Nieaktualny przegląd a względy bezpieczeństwa

Argument bezpieczeństwa jest kluczowy, jeśli chodzi o konieczność wykonywania regularnych przeglądów stanu technicznego pojazdu. Przegląd jest bardzo istotny, ponieważ w codziennym użytkowaniu kierowca może nie wychwycić mankamentów samochodu. Może początkowo nie stanowią one zagrożenia, ale brak przeglądu i naprawy może sprawić, że stan pojazdu będzie coraz gorszy, a naprawienie zepsutych elementów będzie po prostu znacznie droższe.

Podczas sprawdzania stanu technicznego samochodu poddawane są kontroli wszystkie elementy, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W trakcie badania technicznego powinny zostać sprawdzone zarówno dodatkowe elementy wyposażenia (hak, instalacja LPG), jak i podstawowe, czyli podzespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Są to przede wszystkim takie elementy jak:

 • oświetlenie zewnętrzne,
 • działanie wycieraczek i spryskiwaczy,
 • ogumienie,
 • układ hamulcowy,
 • układ amortyzacji,
 • układ jezdny,
 • nadwozie,
 • szczelność i kompletność układu wydechowego,
 • emisja spalin (analiza spalin, zadymienie),
 • wyposażenie obowiązkowe,
 • ewentualne wycieki płynów.

Przegląd ma za zadanie nie tylko sprawdzenie bezpieczeństwa dla użytkowników, lecz także dla środowiska. Jeśli okaże się, że emisja spalin lub zadymienie będą wysokie, może okazać się, że nie otrzymasz potwierdzenia przeglądu samochodu.

Konsekwencje braku badania technicznego

Co grozi za brak przeglądu technicznego? Konsekwencje są trojakie. Po pierwsze na kierowcę, który nie ma potwierdzonego przeglądu czeka kara pieniężna – mandat o różnej wysokości. Po drugie może okazać się, że funkcjonariusze zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu, chociaż obecnie to odbywa się wyłącznie w formie wirtualnej.

Kierowca podczas kontroli policji oraz jaki mandat za brak przeglądu można dostać
Brak przeglądu technicznego, czyli informacje, jaki mandat za brak przeglądu można dostać

Trzeci rodzaj kary jest przyznawany, jeśli policjanci uznają, że auto stwarza bezpośrednie zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Jeśli będzie miało niesprawne hamulce lub jego światła nie będą działały należycie, samochód zostanie natychmiast wycofany z ruchu. To oznacza, że trzeba będzie wezwać lawetę, która odstawi je w inne miejsce. Taka kara ma na celu zabezpieczenie bezpieczeństwa nie tylko kierowcy czy pasażerów, lecz także wszystkich użytkowników ruchu. Sprawdź także ten artykuł o mandacie za przekroczenie prędkości.

Jaki mandat za brak przeglądu można dostać?

Z tytułu braku przeglądu mandat może mieć różną wysokość. Jest to kwota od 50 do 500 złotych. Nałożenie takiej kary to decyzja funkcjonariusza, który zauważył, że kierowca nie ma potrzebnego przeglądu. Wysokość kary jest dobierania przez niego indywidualnie, w zależności od wielu czynników. Jeśli jest to kwestia drobnego opóźnienia, czasami kończy się na upomnieniu, pod warunkiem oczywiście wykonania badania technicznego w najbliższym czasie i zaprzestania jeżdżeniem tym pojazdem aż do potwierdzenia jego sprawności technicznej.

Nieaktualny przegląd oznacza także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Po zrobieniu przeglądu i otrzymaniu potwierdzenia z najbliższej okręgowej stacji kontroli pojazdów, kierowca może korzystać z samochodu przez 30 dni. O odzyskanie dowodu rejestracyjnego należy wnioskować w urzędzie. Bez niego po okresie tego miesiąca nie powinno się jeździć samochodem.

Kolizja bez przeglądu – co grozi kierowcy?

Co innego, jeśli okaże się, że kierowca, który nie zrobił przeglądu samochodu spowoduje kolizję. W takim wypadku nie tylko osoba, która kieruje autem dostanie mandat, lecz także ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy z polisy AC lub ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwego wypadku.

Jeśli auto poszkodowanego nie miało przeglądu, może okazać się, że kwota odszkodowania zostanie odliczona od polisy OC. Najczęściej dzieje się tak, kiedy kolizja bez przeglądu jest groźniejsza w skutkach z powodu niesprawności samochodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny