Jak działa klimatyzator stojący i jakie są jego rodzaje?

Klimatyzator przenośny - działanie

Klimatyzator stojący nazywany także przenośnym może być stosowany w pomieszczeniach bez konieczności skomplikowanego montażu. Dzięki temu, że jest mobilny, można go przestawiać. Po ustawieniu w docelowym miejscu wystarczy podłączyć go do prądu i wystawić rurę wylotową na zewnątrz. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze od klimatyzatora stacjonarnego.

Rurę wylotową można wystawić przez otwarte okno. Jest to jednak mało komfortowe i obniża efektywność klimatyzacji. Z tego powodu zaleca się wycięcie otworu w ramie okiennej i instalację specjalnej uszczelki. Rura wylotowa odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Niskiej jakości klimatyzator mobilny przy wysokiej temperaturze na zewnątrz będzie mało wydajny. Urządzenie bez rury nie jest klimatyzatorem, lecz klimatyzatorem działającym w inny sposób. Klimatyzator do mieszkania wolnostojący bez rury zbudowany jest z dwóch jednostek. W jednej z nich mieszczą się elementy generujące hałas jak np. skraplacz klimatyzacji i sprężarka. Tę jednostkę wystawia się na zewnątrz.

Rodzaje klimatyzatorów stojących

Przenośne klimatyzatory podobnie jak urządzenia stacjonarne w zależności od sposobu działania dzielą się na:

  • monoblokowe – w obudowie mieszczą się wszystkie elementy układu chłodzenia Są to między innymi: skraplacz klimatyzacji, parownik, sprężarka, wentylatory. Powstające ciepło odprowadzane jest na zewnątrz rurą. To idealne i niedrogie klimatyzatory wolnostojące do szybkiego chłodzenia oraz osuszania pomieszczeń. Dostępne są droższe modele monoblokowe z dwiema rurami, z których jedna odprowadza ciepło na zewnątrz, a druga zasysa powietrze do środka. Chociaż koszt klimatyzacji tego rodzaju jest niski, to jest on mało wydajny, a jego wadą jest głośna praca.
  • dwuczęściowe typu split – w przeciwieństwie do poprzednich wolnostojący klimatyzator składa się z dwóch jednostek. Pierwsza z nich wyposażona jest w wentylator i parownik. Połączona jest ona przewodami transportującymi czynnik chłodzący z drugą jednostką, którą umieszcza się na zewnątrz. Może to być balkon czy taras. W zewnętrznym urządzeniu mieści się skraplacz klimatyzacji, wentylator, zawór rozprężny klimatyzacji i sprężarka. Są to elementy odpowiadające za głośną pracę. Dzięki umieszczeniu ich na zewnątrz ten rodzaj klimatyzatorów domowych jest cichy. Można je także rozbudować do wersji multisplit, podłączając do części zewnętrznej kilka jednostek wewnętrznych. Jednostki podłączone są hermetycznie na stałe, ale można je przenosić. Urządzenie podzielone na dwie części jest mniejsze od monoblokowych, cichsze i wydajniejsze. Niestety koszt klimatyzacji tego rodzaju jest znacznie wyższy. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klimatyzacji domowej.

Ceny i opinie na temat klimatyzatorów domowych

Klimatyzator przenośny – cena

Koszt klimatyzacji przenośnej to wydatek rzędu od 1000 zł do 5000 zł. Dostępne są modele przenośne, których cena dorównuje klimatyzatorom stacjonarnym. Należy pamiętać też o tym, że wraz z zakupem klimatyzatorów domowych, wzrosną rachunki za energię elektryczną. Jednak mobilny klimatyzator do mieszkania nie wymaga zatrudnienia fachowych montażystów czy przeprowadzania remontu. Cena urządzenia uzależniona jest od producenta, rodzaju i parametrów. Przy wyborze nie należy kierować się wyłącznie ceną, lecz jakością i konkretnymi potrzebami.

Ceny klimatyzatorów przenośnych różnych producentów

Monoblokowe

Cena

Split – bez rury

Cena

Electrolux EXP34U338HW

1599 zł

RKL 491

7850 zł.

Kalorik ACM 1010

899 zł

Remko Palma RKL 491

7600 zł

DGM PAC-W11C01

1899 zł

Trotec PAC4600

9000 zł

Sencor SAC MT1411C

2819 zł

 AC14EHP

2767 zł

BLAUPUNKT Moby Blue S 1111TB

3399 zł

Fral FACSW22

24900 zł

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Opinie o klimatyzatorach domowych

Zdaniem użytkowników dobry, przenośny klimatyzator do mieszkania kosztuje powyżej 1000 zł. Tańsze urządzenia mają opinie mało wydajnych i niefunkcjonalnych. Zwracają uwagę, że ogromny wpływ na jakość mają zawarte w urządzeniu podzespoły. Te od renomowanych producentów zdaniem użytkowników zapewniają prawidłową pracę. Najlepiej oceniane są modele split bez rury, jednak wtedy koszt klimatyzacji uznawany jest za bardzo wysoki. Za to chwalony jest brak konieczności stałego montażu i wyprowadzania rury na zewnątrz.

Kobieta przy klimatyzatorze w domu oraz klimatyzator stojący, klimatyzator przenośny, opinie i cena
Polecany klimatyzator stojący krok po kroku, a także klimatyzator przenośny i ceny

Eksperci zwracają uwagę na zalety klimatyzatorów przenośnych jak np. możliwość zakupu przez internet po konkurencyjnych cenach. Montaż klimatyzatora stacjonarnego wiąże się z koniecznością zatrudnienia fachowców, zakupem dodatkowego oprzyrządowania i remontem w domu. Klimatyzator mobilny jest doskonałą i niekłopotliwą alternatywą. Jednak wyrażają opinie, że jest to dobre rozwiązanie do schładzania pomieszczeń do 50 m2. Przy większych metrażach, dużej ekspozycji okien na słońce oraz przy większej ilości osób przebywających w pokoju, klimatyzator przenośny nie będzie wystarczająco wydajny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mobilny klimatyzator do mieszkania?

Wybierając klimatyzator przenośny, należy uwzględnić wiele czynników. Najważniejszym z nich jest moc chłodnicza. Zalecane jest, by na 1m 2 przypadało 0,1 KW mocy urządzenia. Im moc urządzenia większa, tym większą powierzchnię może schładzać. Zbyt mała moc klimatyzatorów domowych, tym łatwiej o przeciążenie i krótsza żywotność urządzenia. Nie należy także przesadzać z mocą. Zwiększy to koszt klimatyzacji oraz wydatki na energię elektryczną. Warto także zwrócić uwagę na wskaźnik prędkości wentylatora, przepływu powietrza i klasę energetyczną. Klimatyzatory stojące najlepszej klasy oznaczone są literą A. Różnica pomiędzy oznaczeniem A i B to aż 10 % więcej zużytej energii. Poziom hałasu to kolejny istotny parametr. Zwłaszcza w urządzeniach typu monoblok.

Modele split, w których skraplacz klimatyzacji i pozostałe podzespoły znajdują się poza pomieszczeniem, nie generują nadmiernego hałasu. Poziom hałasu podaje się na etykiecie jako poziom mocy akustycznej oraz poziom ciśnienia akustycznego w jednostkach dB(A). Dla przenośnych klimatyzatorów domowych normą jest poziom mocy akustycznej około 60 dB(A). Dużym udogodnieniem są dodatkowe funkcje jak np. tryb nocny. Ma to duże znaczenie, gdy wolnostojący klimatyzator umieszczony jest w sypialni. Niektóre rodzaje klimatyzatorów wyposażone są w funkcje osuszania, oczyszczania, a także w zdalne sterowanie, termostat czy programator czasowy. Warto zastanowić się nad ich przydatnością.

Przenośny klimatyzator ma wiele zalet i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie chcemy inwestować w urządzenie stacjonarne. Do wyboru mamy różne rodzaje klimatyzatorów, z rurą lub bez rury oraz dodatkowe funkcje. Urządzenia te nie wymagają skomplikowanego montażu i oprzyrządowania. Jednak by były wydajne, należy dobrać ich parametry do potrzeb.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny