Jaki styropian wybrać na elewację budynku? Najważniejsze parametry
Odpowiednia termoizolacja budynku ma ogromne znaczenie dla komfortu cieplnego mieszkańców, chroni budynek przed wilgocią a jednocześnie pozytywnie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przez nieocieplone ściany może bowiem “uciekać” aż do 20 procent ciepła.
Wśród dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych jednym z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych jest bez wątpienia styropian. Aby jednak spełnił on swoją rolę niezbędny jest wykup styropianu o odpowiednich parametrach. Sprawdźmy więc, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów.
Artykuł powstał we współpracy z portalem o domu Studiodomu.pl.
Jakie elementy domu możemy ocieplić styropianem?
Nie da się ukryć, że styropian jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów izolacyjnych, który znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie. Może być wykorzystywany zarówno z zewnątrz, jak i w wewnątrz budynku. Wśród elementów, które możemy ocieplić za jego pomocą wymienić możemy:
- ściany zewnętrzne (wówczas najczęściej montuje się go za pomocą silikonu);
- fundamenty budynku;
- stropy;
- dach;
- podłogi.
Jak więc widać, praktycznie cały budynek możemy izolować za pomocą styropianu. Warto jednak mieć świadomość, że pod pojęciem “styropian” kryje się cały ogrom produktów, które różnią się między sobą odpornością na zgniatanie, wilgoć czy czynniki zewnętrzne. Dlatego też warto wiedzieć, jaki produkt wybrać. W naszym artykule chcemy odpowiedzieć na pytanie “jaki styropian na ściany zewnętrzne warto wybrać?”. Wierzymy, że nasze porady pozwolą ci wykonać ocieplenie elewacji, które skutecznie zabezpieczy budynek przed utratą ciepła.
Najważniejsze parametry styropianu na elewację
Wybierając styropian na elewację budynku należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych parametrów, od których zależy skuteczność ocieplenia, które wykonamy. Pierwszym z nich jest bez wątpienia współczynnik lambda, który określa stopień przewodzenia ciepła. To od niego zależy grubość izolacji cieplnej oraz bilans energetyczny budynku. To jednak nie wszystko. Musimy bowiem pamiętać, że płyty styropianowe będą zamontowane na ścianach zewnętrznych. I choć zazwyczaj są zabezpieczone warstwą tynku nie możemy zapomnieć o parametrach takich jak grubość, twardość oraz nasiąkliwość. Co ważne, nie da się określić idealnych parametrów dla każdego budynku i kwestie te powinniśmy rozpatrywać indywidualnie pod kątem charakteru budynku, grubości jego ścian czy rodzaju materiałów, z jakich został zbudowany. Tylko wtedy uda nam się wybrać styropian na ściany zewnętrzne, który spełni nasze oczekiwania.
Styropian na elewację - jaki wybrać do ocieplenia domu?
Wybierając styropian na elewację warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kryteriów. Poza oceną budynku (stare budownictwo potrzebuje innych rozwiązań niż domy pasywne) warto wiedzieć również czym charakteryzują się dane rodzaje styropianów oraz na jakie współczynniki zwrócić uwagę. Musimy również podjąć decyzję co do grubości płyt styropianowych. Poniżej omawiamy dokładniej wszystkie parametry, na które warto zwrócić uwagę.
Rodzaj styropianu na elewację - jak wybrać?
Jeśli zastanawiasz się jaki styropian na elewację wybrać powinieneś wiedzieć, że materiał ten może posiadać różny skład oraz właściwości. Obecnie, w przypadku ocieplania budynków stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje styropianu: wersję standardową EPS i tzw. styrodur, czyli XPS. Czym się różnią? W standardowej wersji styropianu możemy zauważyć widoczne pory, czyli niewielkie puste przestrzenie, które stanowią naturalny izolator. Jednocześnie jednak sprawiają one, że styropian staje się bardziej podatny na działanie wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych, przez co nie za dobrze sprawdza się w izolowaniu powierzchni, w przypadku których będzie narażony na ich działanie. Jeśli zaś chodzi o XPS jest to rodzaj styropianu, który posiada bardziej gęstą, jednolitą strukturę. Będzie on lepszym wyborem w przypadku elewacji, ponieważ jest bardziej odporny nie tylko na działanie wilgoci, ale również na nacisk.
Biały czy szary styropian na elewację?
To pytanie często towarzyszy osobom, które zastanawiają się jaki styropian na ocieplenie domu wybrać. Na rynku, poza dobrze znanym nam już białym styropianem, który wykorzystywany był od dziesięcioleci pojawił się również styropian szary. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością i jest polecany przez wiele portali oraz na forach internetowych. Czy jednak rzeczywiście jest lepszą opcją?
Zacznijmy od tego, czym różni się styropian szary od białego. W jego składzie znajdziemy dodatek w postaci grafitu, który sprawia, że materiał ten wyróżnia się dodatkową absorpcją promieniowania cieplnego a co za tym idzie zwiększeniem izolacji termicznej, która może sięgać nawt 30 procent. Co oznacza to w praktyce? Wybierając styropian szary możemy postawić na znacznie cieńszą izolację. Czy jednak jest to dobry wybór? Po raz kolejny, wszystko zależy od budynku oraz naszych preferencji. Styropian szary jest droższy od białego o 25-35 procent, oszczędności nie są więc tak duże, jak mogłoby się wydawać, ponieważ kwota za cieńsze płyty będzie zbliżona do białego styropianu o większej grubości. Na szary styropian warto stawiać więc przede wszystkim w sytuacji gdy nie chcemy zaburzyć estetyki budynku oraz chcemy uniknąć konieczności wykonywania szerokich ościeżnic i nadproży okiennych. Obecnie szary styropian jest najczęściej wykorzystywany w przypadku budownictwa pasywnego oraz w budynkach, w których znajduje się sporo okien, drzwi tarasowych i przeszkleń. Decyzję warto jednak podjąć samodzielnie po dokonaniu kalkulacji energetycznej.
Wartość lambdy a wybór odpowiedniego styropianu
Wybierając styropian na ściany zewnętrzne warto sprawdzić również wartość lambdy, czyli współczynnika, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Określa on współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest ona wyższa, tym cieńszy może być styropian aby mimo wszystko zapewnić nam maksymalny komfort cieplny. Obecnie większość produktów dostępnych na rynku posiada współczynnik lambda mieszczący się w zakresie od 0,045 do 0,030 W/(mK). Specjaliści zalecają, żeby w przypadku ocieplania elewacji stosować płyty styropianowe, które posiadają wartość nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Zapewnia to bowiem optymalną izolację termiczną zgodną z wymogami w zakresie energooszczędności budynków.
Grubość styropianu na elewację - jaka będzie odpowiednia?
Wiele osób, które zastanawiają się nad tym jaki styropian na ocieplenie domu wybrać bierze pod uwagę grubość płyt styropianowych. Czy słusznie? I tak, i nie. Rzeczywiście, im grubsza płyta tym lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi się wyróżnia. Niemniej jednak o wiele lepiej kierować się dokładnymi parametrami materiału, takimi jak wspomniany współczynnik lambda, jak i współczynnik współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie uznaje się, że optymalną grubością styropianu dla budownictwa pasywnego jest grubość od 20 do 25 centymetrów.
Jak przebiega montaż styropianu na elewacji? Krok po kroku
Mówiąc o styropianie na elewację nie sposób nie wspomnieć o tym, jak wygląda jego montaż. Obecnie najczęściej wykorzystuje się specjalne kleje do styropianu, które posiadają sproszkowaną postać. Aby je przygotować musimy jedynie dodać odpowiednią proporcję wody. Zanim jednak do tego przejdziemy kluczowe znaczenie ma prawidłowe przygotowanie podłoża - ściany muszą być równe, gładkie i suche. Klej nanosi się na powierzchnię płyty styropianowej za pomocą ząbkowanej pacy. Warto zadbać również o przesuwanie rzędów płyt styropianowych względem siebie tak, aby nie powstawały długie pionowe spojenia, które mogłyby stanowić mostki termiczne
Co jeszcze brać pod uwagę przy wyborze styropianu?
Wybierając styropian na elewację warto zapoznać się z opiniami na temat producenta, od którego zamierzamy zakupić materiał. Bywa bowiem, że jakość produktów mimo identycznych lub bardzo podobnych parametrów różni się znacząco i styropian kruszy się lub pęka podczas wykonywania termoizolacji. Pamiętajmy również o tym, że ocieplenie domu wykonuje się raz na wiele lat, dlatego też warto nie tylko nie oszczędzać na materiale, ale również zlecić wykonanie prac doświadczonym profesjonalistom, którzy zadbają o ich dokładność.
artykuł sponsorowany