Stelaż podtynkowy – jaki wybrać rodzaj?

Na początku warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje instalacji. Najbardziej popularny jest stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej. Charakteryzuje się stabilną i trwałą konstrukcją, dlatego dobrze sprawdzi się w ścianach z płyt kartonowo-gipsowych oraz typowo murowanych (obudowanych dodatkowo płytą). Stosuje się go nie tylko do WC, ale także pisuaru czy bidetu.

Tego typu modele dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Warto jednak zastanowić się, jaki stelaż podtynkowy do WC wybrać np. na Sanpol.pl czy Sanpolprofi.pl (dla profesjonalistów) pod względem wymiaru, a konkretniej wysokości. Wyróżnia się produkty przeznaczone do zabudowy niskiej (80-90 cm), wysokiej (110-130 cm) i samonośnej.

Można je zamontować w sposób mniej inwazyjny od drugiego rodzaju, czyli stelażu do zabudowy ciężkiej, inaczej mokrej. Wymaga większego nakładu pracy i jest przeznaczony tylko do ścian murowanych. Nie można go zatem

Jaki stelaż podtynkowy wybrać?
Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Jaki stelaż WC wybrać? Na to zwróć uwagę!

Przejdźmy teraz do tego, jak wybrać stelaż podtynkowy pod względem technicznym. Jeśli rozglądasz się w sklepie za odpowiednim modelem, te aspekty powinieneś wziąć pod uwagę.

  • Zbiornik na wodę – istotna jest oczywiście pojemność, ale również warto zwrócić uwagę na szczelność. Powinien być on wykonany tzw. metodą rozmuchu, czyli w efekcie, powstaje jednolita konstrukcja. Jakiekolwiek elementy klejone nie powinny zwrócić Twojej uwagi ze względu na to, że są mniej trwałe.

  • Przycisk do spłukiwania – spójny estetycznie z całą Twoją aranżacją, to jedyny element, który jest widoczny od razu w momencie wejścia do łazienki. Pod uwagę weź także wysokość przycisku spłukującego. Powinien on być dostosowany do oczekiwań domowników, a także samej deski toaletowej. Po jej otwarciu, nie można zasłaniać przycisku, bo nie wygląda to dobrze i nie jest praktyczne.

  • Oszczędność wody – niektóre stelaże mają możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika, np. od 6 do 9 litrów i drugi od 3 do 5 litrów. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

  • Głębokość stelaża i jego wysokość – te parametry muszą być dostosowane do konkretnego pomieszczenia i kwestii technicznych.

  • Hałas – początkowo ten parametr może być dla Ciebie nieistotny, ale głośne napełnianie spłuczki z biegiem czasu może okazać się dość kłopotliwe. Zwróć uwagę, czy producent podaje informacje o emitowanym dźwięku w decybelach i porównaj ten parametr.

Stelaż podtynkowy z przyciskiem czy bez?

Na rynku nie brakuje stelaży podtynkowych (np. marki Geberit, Vitalle by Roca czy TECE) dopasowanych do nowoczesnych aranżacji pomieszczenia. Właśnie dlatego nie musisz się obawiać np. niedopasowanego przyciska do Twojego stylu wnętrza. Srebrny odcień jest najbardziej popularny, ale nie jest jedynym rozwiązaniem na rynku. Coraz częściej pojawiają się czarne matowe powierzchnie, które pasują do nowoczesnych wnętrz.

Nie musisz jednak wybierać gotowego zestawu. Niektóre stelaże występują bez przycisków spłukujących, szczególnie jeśli projekt łazienki wymaga specjalnego montażu. Można np. zamocować je od góry, z daleka od miski WC, a także wybrać nowoczesny model z zamontowanym pochłaniaczem zapachów. Na rynku jest coraz więcej innowacyjnych propozycji, które warto przemyśleć pod względem swojego wnętrza. Jeśli decydujesz o tym, jaki stelaż podtynkowy wybrać, jest to inwestycja na lata i warto chwilę się nad tym pochylić.

Nie oszczędzaj na stelażu podtynkowym!

Stelaż podtynkowy to gotowy zestaw elementów, który powinien być solidny, a także mieć niezawodne uszczelki. Tylko taka konstrukcja przetrwa lata. Zastanów się też, jakie są wymagania Twojego pomieszczenia. Może okazać się, że tradycyjny stelaż nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo przyda się płytszy model. Na rynku znajdziesz jednak taki produkt bez większych problemów.

Zastanawiając się, jaki stelaż podtynkowy do Twojej łazienki jest najlepszy, nie warto oszczędzać. To instalacja, która znajduje się pod ścianą, dlatego powinna być bezawaryjna. Niezależnie od wybranego typu i przycisku spłukującego, wszystkie elementy powinny być wydajne, skuteczne oraz trwałe. Demontaż stelaża podtynkowego nie jest prosty i wiąże się z kuciem w ścianie. Właśnie dlatego wybierając odpowiedni produkt, nie warto oszczędzać pieniędzy. Porównując odpowiednie modele, możesz zwrócić uwagę m.in. na doświadczenie marki na rynku, a także gwarancję producenta. Im jest ona dłuższa, tym oczywiście lepiej.

Sam montaż nie powinien być trudny, a niektórzy producenci dają możliwość rozbudowania systemu o zabudowę narożną. Takie rozwiązanie sprawdzi się w niektórych wnętrzach ze względu na ich specyficzny kształt. Przy opisie produktu i w instrukcji znajdziesz informację o liczbie punktów do połączenia. Z kolei w zestawie są wszystkie elementy gotowe do montażu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej