Jaki odkurzacz kupić? Sprawdzamy najlepsze odkurzacze

W polskich sklepach jest ogromny wybór odkurzaczy różnego typu. Najlepsze odkurzacze to niekoniecznie te z wieloma funkcjami dodatkowymi lub te najdroższe. Wybierając odkurzacz, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, można również zapoznać się z opiniami innych. To, jaki odkurzacz kupić, zależy w dużej mierze od tego, jak często odkurzamy, jak duże powierzchnie oraz od tego, jakie opcje dodatkowe będą nam potrzebne. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki odkurzacz kupić, warto poznać aktualny ranking odkurzaczy oraz poznać rodzaje tych niezbędnych w życiu codziennym urządzeń.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Odkurzacz podczas sprzątania wykładziny

Jaki odkurzacz kupić? Rodzaje odkurzaczy

Na rynku pojawiają się coraz doskonalsze i efektywniejsze modele odkurzaczy, jednak ich podział nie zmienia się od lat. Każdy rodzaj odkurzaczy posiada zalety oraz wady. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki odkurzacz kupić, warto poznać ich rodzaje. Ranking odkurzaczy podpowie nam które modele są obecnie na topie, jednak kupując takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na moc ssania, długość kabla, wagę urządzenia oraz rodzaj filtra. Warto nabyć cichy odkurzacz, szczególnie jeśli odkurzamy często. W celu odkurzania dużych powierzchni warto zaopatrzyć się w odkurzacz o dużej mocy silnika i mocy ssania oraz dużym pojemniku na kurz. Skuteczność i efektywność odkurzania to podstawa przy wyborze, ale warto, by odkurzacz posiadał także funkcję prania dywanów.

Wśród rodzajów odkurzaczy można wyróżnić odkurzacz bezworkowy, tradycyjny - workowy, odkurzacz z filtrem wodnym (odkurzacz wodny), automatyczny, akumulatorowy, wielofunkcyjny, odkurzacz piorący, ręczny, jak również odkurzacz centralny. Więcej na temat tego ostatniego przeczytasz w tym miejscu. Jak wspomnieliśmy na wstępie, każdy rodzaj urządzeń tego typu posiada swoje dodatnie i ujemne strony. Postaramy się w skrócie je przybliżyć.

Odkurzacz workowy i bezworkowy

Najpopularniejszym, jak i najtańszym typem odkurzacza jest urządzenie tradycyjne, czyli odkurzacz workowy. Worek może być jednorazowy lub wielokrotnego użytku. W przypadku worka jednorazowego (papierowego), po zapełnieniu należy go wyrzucić. Tekstylne worki opróżnia się i wkłada z powrotem do odkurzacza. Odkurzacz workowy charakteryzuje się prostotą obsługi. Może posiadać różną moc ssania. Jednak nawet najlepsze odkurzacze workowe nie nadają się dla alergików. Dodatkowo moc ssania maleje wprost proporcjonalnie do zapełniającego się worka. Cechą ujemną jest konieczność zakupu i wymiany worków (w przypadku jednorazowych).

Na pytanie, jaki odkurzacz polecacie, na forach internetowych często padają odpowiedzi wskazujące na odkurzacz bezworkowy różnych producentów. Standardowy odkurzacz bezworkowy (zwany również cyklonowym) to również jeden z najbardziej popularnych rodzajów tych urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest wyposażony w worek. Kurz i brud jest wciągany do pojemnika, który po zapełnieniu się opróżnia. Najważniejszą zaletą, którą posiada odkurzacz bezworkowy jest jego jednakowa moc ssania w odróżnieniu od modeli workowych. Niestety najlepsze odkurzacze bezworkowe są dużo droższe niż ich workowe odpowiedniki. Przeczytaj także nasz artykuł: Odkurzacz bezworkowy czy workowy - który wybrać?

Jaki odkurzacz kupić? Sprawdzamy najlepsze odkurzacze 2

Odkurzacz wodny

Osobną kategorię stanowi odkurzacz wodny. W obrębie tej kategorii wyróżniamy odkurzacz piorący oraz odkurzacz z filtrem wodnym. W odpowiedzi na pytanie, jaki odkurzacz polecacie, na forach coraz częściej padają odpowiedzi wskazujące na urządzenia z filtrem wodnym w odkurzaczu.  Odkurzacz z filtrem wodnym bardzo dobrze sprawdzi się dla alergików, nawilża powietrze i jest bardzo efektywny w usuwaniu zanieczyszczeń. Niestety zarówno najlepsze odkurzacze z tej kategorii, jak i te ze średniej półki charakteryzują się wysoką ceną. Często posiadają również spore gabaryty co również stanowi ich wadę. Odkurzacz piorący również jest urządzeniem drogim. Oprócz funkcji prania za pomocą pary wodnej, odkurzacze piorące mogą pracować na sucho z wykorzystaniem filtra wodnego. Więcej na temat odkurzacza wodnego przeczytasz w tym artykule.

Odkurzacze automatyczne

Ciekawą propozycją są również odkurzacze automatyczne. Odpowiednio zaprogramowane samoczynnie odkurzają bez ingerencji i nadzoru człowieka. Nie poradzą sobie jednak z usunięciem kurzu z kątów pomieszczenia oraz innych trudno dostępnych miejsc. Są to urządzenia drogie. Do sprzątania samochodu lub trudno dostępnych miejsc przydaje się coraz bardziej popularny odkurzacz ręczny. Wzrastającym zainteresowaniem cieszą się ponadto urządzenia wielofunkcyjne, za pomocą których można oprócz odkurzania umyć okna czy wyprać dywan.

Ranking odkurzaczy

Ranking odkurzaczy prowadzony przez sklepy ze sprzętem AGD oraz porównywarki cenowe wskazuje na marki i producentów odkurzaczy, którzy cieszą się renomą, zaufaniem i ogromnym zainteresowaniem klientów. Najlepsze odkurzacze produkowane są przez takie firmy jak Philips, Electrolux, Samsung czy Zelmer. Najlepsze odkurzacze na rynku to również urządzenia takich producentów jak Amica czy Bosch. Ranking odkurzaczy byłby niepełny bez produktów tych marek.

Najlepsze odkurzacze - Zelmer i Samsung

Ranking odkurzaczy 2017 roku nie miałby racji bytu bez odkurzacza workowego marki Zelmer Jupiter ZVC425HT. Jest to solidny i wydajny odkurzacz, który świetnie radzi sobie z odkurzaniem dywanów i usuwaniem sierści zwierzęcej. Zelmer Jupiter ZVC425HT został wyposażony w filtr hepa, który jest filtrem antyalergicznym o wysokiej skuteczności. Filtr hepa zatrzymuje alergeny, roztocza a nawet bakterie. Na wyposażeniu znajduje się turboszczotka i obrotowy, elastyczny wąż Flexi. Ten model można nabyć w cenie około 360 złotych.

Jeśli zastanawiamy się, jaki odkurzacz kupić i nie bierzemy pod uwagę urządzeń workowych, z pewnością zainteresuje nas odkurzacz bezworkowy Samsung VC 15QS. W odpowiedzi na pytanie jaki odkurzacz polecacie, ten model jest bardzo często wymieniany przez internautów. Samsung VC 15QS posiada podwójny system filtracji oraz dodatkową szczotkę w zestawie. Jest to niewielki odkurzacz, ale również tani w porównaniu z innymi urządzeniami bezworkowymi. Niestety nie jest to cichy odkurzacz. Poziom hałasu w tym modelu to 82 dB, jednak posiada optymalną moc silnika oraz ssania. Można go kupić za 270-300 złotych. Więcej porad na temat odkurzaczy zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jaki odkurzacz kupić? Sprawdzamy najlepsze odkurzacze 3

Ranking odkurzaczy - Electrolux i Zelmer

Jaki odkurzacz kupić aby nie emitował nadmiernego hałasu? Odpowiedzią jest cichy odkurzacz marki Electrolux. UltraSilencer ZUS3925DB+ to model workowy, którego poziom hałasu to tylko 61 dB. Innymi słowy jest to bardzo cichy odkurzacz, który pozwala na sprzątanie nocą bez zakłócania wypoczynku domownikom czy sąsiadom. Za ten model trzeba będzie zapłacić około 700 złotych.

Spośród odkurzaczy ręcznych, które w dalszym ciągu są dość mało popularne w Polsce, bardzo przychylne opinie zbiera Hoover Clik SC 96DWR, który można nabyć w cenie poniżej 200 złotych. Jest to niewielki odkurzacz akumulatorowy. Na wyposażeniu znajduje się ssawka szczelinowa oraz specjalna szczotka do mebli. Na pytanie skierowane do internautów jaki odkurzacz polecacie wśród ręcznych urządzeń, ten model jest wymieniany bardzo często. Jest idealny do odkurzania wszelkich zakamarków, lekki i wydajny jak na tak małe urządzenie.

Zelmer posiada w swoim asortymencie wysokiej klasy odkurzacz z filtrem wodnym i odkurzacz piorący w jednym. ZVC762SP Aquawelt Plus jest to urządzenie wielofunkcyjne które odkurza na sucho, pierze dywany, zbiera rozlane płyny. Posiada kilka różnych końcówek, szczotek oraz nasadek z przeznaczeniem do różnych funkcji. Posiada podwójny filtr. Za ZVC762SP Aquawelt Plus  zapłacimy około 800 złotych.

Zelmer posiada w swoim asortymencie wysokiej klasy odkurzacz z filtrem wodnym i odkurzacz piorący w jednym. ZVC762SP Aquawelt Plus jest to urządzenie wielofunkcyjne które odkurza na sucho, pierze dywany, zbiera rozlane płyny. Posiada kilka różnych końcówek, szczotek oraz nasadek z przeznaczeniem do różnych funkcji. Posiada podwójny filtr. Za ZVC762SP Aquawelt Plus  zapłacimy około 800 złotych.

Ranking odkurzaczy - najlepszy odkurzacz marki Bosch

Ranking odkurzaczy 2017 nie byłby kompletny bez urządzenia Bosch BBHMOVE5N. Jest to odkurzacz pionowy, o ergonomicznym kształcie. Funkcjonalny i wygodny w użyciu , posiada bardzo przyjemny dla oka design. Model BBHMOVE5N posiada regulację poziomu mocy oraz profilowaną rączkę. Posiada wyjmowany odkurzacz akumulatorowy, który jako urządzenie ręczne posłuży do czyszczenia tapicerki samochodowej. Naładowany odkurzacz może pracować przez około 36 minut. Jego cena to 400 złotych.

Wymienione wyżej urządzenia to tylko niektóre najlepsze odkurzacze na rynku. Ranking odkurzaczy zmienia się dynamicznie. Przed zakupem należy sprecyzować swoje oczekiwania i zapoznać się z parametrami danego urządzenia.

Jaki odkurzacz kupić? O czym warto pamiętać?

Jaki odkurzacz kupić, aby służył nam przez lata? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Ranking odkurzaczy podpowie nam, które modele cieszą się zainteresowaniem konsumentów, jednak są pewne parametry, które warto porównać w kilku modelach i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Do takich parametrów należy moc silnika oraz moc ssania. Moc silnika w większości odkurzaczy kształtuje się na poziomie od 1200 W do 2700 W, przy czym do efektywnego odkurzania dywanów, warto wybierać modele z mocą od około 1500 W. Moc ssania zależy od mocy silnika. Warto również poznać rodzaj filtra w wybranym modelu. Najmniej skuteczne filtry to filtry z tkaniny, które przepuszczają drobne zanieczyszczenia. Warto wybierać odkurzacze z filtrem Hepa lub filtrem wodnym ponieważ są najbardziej efektywne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń.

Filtr Hepa posiada oznaczenie H oraz liczbę, im wyższa liczba tym lepszy filtr. Na przykład H13 zatrzymuje ponad 99% zanieczyszczeń i alergenów.

Innymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, kupując odkurzacz, są głośność, czyli poziom emitowanego hałasu, waga, długość kabla oraz długość gwarancji. Wysokiej klasy odkurzacze posiadają gwarancję producenta mieszczącą się w zakresie od 24 do 48 miesięcy. Krótszy okres gwarancji powinien wzbudzić naszą czujność. Jeśli interesują cię także inne akcesoria domowe, znajdziesz je w tym miejscu.

Więcej na temat odkurzaczy przeczytasz tu.

Ocena: 4,5/5 (głosów 11)
, aktualizacja 29 kwietnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
odkurzacze akcesoria domowe agd
Komentarze (18)
 • 09 grudnia 2017 08:12 - bartosz.2 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  przydałoby się coś wspomnieć o wodnych odkurzaczach Thomas.

 • 26 kwietnia 2019 05:04 - ~Ruzia napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  ja mam Irobota Roomba, nowiutki model, najlepszy odkurzacz na świecie. Nic tak nie odkurza jak on. Każdemu polecam roboty sprzątające, to mega wygoda i dokładność

 • 29 kwietnia 2019 06:04 - ~Hanna B napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  zwykłe odkurzacze workowe odchodzą już do przeszłości, teraz jest już od jakiegoś czasu szał na roboty sprzątające i serio, kto raz spróbuje takiego sprzątania nie będzie chciał nic zmieniać :D sama mam irobot e5 i nie wyobrażam sobie wrócić do zwykłego odkurzania.

 • 30 kwietnia 2019 01:04 - ~Monika napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Najlepsze są odkurzacze od Thomasa! Przekonałam się kolejny raz, obecnie poluję na model Amfibia - po prostu wielofunkcyjna, testowałam u koleżanki i naprawdę imponująca - i odkurzy i zmyje i wyczyści tapierkę. Serio. Warto pozwolić sobie na taki luksus.

 • 30 kwietnia 2019 01:04 - ~ewka88 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Monika, zgadzam się, ja tez używam Amfibii i wiem, ze teraz nie zamienię tego odkurzacza na inny. Bardzo mocno wciąga kurz i ma dużo różnych końcówek. Ogólnie tym odkurzaczem to można zrobić generalny porządek i już nie trzeba mopów czy specjalnych sprzętów do czyszczenia dywanów i kanapy. Podpisuje się za Amfibią!

 • 20 maja 2019 11:05 - ~Adam Kania napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  dla mnie najlepszym jest automatyczny, ma irobota E5 - totalnie samodzielny i powiem Wam, że człowiek sobie nie zdaje sprawy ile tego brudu się zbiera dzień w dzień, dopiero jak oprózniam pojemniczek to widzę

 • 27 maja 2019 01:05 - ~Paprocka H napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Zgadzam się z Adamem. Mam e5, bo zależało mi na dobrym odkurzaczu do sierści, i chociaż wiedziałam, że jest jej sporo, bo przecież sprzątam, to nie wiedziałam, że roomba zbierze jej aż tyle!

 • 01 lipca 2019 07:07 - ~Patryk napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ekspertem nie jestem, ale mnie mój Zilan się sprawdza do ogarnięcia mojego M. Niewielki, za bezcen właściwie, bo tylko 169 zł dałem za ten model ZLN 8471 a śmiga tak, że teściowa by na nim spokojnie mogła fruwać zamiast miotły ;p

 • 11 lipca 2019 11:07 - ~sosenka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  ja właśnie mam w planach kupić sobie jakiś odkurzacz automatyczny. myślę o którymś z modeli irobot, bo trochę obawiam się tych chińskichxaomi... nie chce mi się już po prostu męczyć zez zwykłym odkurzaczem...

 • 21 lipca 2019 07:07 - ~edekrog napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Warte uwagi są odkurzacze Teesa, dobra jakość w świetnej cenie. Mój jest mega cichy, dokładnie czyści. Najlepszy jaki miałem.

 • 27 lipca 2019 10:07 - ~Dagmara napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ja stoję przed wyborem odkurzacza automatycznego. Padło na roombę ze wzgledu na opinie znajomych i rodziny. zastanawiamy się tylko nad modelem.

 • 27 lipca 2019 01:07 - ~Ewa napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Widzę irobot podbija Wasze serca, a co myślicie o robocie mopującym tej marki?

 • 27 lipca 2019 10:07 - ~mirka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  jak sie wprowadzałam do mieszkania to kupiłam odkurzasz marki Teesa, kosztował jakoś poniżej 200zl a nadal daje rade ;)

 • 20 sierpnia 2019 12:08 - ~Ania napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Odkąd roombę kupiłam to nie wyobrażam sobie bez niej życia. Najlepszy odkurzacz jaki kiedykolwiek miałam. Nie wymieniłabym go na żaden inny. Każdą powierzchnię czyści dokładnie, nawet bez problemu radzi sobie z dywanami :)

 • 24 sierpnia 2019 01:08 - ~Kwiatek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ewa, jeżeli chodzi o mopujące iroboty to jest braava, mam i polecam.

 • 30 sierpnia 2019 05:08 - ~agus napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  a co polecasz bardziej taki stojący pionowy czy robota? bo znalazłam też ranking robotów - https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/odkurzacze-automatyczne/ i nie wiem, czy dyson czy roomba, masz doświadczenia swoje?

 • 02 września 2019 06:09 - ~niewierna napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Jak dla mnie odkurzacz teraz idealny to pionowy. To duża wygoda i komfort. Sama mam pure F9 od electroluxa i jestem od ponad pól roku jego zadowolonym uzytkownikiem :) Nowoczesny, lekki, zwrotny, bezworkowy. W moim odczuciu same plusy.

 • 13 września 2019 08:09 - ~Eliza napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Nie ma nic lepszego niż robot odkurzający. Z roomby korzystam od kilku miesięcy i sprawdza się dobrze. Dawno tak czystych podłóg w mieszkaniu nie miałam :)

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij