie, kiedy suma twoich dochodów przekraczają 3089 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zakupie mieszkania pod wynajem.

Polecane roboty sprzątające - sprawdź je!

Wynajmowanie mieszkania – rozliczenie ryczałtem czy na zasadach ogólnych?

Która forma rozliczenia będzie zatem bardziej korzystna? Cóż, to zależy od indywidualnego przypadku. Warto przeliczyć, w którym wariancie zapłacicie mniej. Zasady ogólne są nieco bardziej skomplikowane, dlatego warto zastanowić się, czy naprawdę się opłacają.

Umowa najmu mieszkania i gotówka, a także podatek od wynajmu mieszkania i jego wysokość
Jakie jest podatek od wynajmu mieszkania, czyli porady prawne i co warto wiedzieć

To faktycznie korzystna opcja dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny lub robią remont. Jeśli jednak nie masz dodatkowych wydatków, które są związane z tym lokum i nie możesz wrzucić ich w koszty, to nie ma to większego sensu – przyjdzie ci zapłacić naprawdę sporo więcej. Podatek od wynajmu lokalu w warunkach rozliczania ryczałtowego naprawdę nie jest wysoki.

Wynajem nieruchomości – opodatkowanie wynajmu

Gdzie zgłosić podatek od wynajmu mieszkania?

Wynajem mieszkania, a co za tym idzie – zwiększenie przychodów – należy zgłosić do Urzędu Skarbowego do 20 dnia kolejnego miesiąca po otrzymaniu pierwszego czynszu. Jednocześnie wybiera się sposób, w jaki zostanie przeprowadzone opodatkowanie wynajmu.

Co jeśli tego nie zrobisz? Cóż, trzeba będzie się liczyć z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Mogą zostać naliczone odsetki karne. Jeśli nie zrobisz tego na czas, możesz złożyć do urzędu czynny żal. To dokument, który sprawi, że nie zostanie naliczona kara, będziesz musiał jedynie uregulować należny naliczony podatek. Opodatkowanie umowy najmu to szybki proces, nie musisz czekać na wydanie decyzji tygodniami czy miesiącami.

Od 2020 roku pieniędzy nie wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego, ale na własny mikrorachunek podatkowy, który można wygenerować na stronie rządowej. Niezależnie od tego, czy rozliczasz się na zasadach ogólnych, czy ryczałtem, wszelkie należności należy odprowadzać właśnie na to konto. Przelewa się na nie także należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT.Wynajmowanie mieszkania a kwota wolna od podatku

Opodatkowanie wynajmu na zasadach ogólnych pozwala na skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że jeśli ten najem jest jedynym dochodem i nie przekroczy on 8 tysięcy złotych, to podatek jest zerowy. Mimo tego oczywiście należy złożyć PIT-36. Na dodatek kiedy dochód przekroczy 3089 należy zacząć wpłacać zaliczki na podatek. Jeśli okaże się, że wpłacałeś je bezpodstawnie, otrzymasz zwrot.

Warto zwrócić uwagę na to, że kwota wolna od podatku często ulega zmianie. Należy ją sprawdzić zanim zaczniesz się rozliczać w nowym roku. Opodatkowanie co roku może wyglądać inaczej i trzeba być na bieżąco z przepisami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny