Jaki odżelaziacz wody wybrać? Rodzaje, zasada działania, porady
Odżelaziacze wody są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych, korzystających z własnego ujęcia wody. Co warto o nich wiedzieć? W dzisiejszym artykule najważniejsze informacje dla początkujących w tym temacie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Sposób na żelazo w wodzie
Wysokie stężenie żelaza w wodzie stanowi jeden z najczęstszych problemów dotyczących wody z własnego ujęcia. W znaczącej ilości przypadków jest naturalnym zanieczyszczeniem wody. W wodach głębinowych występuje w formie nierozpuszczonej, jednak pod wpływem tlenu zmienia ją i zaczyna wytrącać się z wody w postaci rdzawych drobinek. Normy obowiązujące w Polsce mówią o tym, że żelaza w wodzie nie powinno być więcej niż 0,2 mg/l. Kłopoty z wodą związane z tą substancją mogą jednak stać się widoczne i odczuwalne już przy dużo niższych stężeniach. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się odżelaziacze wody https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/.
Występowanie podwyższonych stężeń żelaza ma ogromny wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Przede wszystkim zmienia barwę wody, powoduje mętność. Może mieć wpływ na odczucie metalicznego posmaku oraz zapachu. To wszystko sprawia, że nie chcemy korzystać z takiej wody do celów spożywczych. Kolejnym sporym utrapieniem jest już wcześniej wspomniany osad. Znacznie utrudnia sprzątanie. Należy zużyć większą ilość detergentów na uzyskanie dobrych efektów. Na zewnątrz zażelaziona woda szybko pobrudzi chodniki, kamienie ozdobne, roślinność. Może doprowadzić do problemów z systemem automatycznego nawadniania. Ogromne szkody osad jest w stanie wyrządzić także wewnątrz instalacji. Przede wszystkim to spadki przepływu i wydajności, mniejsze światło rur, możliwość wystąpienia awarii pompy zasilającej w wodzie.
Te wszystkie argumenty przemawiają za tym, że już dziś warto jest zacząć walczyć z problemem żelaza w wodzie. Jeśli zapytamy o najlepszy sposób, prawdopodobnie usłyszymy, aby szukać odżelaziacza wody. Tylko co to dokładnie oznacza?
Czym są odżelaziacze wody?
Odżelaziacze wody to urządzenia przepływowe oparte na ciśnieniowych konstrukcjach filtracyjnych. Zadaniem ich jest eliminacja związków żelaza, tlenków żelaza oraz żelaza w postaci organicznej. Najprostsze odżelaziacze bazują na przepływie wody przez filtr z wkładem odżelaziającym. Bardziej zaawansowane konstrukcje filtrują żelazo i jego pochodne w dużych kolumnach ciśnieniowych.
Rodzaj metody odżelaziania wody powinien zostać dobrany do potrzeb danego gospodarstwa domowego oraz przekroczeń obecnych w wodzie. Aby wybrać najlepszą metodę odżelaziania wody, należy uprzednio przeprowadzić profesjonalną analizę wody. Dobór urządzenia i ilości złoża jest możliwy na podstawie wyników. Oprócz żelaza bierze się pod uwagę również inne dane, jak: utlenialność, zasadowość, odczyn pH, barwa, etc.
Rodzaje odżelaziaczy wody
Odżelazianie wody jest bardzo obszernym tematem. Do tego dostępnych jest wiele metod, za pomocą których skutecznie można redukować żelazo z wody. Najchętniej proponowaną są odżelaziacze i odmanganiacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. Jest to metoda niezwykle wydajna i skuteczna, która sprawdza się doskonale niemal w każdych warunkach.
Narurowe filtry odżelaziające wodę
Narurowy filtr odżelaziający to najprostsze, a jednocześnie najmniej skuteczne rozwiązanie do walki z przekroczeniami żelaza w wodzie. Często jest stosowane w domkach letniskowych w celu choć minimalnego polepszenia jakości wody. Narurowe filtry odżelaziajace posiadają wkład ze złożem odżelaziającym, przez które przepływa woda. Minusem wykorzystania tego rozwiązania jest mała dokładność i niewielki czas kontaktu wody z powierzchnią filtracyjną.
Niekiedy z przekroczeniami żelaza w wodzie jest sobie w stanie poradzić kolumna filtracyjna. Jest to możliwe przy odpowiednich parametrach wody, zwłaszcza dużej utlenialności żelaza.
Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem
Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem to najpopularniejsze i najczęściej proponowane rozwiązanie przez specjalistów. Wynika to z faktu, że ten rodzaj urządzeń doskonale radzi sobie nawet z wysokimi przekroczeniami, przy wysokim zużyciu wody. Na rynku dostępne są odżelaziacze i odmanganiacze wody wymagające zewnętrznego, wstępnego napowietrzania, jak i takie, które posiadają komorę sprężonego powietrza już wbudowaną w butlę.
W pierwszym przypadku możliwe jest usuwanie niemal każdych przekroczeń, przy każdym zużyciu wody. Woda jest wstępnie napowietrzana na zewnętrznym aeratorze, na przykład dzięki zwężce napowietrzającej. Dzięki temu żelazo już zaczyna zmieniać postać na nierozpuszczalną. Następnie woda kierowana jest na hydrofor bezprzeponowy, a dopiero potem na odżelaziacz i odmanganiacz wody. Tam dochodzi do procesu katalizy, w wyniku którego żelazo i mangan osiadają na złożu w formie nierozpuszczonej. To również świetny sposób na usuwanie siarkowodoru z wody. Przykładem może być Ecoperla Sanitower M.
Inną możliwością jest zastosowanie odżelaziacza wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. To dobre rozwiązanie, które zajmuje mało miejsca i pracuje z hydroforem membranowym. Minusem może być to, że ma swoje ograniczenia co do redukowanych stężeń. Przykładem takiego produktu jest Ecoperla Oxytower. Woda wpływa bezpośrednio do urządzenia, jest napowietrzana w komorze, a potem od razu kierowana na złoże. Ten rodzaj urządzenia także doskonale radzi sobie z siarkowodorem.
Odżelazianie wody na jonowymiennikach
Odżelazianie wody mogą działać także na zasadzie wymiany jonowej. Jeśli parametry na to pozwalają, a żelazo jest w wodzie w formie rozpuszczonej, można zastosować stacje wielofunkcyjne. Te urządzenia posiadają wewnątrz specjalną mieszankę złóż, dzięki której możliwa jest eliminacja 5 zanieczyszczeń jednocześnie. Stacje wielofunkcyjne doskonale radzą sobie z redukcją: żelaza, manganu, związków organicznych, jonu amonowego, twardości wody. Stacja wielofunkcyjna działa z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego. Na rynku dostępne są modele kompaktowe oraz dwuczęściowe. Niezbędne jest kontrolowanie poziomu soli w zbiorniku solanki i uzupełnianie braków, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Innym, znanym sposobem jest odżelazianie wody na złożu zwanym Greensand. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie z wody nawet większych przekroczeń. Również może działać przy obu rodzajach hydroforów. Mimo wszystko odchodzi się od tego sposobu ze względu na potrzebę regeneracji złoża nadmanganianem potasu. Jest to warunek konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Przy dozowaniu i korzystaniu z tego regenerantu należy jednak zachować dużą ostrożność. Może stanowić niebezpieczeństwo, jeśli przedostanie się do instalacji wodnej.
Złoża odżelaziające
W zależności od rodzaju zastosowanego złoża proces filtracji może mieć naturę mechaniczną (złoża żwirowe naturalne) lub chemiczną (złoża jonowymienne). Złoża naturalne regenerowane są jedynie serią płukań współprądowych i przeciwprądowych. Złoża jonowymienne natomiast mogą być regenerowane roztworami jonowymi (solanki, nadmanganian potasu).
Odżelaziacze wody wypełnione złożami żwirowymi są zalecane dla gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalnie ścieków. Fundamentem działania odżelaziaczy na złożach naturalnych jest początkowe napowietrzenie filtrowanej wody realizowane za pomocą zwężek inżektorowych lub kompresorów. Odżelaziacze jonowymienne nie wymagają napowietrzania wody, ale gorzej sprawdzają się w redukcji barwy i mętności filtrowanej wody.
Regeneracja odżelaziaczy wody
Złoża w takich kolumnach mogą być regenerowane co wydłuża czas ich żywotności oraz zapewnia prawidłowe, wydajne działanie odżelaziacza. Regeneracja realizowana jest przy pomocy wyspecjalizowanych głowic sterujących. Są to urządzenia w pełni automatyczne, proste w obsłudze, gwarantujące właściwą regenerację złoża.
W zależności od modelu, będzie potrzebny środek chemiczny lub nie. Klasyczne i najchętniej stosowane odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem do regeneracji potrzebują wyłącznie wody. Z tego względu są uważane za bardzo ekologiczne oraz ekonomiczne. Odżelaziacze wody ze złożem typu Greensand będą potrzebowały nadmanganianiu potasu. Z kolei stacja wielofunkcyjna soli regeneracyjnej. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza, jeśli wykorzystywana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Wybierz najlepszy odżelaziacz wody
Jak widać, sposobów na usuwanie żelaza z wody jest naprawdę mnóstwo. Różnią się od siebie nie tylko pod względem metody działania, ale również pod kątem skuteczności. W jednym wypadku wystarczy nawet kolumna filtracyjna, w innym potrzebny będzie i profesjonalny odżelaziacz wody, i stacja wielofunkcyjna. Z tego względu najlepiej po wykonaniu analizy wody skontaktować się z Piotrem Pisarskim - ekspertem od uzdatniania wody. Więcej informacji znajdziesz na jego blogu.