Rodzaje i funkcje materaca nawierzchniowego

Do czego służy materac nawierzchniowy?

Materace nawierzchniowe nazywane są przekładkami, nakładkami na materac, top materacami lub tepperami. Stosuje się je w celu wyrównania powierzchni, gdy łóżko wypełniają dwa odrębne materace lub nakłada na wersalkę, by zwiększyć komfort wypoczynku. W przypadku zbyt twardego posłania przekładka może służyć do zmiękczenia powierzchni spania. To także doskonały sposób na zbyt miękki, uginający się pod ciężarem ciała materac. Gdy pojawiają się odkształcenia na starym materacu, a nie chcemy kupować nowego, wtedy również warto przemyśleć zakup cienkiego materaca nawierzchniowego.

Nakładka na łóżko uchroni materac przed dalszym zużyciem i zapewni właściwe podparcie ciała podczas snu. Zaletą tego cienkiego materaca jest łatwość zdejmowania pokrowca i prania go, co ułatwia utrzymanie higieny. Jest lekki i poręczny oraz łatwy w transporcie. Sprawdzi się jako dodatkowe posłanie dla gości, poprawi jakość snu w wynajętym mieszkaniu, czy na biwaku. Z powodzeniem zastąpi matę do ćwiczeń.

Rodzaje materacy nawierzchniowych

Dostępne na rynku materace nawierzchniowe różnią się między sobą grubością i materiałem, z którego zostały wykonane. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Wyróżniamy:

  1. materace lateksowe – są sprężyste, reagują na każdy ruch ciała. Zapewniają przepływ powietrza i absorpcję wilgoci, co nie sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Sprawdzą się dla alergików;
  2. materace termoelastyczne - pod wpływem nacisku ciała dopasowuje się do jego kształtu, idealne do zbyt twardych powierzchni;
  3. materace wysokoelastyczne – tworzą stabilną powierzchnię dla kręgosłupa na zbyt miękkich posłaniach. Nie zapada się pod wpływem ciężaru ciała.

Dodatkowo producenci oferują przekładki wzbogacone w warstwę kokosa, gorczycy, czy inne. Materace nawierzchniowe różnią się nie tylko wypełnieniem, ale także pokrowcem. Pokrowiec na materac może zwiększać jego użyteczność i wzmacniać wykorzystanie właściwości wypełnienia. Z tego powodu producenci stosują różne rozwiązania. Może to być impregnacja dodająca właściwości antybakteryjnych, leczniczych, a nawet zapachowych. Stosowane są oddychające tkaniny o strukturze siateczki, poprawiające cyrkulację powietrza. Niektóre firmy wyposażają pokrowiec na materac piankowy w punkty antypoślizgowe, poprawiające stabilność. Gdy wnętrze materaca nawierzchniowego współgra z jego pokrowcem wtedy materac zyskuje na jakości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o materacach do sypialni.

Wybór materaca nawierzchniowego – porady

Wybierając materac piankowy nawierzchniowy, należy przede wszystkim określić swoje indywidualne potrzeby oraz ustalić jaką powierzchnią łóżka dysponujemy. Jako nakładka na łóżko, która ma zmiękczyć zbyt twardą powierzchnię poprawić wygodę idealny będzie materac piankowy termoelastyczny lub z lateksu. Im grubszy, tym efekt zmiękczenia będzie większy. Do wyboru jest grubość 4, 6 lub 8 cm. Gdy chcemy lekko poprawić miękkość, wtedy wystarczy materac piankowy o grubości 4 cm. Na bardzo twardą powierzchnię, idealny będzie ten o grubości 8 cm. Materace termoelastyczne o grubości 4 cm oraz lateksowe o grubości 3 cm są idealnym rozwiązaniem, gdy muszą być często zwijane i chowane. Gdy rozkładane są na wersalkę, która w ciągu dnia nie służy do snu, wtedy łatwo i szybko można je schować, bez obawy o uszkodzenie i zniszczenie.

Gdy nasze łóżko jest zbyt miękkie, wtedy potrzebny jest cienki materac z pianki termoplastycznej o podwyższonej gęstości. Jest ona twarda i dopasowuje się ciała pod wpływem nacisku. Zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dobra będzie także przekładka z pianki wysokoelastycznej. Jest sprężysta, nie ulega deformacji i dobrze podpiera kręgosłup. Przy bardzo miękkich posłaniach zalecana jest przekładka o grubości 8 cm. Optymalną grubością jest 6 cm. Na mało sprężyste i odkształcające się materace, dobre będą przekładki lateksowe. Reagują one na każdy ruch, ułatwiając zmianę pozycji. Z tego powodu zalecane są dla osób starszych lub o obniżonej sprawności ruchowej. Odpowiednia grubość to 4 lub 6 cm. Warto zwrócić uwagę, by dla osób leżących pokrowiec na materac był oddychający. Dla alergików zalecany jest cienki materac o grubości 8 cm. Tu również należy zwrócić uwagę na pokrowiec. Impregnacja antybakteryjna i przeciwgrzybicza pokrowca zwiększy zalety wypełnienia.

Polecane materace do spania - sprawdź ceny!

Materace nawierzchniowe – opinie i ceny

Cienki materac nawierzchniowy cieszy się dużym uznaniem użytkowników. Materace termoelastyczne chwalone przez osoby posiadające zbyt twarde łóżka. Ułatwiają zasypianie i zapewniają dobry wypoczynek. Lateksowa nakładka na łóżko ceniona jest najbardziej przez osoby starsze i alergików, którzy twierdzą, że dzięki niej nie mają problemów zdrowotnych. Przekładka wysokoelestyczna to zdaniem wielu użytkowników niezbędne uzupełnienie dla materaca noszącego ślady użytkowania w postaci odgnieceń i nierówności. Za wadę materacy nawierzchniowych uznawane są ich wysokie ceny oraz trudność wyboru. Wiele osób nie potrafi określić, jakiego cienkiego materaca potrzebuje na wersalkę.

Przykładowe ceny przekładek różnych producentów o wymiarach 180 x 200 cm

Materace lateksowe

Cena

Materace termoelastyczne

Cena

Materace wysokoelastyczne

Cena

Leto

705 zł

memory Taleja

412 zł

Topper

289 zł

Soft sleep o'clock

849 zł

Hilding Alt

749 zł

Orthocell

459 zł

Hilding Blues

720 zł

Materasso Top Thermo

1213 zł

Hilding Jive

579 zł

Eksperci zalecają, by przed zakupem materaca piankowego nawierzchniowego sprawdzić jego parametry i upewnić się, że będzie odpowiedni do oczekiwań. Zwracają uwagę na dobór właściwego rozmiaru. Nie wolno także zapominać o tym, że nakładka na łóżko podobnie jak materac wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu dłużej zachowa swoje parametry i funkcjonalność. A pokrowiec na materac nie tylko zwiększa higienę, lecz także dodaje funkcjonalności.

Materac nawierzchniowy na wersalkę czy łóżko daje wiele korzyści. Odpowiednio dobrana do potrzeb zwiększy komfort snu i pozwoli kręgosłupowi na odpoczynek. Przy jej wyborze należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Szeroka oferta i zróżnicowane ceny pozwolą na znalezienie właściwego produktu.

ikona podziel się Przekaż dalej