Piece indukcyjne do ogrzewania mieszkania

Zasada działania pieca indukcyjnego

Nowoczesne piece indukcyjne wytwarzają energię cieplną do ogrzewania mieszkania bez spalania paliwa. Przepływ prądu elektrycznego przez materiał przewodzący powoduje jego nagrzewanie w stopniu proporcjonalnym do wielkości napięcia i natężenia prądu. Ale prąd elektryczny pojawia się w przewodniku nie tylko po bezpośrednim podłączeniu do źródła zasilania: na skutek zmian parametrów pola magnetycznego, w którym znajduje się przewodnik, pojawia się siła elektromagnetyczna. To zjawisko nazwane indukcją elektromagnetyczną odkrył angielski fizyk M. Faraday.

Na wykorzystaniu zjawisk fizycznych indukcji elektromagnetycznej oraz prądów wirowych opiera się zasada działania kotła indukcyjnego. W dużym uproszczeniu można przedstawić taki kocioł jako rurę, na którą nawinięty jest drut miedziany w formie zwojnicy. W rurze znajduje się woda, a całość jest umieszczona w izolowanej termicznie obudowie.

Po podłączeniu do zasilania przez zwojnicę przepływa prąd elektryczny, aktywując przemienne pole magnetyczne, które z kolei powoduje indukcję prądów wirowych w rurze. Pod wpływem tych prądów nagrzewa się rura, a ciepło przejmuje woda. Oczywiście, zaawansowany technicznie kocioł indukcyjny Feniks albo na przykład Kospel, jest wyposażony w urządzenia zwiększające wydajność oraz sterujące instalacją. Cena kotła indukcyjnego oraz koszty montażu zależą od mocy kotła, oraz marki firmy.

Jaki kocioł indukcyjny wybrać?

Wybór instalacji grzewczej w domu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na energię cieplną. To z kolei zależy nie tylko od liczby mieszkańców i powierzchni pomieszczeń ogrzewanych, ale przede wszystkim od termoizolacji wszystkich przegród zewnętrznych. Znaczenie ma oczywiście położenie geograficzne, a także preferencje właścicieli nieruchomości. Jeśli znane są moc i inne parametry kotła, wybierając konkretny model, trzeba wziąć pod uwagę zarówno opinie dotychczasowych użytkowników, jak i zwrócić uwagę między innymi na:

 • zasilanie kotła – może być prądem jednofazowym (napięcie 230 V) albo wymagać podłączenia trzech faz i napięcia 400 V,
 • moc kotła – od tego zależy elastyczność zasilania instalacji grzewczej oraz oszczędność energii elektrycznej,
 • układ sterowania – automatyczne sterowanie i dostosowanie parametrów pracy kotła do potrzeb mieszkańców domu,
 • zabezpieczenia instalacji – wyposażenie instalacji w zawory bezpieczeństwa, czujniki temperatury itp.,
 • producenta kotłów – pozytywne opinie ma na przykład kocioł indukcyjny Feniks.

Kotły indukcyjne są rozwiązaniem ekologicznym, a koszt montażu nie jest wysoki. Piece elektryczne nie emitują ani dwutlenku węgla, ani hałasu. Mogą mieć szerokie zastosowanie:

 • ogrzewanie domów jednorodzinnych,
 • budynki użytkowe,
 • szklarnie,
 • baseny,
 • zakłady usługowe i produkcyjne.

Ekologiczne ogrzewanie mieszkania energią elektryczną

Zalety i wady pieca indukcyjnego do centralnego ogrzewania

Kocioł indukcyjny jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym bez grzałek elektrycznych, które szybko się zużywają. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej i prądy wirowe zapewniają ekonomiczną i bardzo wydajną pracę urządzenia. Do 98% energii elektrycznej przekształca się w ciepło, co daje niezwykle wysoką sprawność kotła, a zautomatyzowane sterowanie zapewnia optymalne i oszczędne gospodarowanie energią. Do zalet kotła indukcyjnego można zaliczyć:

 • brak konieczności budowy komina, kotłowni i magazynu paliwa,
 • niskie koszty montażu ze względu na brak przyłączy, instalacji wentylacyjnej i kominowej,
 • bezpieczna praca bez zagrożenia pożarem, wybuchem gazu albo zatruciem czadem,
 • brak emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla środowiska substancji,
 • wysoka sprawność dochodząca do 98%,
 • długa żywotność instalacji grzewczej,
 • oszczędne zużycie energii elektrycznej w porównaniu z innymi grzejnikami elektrycznymi,
 • możliwość integracji z dowolną instalacją grzewczą,
 • szczególnie korzystne połączenie ogrzewania elektrycznego z własną fotowoltaiką,
 • pełna automatyzacja i bezobsługowość kotła.

Jako że nie ma urządzeń idealnych, tak więc i kotły indukcyjne nie są bez wad. Najpoważniejszym mankamentem tego typu urządzeń grzewczych jest wysoka cena energii elektrycznej oraz samego kotła. Dlatego też dobrze jest dobrać model współpracujący z fotowoltaiką albo pompą ciepła. Montaż kotła indukcyjnego jest zalecany przede wszystkim w nowoczesnych budynkach energooszczędnych o doskonałej izolacji cieplnej.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Indukcyjny elektryczny piec centralnego ogrzewania z buforem ciepła

Bufor ciepła jest zbiornikiem wody o dobrej izolacji, zasilanym przez kocioł. Zmagazynowanie ciepła w instalacji grzewczej pozwala na oszczędną i efektywną pracę kotła. Kiedy woda w zbiorniku zostanie nagrzana, instalacja jest zasilana jeszcze przez kilka godzin po wyłączeniu kotła indukcyjnego. Zbiornik buforowy może być poza tym zasilany przez kilka źródeł ciepła.

Bufor ciepła w instalacji grzewczej zmniejsza częstotliwość uruchomiania kotła i daje możliwość korzystania z nagromadzonego ciepła. Może pełnić też funkcję zbiornika CWU i wymiennika ciepła (po zamontowaniu wężownicy). Pojemność bufora zależy od zapotrzebowania na ciepło budynku i wynosi zwykle do 2000 litrów.

Instalacja grzewcza ze zbiornikiem buforowym pozwala na korzystne przechowywanie ciepła z małymi stratami i korzystanie z niego wtedy, gdy jest potrzebne. Współpracując z ogrzewaniem podłogowym, zapewnia efektywną pracę instalacji grzewczej z niskotemperaturowym zasilaniem. Pewną wadą jest konieczność zapewnienia miejsca na zbiornik oraz dosyć wysoka cena. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach elektrycznych do centralnego ogrzewania.

Rodzaje i ceny kotłów indukcyjnych Feniks

 • powierzchnia do 30 m2 – moc 2,0 kW, cena ok. 6600 zł;
 • powierzchnia do 40 m2 – moc 3,0 kW, cena ok. 7700 zł;
 • powierzchnia do 70 m2 – moc 4,5 kW, cena ok. 8800 zł;
 • powierzchnia do 100 m2 – moc 6,0 kW, cena ok. 12000 zł;
 • powierzchnia do 130 m2 – moc 7,5 kW, cena ok. 13000 zł;
 • powierzchnia do 160 m2 – moc 9,0 kW, cena ok. 14000 zł;
 • powierzchnia do 240 m2 – moc 13,5 kW, cena ok. 20000 zł.

Kocioł indukcyjny pojedynczy

Może być zastosowany do ogrzewania budynku o powierzchni do 110m2 (w zależności od termoizolacyjności). Dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i buforem ciepła. Ma moc od 2 kW do 5,5 kW. Nadaje się do kombinacji z innymi systemami grzewczymi – kotłami na paliwo stałe, pompami ciepła, fotowoltaiką. Kocioł indukcyjny pojedynczy o mocy 4 kW jest w stanie ogrzać powierzchnię 70-100 m2. Sprawność dochodzi do 99%. Maksymalny pobór prądu wynosi 22 A. Napięcie zasilania 230 V. Nie emituje hałasu.

Kocioł indukcyjny podwójny

Jest w stanie ogrzać powierzchnię do 200 m2. Nadaje się bardzo dobrze do współpracy z ogrzewaniem podłogowym i buforem ciepła. Współpracuje z innymi systemami grzewczymi. Ma moc od 4 kW do 11 kW. Zasilanie 2 x 230 V. Sprawność do 99%. Bez emisji hałasu.

Kocioł indukcyjny potrójny

W zależności od technologii wykonania budynku, możliwe jest ogrzanie powierzchni do 330 m2. Jak każdy kocioł indukcyjny doskonale współpracuje zarówno z ogrzewaniem podłogowym i buforem ciepła, jak i z innymi systemami grzewczymi. Zasilanie 400 V. Moc od 6 kW do 16,5 kW. Sprawność do 99%. Bez emisji hałasu.

Kocioł indukcyjny połączony z instalacją fotowoltaiczną

Montowane w gospodarstwach domowych instalacje fotowoltaiczne mają zwykle moc do 10 kWp. Jednostka kWp określa, jaką moc mogą osiągnąć panele fotowoltaiczne, jeśli ich praca odbywa się w tzw. standardowych warunkach pomiarowych. W naszym klimacie oznacza to uzyskanie ok. 10 000 kWh energii elektrycznej w okresie jednego roku.

Zapotrzebowanie na energię cieplną zależy w decydującym stopniu od jakości izolacji termicznej budynku. O ile stary budynek ze słabą izolacją wymaga ok. 200 kWh/m2/ rok, to do ogrzewania i wentylacji nowego budynku z dobrą izolacją wystarczy zaledwie 35 kWh/m2/ rok. Z tego wynika, że elektryczny piec centralnego ogrzewania może być zasilany praktycznie za darmo prądem elektrycznym z własnej instalacji. Kocioł indukcyjny stanowi niezależne źródło ciepła, ale może też pracować jako wspomaganie innego systemu grzewczego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny