Kolor rolet wewnętrznych a stylistyka pomieszczenia

Podstawowym kryterium wyboru koloru rolet jest stylistyka pomieszczenia, do którego je kupujemy. To, jaki kolor rolet wewnętrznych zastosujemy, powinno być podyktowane kolorami, jakie dominują w pomieszczeniu. Można zastosować kolorystykę komplementarną (ton w ton) oraz kontrastową. Przy tym drugim rozwiązaniu trzeba pamiętać, że rolety - gdy nie będą zasłonięte - będą mniej widoczne.

Do pokoju dziennego, stosuje się zazwyczaj jasne kolory, bo nie potrzeba całkowicie go zaciemniać. Rolety w salonie zaciąga się zazwyczaj po to, by po zmroku nie było widać z zewnątrz domowników. Do sypialni częściej wybierane są rolety ciemniejsze, ułatwiające zaciemnienie.

Jaki kolor rolet wewnętrznych do pokoju dziecka? Tu zdecydowanie najbardziej sprawdzą się wszystkie żywe kolory oraz rolety wewnętrzne (czytaj więcej) z nadrukami. Kolor należy dobrać do stylistyki całego wnętrza. Warto też pamiętać o tym, że kolor niebieski nie jest lubiany przez owady i ma zdolność ich odstraszania. Jeśli zatem nie stosujemy w oknach moskitiery, to właśnie błękitne kolory rolet sprawdzą się najlepiej.

Do łazienki najczęściej wybierane są rolety w jasnych kolorach. Jeśli okno będzie znajdować się blisko źródła wody, to warto też wybrać taki materiał i jego odcień, by ewentualne kropelki wody, które padną na roletę, nie były widoczne.

Rolety wewnętrzne i przepuszczanie światła

Niemniej ważny jest cel, dla którego montujemy rolety wewnętrzne. Jeśli mają one stanowić po prostu barierę przed wzrokiem sąsiadów, a na tym, by miały działanie zaciemniające nam nie zależy, można zdecydować się na rolety w zasadzie w dowolnym kolorze - również bardzo jasne.

Jeśli ważny jest efekt zaciemnienia, to niestety konieczne będą rolety ciemniejsze, które pochłaniają więcej słońca. Dla osób, które marzą o jasnych kolorach, ale jednocześnie potrzebują zaciemnienia, rozwiązaniem mogą być rolety typu blackout, czyli rolety podgumowane, które nie przepuszczają promieni słonecznych.

Kolor rolety wewnętrznej a rozpraszanie światła

Przed podjęciem decyzji o kolorze trzeba też zastanowić się, jak rolety będą wykorzystywane. Nawet jedynie do połowy zaciągnięta roleta będzie zmieniać kolor światła w pomieszczeniu. Działa to podobnie do kolorowego filtra w aparacie fotograficznym. Jeśli zamontujemy żółtą roletę, światło przechodząc przez nią nada wszystkim przedmiotom w pomieszczeniu lekko żółtą barwę. Jeśli niebieską - efektem będzie wychłodzenie barwy pomieszczenia. Na to, jak kolor rolet będzie wpływał na kolor sprzętów pomieszczeniu wpływa też to, z której strony świata mamy okna. Popołudniowe słońce jest ciepłe i łagodne - w pokojach od zachodu lepiej sprawdzą się  kolory pastelowe, łagodne, jasne. W pokojach od wschodu, gdzie słońce jest ostre i jasne, można zastosować rolety ciemniejsze.

Przed podjęciem decyzji o wyborze koloru rolet warto też wyobrazić sobie całość pomieszczenia z wybranymi roletami i wziąć pod uwagę ich przepuszczalność. Idealnie, jeśli można wypróbować próbnik kolorów w domu.

Więcej o roletach wewnętrznych przeczytasz na stronie DecoDesign

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny