Jaki opał wybrać, żeby nie przepłacać?
Wybór opału na zimę może sprawić kłopot nawet doświadczonym użytkownikom. Niejednokrotnie trudno jest przewidzieć nawet przybliżoną kwotę, jaką trzeba będzie wydać każdego roku na ogrzewanie. Świadomość co decyduje o sumarycznym koszcie ogrzania domu, pomoże ci podjąć najlepszą możliwą decyzję pośród dostępnych możliwości.
Oblicz, ile opału na zimę będziesz potrzebować.
Na całkowity koszt ogrzewania ma wpływ nie tylko kupno możliwie taniego opału, ale też ilość takiego paliwa, jaką będziemy musieli w ciągu roku zamówić.
Koszty opału na zimę zależą głównie od dwóch czynników: kaloryczności paliwa, oraz sprawności pieca, którym dysponujemy. Kaloryczność to ilość energii, jaką można uzyskać z 1 kg opału. Natomiast sprawność posiadanego urządzenia możemy sprawdzić w instrukcji. Uogólniając możemy przyjąć, że sprawność kotłów z podajnikiem, dostosowanych do spalania ekogroszku wynosi od 80 do 95 %. Oznacza to, że dokładnie taka ilość energii rzeczywiście przyjmie postać ciepła. Dla porównania sprawność tradycyjnych pieców starego typu, z górnym podajnikiem, wynosi zaledwie 50%, natomiast pieców z podajnikiem dolnym może osiągać 70%, jeśli są dobrze obsługiwane.
W naszych założeniach przyjmiemy, że do ogrzewania wyposażonego w odpowiednią izolację cieplną domu o powierzchni 100 m2 potrzeba rocznie około 40 GJ energii grzewczej.
Teraz zaprzęgnij do działania prostą matematykę.
Z jednej tony (1000 kg) ekogroszku Orzeł, według wskazań producenta, możemy otrzymać 28 GJ energii. Byłoby tak, gdyby sprawność kotła wynosiła 100%, co w rzeczywistości nie jest spotykane. Realnie sprawność kotła przystosowanego do spalania ekogroszku wynosi od 80 do 95% w przypadku droższych modeli. Zakładając przykładowo wydajność kotła na poziomie 85% otrzymamy 23,8 GJ energii cieplnej. Rocznie potrzebne nam więc będzie 1,68 tony opału na zimę, o ile zdecydujemy się na tę właśnie opcję.
Jedna tona ekogroszku Niedźwiedź to w idealnych warunkach 26 GJ energii. Przy założonej sprawności otrzymamy z niej 22,1 GJ energii grzewczej. Jak łatwo obliczyć, rocznie potrzeba więc 1,8 tony. Natomiast w przypadku jednej tony taniego ekogroszku Lis ze wskazanych przez producenta 24 GJ przy naszych założeniach otrzymamy 20,4 GJ rzeczywiście uzyskanej energii cieplnej. Roczne zapotrzebowanie budynku o podanych wyżej parametrach wynosi więc 1,96 tony.
Jeśli pomnożyć roczne zapotrzebowanie przez cenę, jaką zapłacimy za węgiel ekogroszek (zobacz https://taniopal24.pl/katalog/ekogroszek) oznaczony każdym z tych dumnych stworzeń, okazuje się, że roczne koszty ogrzewania nie będą się od siebie znacząco różnić. Najlepszy typ ekogroszku workowanego zajmie po prostu mniej miejsca i będzie dla nas oznaczał większą wygodę użytkowania za podobną cenę. W przypadku sprawności kotła innej, niż założona, źle położonej izolacji cieplnej budynku lub odwrotnie – jeśli twój dom jest energooszczędny, otrzymamy oczywiście inne zapotrzebowanie na opał na zimę. Dlatego za każdym razem warto przeprowadzić obliczenia w oparciu o liczby, które są prawidłowe w twojej sytuacji.
Ilość opału na zimę w przypadku węgla liczymy tak samo.
Z jednej tony węgla orzech Niedźwiedź powinniśmy otrzymać 26 GJ energii. Jednak jeśli sprawność kotłów górnego spalania wynosi założone 50%, rzeczywiście otrzymamy zaledwie 13 GJ energii cieplnej. Kocioł dolnego spalania o wydajności 70% da nam z tego samego paliwa 18,2 GJ energii. Oznacza to, że w pierwszym przypadku w ciągu roku zużyjemy w przykładowym budynku 3,08 tony opału na zimę, a w drugim 2,2 tony.
artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły
-
Ceny pelletu a jego wartość opałowa - co warto kupić?
-
Wybieramy piec na olej opałowy - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Biogaz - informacje, wartość opałowa, zastosowanie, cena
-
Pellet drzewny - cena, wartość opałowa, zastosowanie jako materiał opałowy
-
Ceny oleju opałowego - sprawdź aktualne cenniki paliw opałowych
-
Jak wybrać drewno opałowe? Rodzaje drewna, opinie, ceny, porady