Główne funkcje stropu

Podstawowym zadaniem stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy konstrukcyjne (ściany nośne bądź słupy podporowe). Dobrze wykonany strop będzie też spełniał funkcję usztywnienia konstrukcji budynku. Zapewni jego większą wytrzymałość oraz żywotność.

Kolejną i chyba dla przeciętnego użytkownika podstawową funkcją stropu jest oddzielanie kondygnacji. Nie chodzi tu wyłącznie o oczywiste umożliwienie użytkowania wyżej położonych pięter. Strop pełni też barierę termiczną i akustyczną. Dodatkowo stanowi barierę dla ognia i utrudnia jego rozprzestrzenianie się pomiędzy kondygnacjami.

Najpopularniejsze rodzaje stropów

W budownictwie domów jednorodzinnych stosujemy kilka rodzajów stropów. Należą do nich:

Strop gęstożebrowy

Jest najpopularniejszym rodzajem przegród stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Strop gęstożebrowy składa się z żeber rozstawionych co 30 – 60 cm, połączonych z płytą betonową o grubości 3 do 6 cm. Płyty betonowe znajdują się bezpośrednio na pustakach wypełniających przestrzeń pomiędzy belkami stropowymi.

Strop gęstożebrowy świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o rozpiętości nieprzekraczającej 8 metrów. Jest ognioodporny i doskonale usztywnia konstrukcję nośną budynku. W naszym kraju działa wiele firm specjalizujących się w wykonaniu tego typu stropów, co przekłada się na atrakcyjne ceny i łatwość w znalezieniu sprawdzonych fachowców.

Ciekawą odmianą jest strop teriva. To typowy, częściowo fabrykowany strop gęstożebrowy, który składa się z żelbetonowych belek stropowych, dźwigarów kratowych, pustaków i betonowej wylewki. Jego konstrukcja wyróżnia się wytrzymałością oraz szybkością montażu. Dzięki zastosowaniu elementów prefabrykowanych, czas montażu jest skrócony do minimum. Strop teriva jest szczególnie polecany do domów jednorodzinnych, w których obciążenie nie przekracza 3,6 kN/m2. W ofertach wykonawców znajdziemy kilka różnych stropów, które możemy dobrać do rozpiętości stropu. Największą popularnością cieszą się:

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!
  • Strop teriva T1 – nadaje się do pomieszczeń o rozpiętości nieprzekraczającej 6 m i maksymalnym obciążeniu 1,5 kN/m2. Wyróżniają go atrakcyjne cenywykonania.
  • Strop teriva T Nova – przystosowany do pomieszczeń o rozpiętości do 7,2 m. Maksymalne obciążenie wynosi 1,5 kN/m2.
  • Strop teriva T2 – maksymalna rozpiętość pomieszczenia to 7,8 m. Konstrukcja wyróżnia się dużą wytrzymałością. Jej maksymalne obciążenie to 3,0 kN/m2.
  • Strop teriva T3 – Najbardziej masywny, nadający się do pomieszczeń o rozpiętości do 7,2 m. Nadaje się do mocno obciążanych pomieszczeń, maksymalne obciążenie to 5,0 kN/m2.

Nowoczesny strop gęstożebrowy jest ognioodporny i trwały. Jego jedyną istotną wadą jest trudność montażu w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie.

Koszt stropu teriva obliczysz na tym kalkulatorze.

Strop drewniany to świetne rozwiązanie do domów w stylu klasycznym i drewnianych. Zapewnia niezwykły klimat
Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Strop żelbetowy

Inaczej zwany monolitycznym. Bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o rozpiętości nieprzekraczającej 6 m. Co prawda można go także stosować na większej rozpiętości, jednak wiązałoby się to ze znacznym zwiększeniem jego grubości. Strop żelbetowy nie może być cieńszy niż 16 mm. Jednak ze względu na izolację akustyczną i dopuszczalne obciążenia z reguły buduje się strop żelbetowy o grubości ok. 60 mm.

Zbrojenie stropu musi być bardzo solidne, dzięki czemu zwiększa się jego nośność. Warto pamiętać, że strop żelbetowy charakteryzuje się najlepszym stosunkiem grubości do nośności. Oznacza to, że konstrukcja będzie wytrzymywała duże obciążenia, bez konieczności wykonywania grubej warstwy. Zbrojenie stropu możemy wykonać jedno bądź dwukierunkowo (w zależności od wymiarów i specyfiki pomieszczenia).

Produkty żelbetowe posiadają uniwersalne zastosowanie i są często wykonywane przy pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie. Ich zaletą są także atrakcyjne ceny i łatwość wykończenia cienkowarstwowym tynkiem. Niestety czas wykonania stropów żelbetowych jest dość długi, co stanowi największą wadę tego rozwiązania.

Koszty wykonania stropu żelbetowego obliczysz najłatwiej na tym kalkulatorze.

Strop filigran

Jest to najtańszy strop monolityczny, który możemy zastosować w budownictwie domów jednorodzinnych. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie, a także w budynkach o dużej rozpiętości. Maksymalna rozpiętość pomieszczenia wynosi aż 12 metrów, co stanowi bardzo dobry wynik.

Tego typu produkty są projektowane na indywidualne zamówienie i charakteryzują się wysoką szybkością montażu. Strop filigran składa się z prefabrykowanej płyty (minimum 5 cm) oraz kratownicy (w rozstawie co 75 cm). Jego budowa przypomina strop gęstożebrowy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zbrojenie stropu musi być wykonane w sposób podwójny. Strop filigran wymaga wykonania zbrojenia między kratownicami oraz na kratownicach. Na zbrojeniu górnym wylewa się mieszankę betonową (zagęszczaną przy pomocy łat wibracyjnych). Podwójne zbrojenie stropu zwiększa jego sztywność i zapewnia większą odporność na obciążenia.

Strop filigran przygotowuje się w halach produkcyjnych. Na miejsce budowy dociera w formie gotowych płyt. Ich montaż może być dość skomplikowany z uwagi na ciężar. 1 m2 płyty o grubości 5 cm będzie ważył powyżej 100 kg. Dlatego podczas prac montażowych konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu.

Strop żelbetowy to świetne roziwązanie. Płyty można łatwo zamontować do specjalnego stelażu, to naprawdę wygodne i szybkie rozwiązanie.
Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Strop drewniany

Każdy strop drewniany wykonuje się pod indywidualne zamówienie. W ofertach firm znajdują się trzy popularne rodzaje stropów drewnianych.

Strop belkowy – to rozwiązanie znajdujące zastosowanie w domach budowanych metodami tradycyjnymi. Za elementy nośne służą drewniane belki (prefabrykowane bądź wykonane z litego drewna). Ustawia się je w rozstawie od 60 do 150 cm. Poszycie stropowe montuje się z desek. Tak wykonany strop drewniany może być od spodu wykończony sufitem podwieszanym. Jednak często pozostawia się go bez dodatkowej obróbki. Dzięki temu zyskujemy efektowny, rustykalny wygląd wnętrza. Warto także pamiętać, że jest to najtańszy strop drewniany, który możemy wykorzystać w budownictwie domów jednorodzinnych.

Strop żebrowy – Jego elementami nośnymi są gęsto rozstawione żebra wykonane z litego drewna, stalowych dwuteowników, lub produktów drewnopochodnych (rozstaw co 30 do 60 cm). Pomiędzy żebrami znajdują się przewiązki ze skrzyżowanych taśm stalowych bądź drewnianych łat. Jest to zabezpieczenie przed zwichrzeniem stropu. Poszycie stropu może być wykonane ze sklejki, płyt OSB bądź ze zwykłych desek. Co prawda nie jest to najtańszy strop drewniany, jednak charakteryzuje się efektownym wyglądem i wysoką trwałością. Może być stosowany w pomieszczeniach o rozpiętości do 6 m.

Strop belkowo-żebrowy – stanowi połączenie konstrukcji belkowej oraz żebrowej. Elementem nośnym jest połączenie żeber oraz belek, co pozwala na zwiększenie wytrzymałości. Tego typu strop drewniany nadaje się do dużych pomieszczeń. Maksymalna rozpiętość to 15 m. Warto zauważyć, że podczas budowy stropu belkowo-żebrowego zużywa się mniej materiałów. Jednak oszczędności zostaną pochłonięte przez wyższe ceny robocizny. Dlatego najtańszy strop drewniany posiada konstrukcje belkową.Jaki strop warto wybrać?

Wszystko zależy do specyfiki naszego domu, wymagań projektowych, a także od indywidualnych oczekiwań inwestora. Możemy przyjąć, że w domach drewnianych i szkieletowych stosuje się wyłącznie strop drewniany. Jednak warto rozważyć możliwość wykonania podciągu stropów z niepalnych i trwałych kształtowników stalowych.

Stropy z drewna możemy też wykorzystać w budowie domów murowanych. Jest to tańsza alternatywa, którą możemy zastosować na poddaszu. Pamiętajmy jednak, że konstrukcje drewniane mogą być łatwopalne. Dlatego z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej będzie wybrać konstrukcje żelbetową, filigranową bądź gęstożebrową.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zwróćmy uwagę na charakter kondygnacji. Największe znaczenie będzie miała jej rozpiętość, kształt, a także obciążenie. W przypadku stropów pomiędzy kondygnacją ogrzewaną i nieogrzewaną ważne będą także parametry termoizolacyjności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny