Ekogroszek

Oblicz, ile opału na zimę będziesz potrzebować.

Na całkowity koszt ogrzewania ma wpływ nie tylko kupno możliwie taniego opału, ale też ilość takiego paliwa, jaką będziemy musieli w ciągu roku zamówić.

Koszty opału na zimę zależą głównie od dwóch czynników: kaloryczności paliwa, oraz sprawności pieca, którym dysponujemy. Kaloryczność to ilość energii, jaką można uzyskać z 1 kg opału. Natomiast sprawność posiadanego urządzenia możemy sprawdzić w instrukcji. Uogólniając możemy przyjąć, że sprawność kotłów z podajnikiem, dostosowanych do spalania ekogroszku wynosi od 80 do 95 %. Oznacza to, że dokładnie taka ilość energii rzeczywiście przyjmie postać ciepła. Dla porównania sprawność tradycyjnych pieców starego typu, z górnym podajnikiem, wynosi zaledwie 50%, natomiast pieców z podajnikiem dolnym może osiągać 70%, jeśli są dobrze obsługiwane.

W naszych założeniach przyjmiemy, że do ogrzewania wyposażonego w odpowiednią izolację cieplną domu o powierzchni 100 m2 potrzeba rocznie około 40 GJ energii grzewczej.

Teraz zaprzęgnij do działania prostą matematykę.

Węgiel

Z jednej tony (1000 kg) ekogroszku Orzeł, według wskazań producenta, możemy otrzymać 28 GJ energii. Byłoby tak, gdyby sprawność kotła wynosiła 100%, co w rzeczywistości nie jest spotykane. Realnie sprawność kotła przystosowanego do spalania ekogroszku wynosi od 80 do 95% w przypadku droższych modeli. Zakładając przykładowo wydajność kotła na poziomie 85% otrzymamy 23,8 GJ energii cieplnej. Rocznie potrzebne nam więc będzie 1,68 tony opału na zimę, o ile zdecydujemy się na tę właśnie opcję.

Jedna tona ekogroszku Niedźwiedź to w idealnych warunkach 26 GJ energii. Przy założonej sprawności otrzymamy z niej 22,1 GJ energii grzewczej. Jak łatwo obliczyć, rocznie potrzeba więc 1,8 tony. Natomiast w przypadku jednej tony taniego ekogroszku Lis ze wskazanych przez producenta 24 GJ przy naszych założeniach otrzymamy 20,4 GJ rzeczywiście uzyskanej energii cieplnej. Roczne zapotrzebowanie budynku o podanych wyżej parametrach wynosi więc 1,96 tony.

Jeśli pomnożyć roczne zapotrzebowanie przez cenę, jaką zapłacimy za węgiel ekogroszek (zobacz https://taniopal24.pl/katalog/ekogroszek) oznaczony każdym z tych dumnych stworzeń, okazuje się, że roczne koszty ogrzewania nie będą się od siebie znacząco różnić. Najlepszy typ ekogroszku workowanego zajmie po prostu mniej miejsca i będzie dla nas oznaczał większą wygodę użytkowania za podobną cenę. W przypadku sprawności kotła innej, niż założona, źle położonej izolacji cieplnej budynku lub odwrotnie – jeśli twój dom jest energooszczędny, otrzymamy oczywiście inne zapotrzebowanie na opał na zimę. Dlatego za każdym razem warto przeprowadzić obliczenia w oparciu o liczby, które są prawidłowe w twojej sytuacji.

Ilość opału na zimę w przypadku węgla liczymy tak samo.

Z jednej tony węgla orzech Niedźwiedź powinniśmy otrzymać 26 GJ energii. Jednak jeśli sprawność kotłów górnego spalania wynosi założone 50%, rzeczywiście otrzymamy zaledwie 13 GJ energii cieplnej. Kocioł dolnego spalania o wydajności 70% da nam z tego samego paliwa 18,2 GJ energii. Oznacza to, że w pierwszym przypadku w ciągu roku zużyjemy w przykładowym budynku 3,08 tony opału na zimę, a w drugim 2,2 tony.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły