Najpopularniejsze rodzaje wkładów kominkowych

W ofertach handlowych znajdziemy różne rodzaje wkładów kominkowych. Najczęściej dzielimy je na trzy grupy:

  • Wkłady tradycyjne – dostępne w wielu modelach, kształtach i wielkościach. Cieszą się największą popularnością i pasują do wnętrz nowoczesnych oraz aranżacji tradycjonalistycznych. Przeważnie służą do dekoracji, lub ogrzewania niewielkich powierzchni użytkowych.
  • Wkłady z płaszczem wodnym – tego typu rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Dobry jakościowo wkład z płaszczem wodnym jest nie tylko ozdobą wnętrz, ale także praktycznym urządzeniem służącym do ekonomicznego ogrzania pomieszczeń. Tego typu konstrukcje są wyposażone w instalację obiegu wody. Tzw. płaszcz wodny szybko się nagrzewa i oddaje energię wprost do wężownicy. Ta z kolei nagrzewa wodę zasilającą układ centralnego ogrzewania. Wkład z płaszczem wodnym może być zastosowany do ogrzewania pomieszczenia lub nagrzania wody użytkowej. Świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych o mniejszej powierzchni. Niestety, wkład z płaszczem wodnym jest też najbardziej kosztownym rozwiązaniem, a zamontowanie go w starym domu wymaga wielu przeróbek oraz gruntownego remontu instalacji centralnego ogrzewania.
  • Kasety kominkowe – kaseta kominkowa jest prostym rozwiązaniem, które uzupełnia wkład tradycyjny. Możemy ją umieścić bezpośrednio we wnętrzu tradycyjnego wkładu, bez konieczności jakichkolwiek przeróbek. Tego typu rozwiązanie stosuje się w przypadku modernizacji starego kominka oraz w sytuacji, gdy demontaż starego wkładu byłby dość kosztowny. Warto wiedzieć, iż kaseta kominkowa jest znacznie sprawniejsza niż jej tradycyjne odpowiedniki. Większa sprawność została osiągnięta poprzez zamontowanie dodatkowego wymiennika ciepła, ulokowanego bezpośrednio nad paleniskiem.

Koszt zakupu kominka wraz z obudową, jak również jego montażu można sprawdzić bezpłatnie na kalkulatorach budowlanych pod tym linkiem.

Przeznaczenie kominka

Wkład kominkowy powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Zupełnie inaczej dobieramy wkład do kominka pełniącego wyłącznie funkcję dekoracyjną, a inaczej wkład do kominka z przeznaczeniem grzewczym. W ofertach handlowych znajdziemy trzy typy wkładów, różniących się od siebie przeznaczeniem użytkowym:

  • Wkłady kominkowe typu A – ich najważniejszym aspektem są walory dekoracyjne. Tego typu konstrukcje nie ogrzewają pomieszczeń, a ogień jest rozpalany okazjonalnie. We wkładach typu A nie określa się czasu palenia.
  • Wkłady kominkowe typu B – stosuje się je do okazjonalnego ogrzania pomieszczeń, jednak głównym aspektem nadal pozostają walory wizualne. W takich wkładach określa się już czas palenia, który wynosi maksymalnie 10 godzin.
  • Wkłady kominkowe typu C – najważniejszym wskazaniem są tu funkcje techniczne. Wkłady typu C służą do dogrzewania pomieszczeń i są wykonane z myślą o ich częstym użytkowaniu. Czas utrzymywania żaru w takim urządzeniu wynosi przynajmniej 10 godzin.

Wybór korpusu wkładu kominkowego

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Korpusy produkowane są przeważnie z żeliwa lub stali. Oba te tworzywa świetnie sprawdzają się w kominkach dekoracyjnych oraz konstrukcjach o przeznaczeniu grzewczym. Korpusy żeliwne odznaczają się dużą masą. Z tego względu są przeważnie wybierane do ciężkiej masywnej obudowy o klasycznym wyglądzie. Możemy zatem przyjąć, iż żeliwne korpusy lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zaaranżowanych zgodnie z założeniami tradycyjnego, rustykalnego stylu. Wiele wkładów żeliwnych posiada zdobienia tylnej płyty – która jest bardzo dobrze widoczna. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się do podkreślenia rustykalnej stylistyki dużych pomieszczeń. Bogate, żeliwne zdobienia nie sprawdzą się natomiast w maleńkich pomieszczeniach. Zestawienie masywnego, ozdobnego kominka z niewielkim salonem może wyglądać mało efektownie, a kominek nie będzie komponował się z aranżacją wnętrza.

Korpusy z wkładu stalowego są znacznie lżejsze i przeważnie nie posiadają dodatkowych zdobień. Wykorzystuje się je do tworzenia lekkich kominków zdobiących eleganckie, nowoczesne pomieszczenia o dowolnych rozmiarach. Wkłady stalowe posiadają przeważnie dość duże szyby kominkowe. Ramki wkładu są dobrze ukryte, dzięki czemu na pierwszy plan wychodzi ogień płonący we wnętrzu paleniska. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż większość wkładów stalowych posiada wysokie fasady oraz wysoko osadzony deflektor. Dzięki temu są znacznie wygodniejsze niż ich niskie, żeliwne odpowiedniki. Wysoko osadzony deflektor ułatwia rozpalanie w kominku i sprawdza się w przypadku kawałków drzewa o większej długości (możemy układać je pionowo na palenisku). Niestety wkłady stalowe są droższe niż ich żeliwne odpowiedniki. Jest to ich główna wada, która zmniejsza popularność tego typu rozwiązań.

Wykład kominkowy powinien mieć odpowiednią moc grzewczą, zwłaszcza jeśli chcesz go używać do dogrzewania mieszkania.
Jaki wkład kominkowy wybrać - rodzaje, opinie, najważniejsze informacje

Dobór odpowiedniej mocy grzewczej wkładu kominkowego

Moc grzewcza ma duże znacznie dla kominków, które będą ogrzewać lub przynajmniej dogrzewać pomieszczenia. Wkłady pełniące jedynie funkcje ozdobną, mogą charakteryzować się bardzo niską mocą nominalną. W przypadku często użytkowanych konstrukcji musimy sugerować się zapotrzebowaniem cieplnym naszego budynku. Możemy je wyliczyć za pomocą specjalistycznych wzorów, bądź dokonać orientacyjnych pomiarów. Przybliżone zapotrzebowanie na ciepło w dobrze zaizolowanych budynkach wynosi ok.  0,08 kW/m² (przyjmujemy, że wysokość ścian jest standardowa i wynosi od 2,5 do 2,6 metra). W słabo izolowanych pomieszczeniach zapotrzebowanie energetyczne wzrasta do 0,14 kW/m². Na podstawie tych danych możemy łatwo obliczyć moc, potrzebną do dogrzania naszego pomieszczenia.

W przypadku wkładów kominkowych z płaszczem wodnym, warto dokonać bardziej specjalistycznych pomiarów. Tego typu konstrukcja ma ogrzewać cały budynek, zatem w obliczeniach warto uwzględnić między innymi bryłę budynku, liczbę okien, układ pomieszczeń oraz specyfikację ocieplenia. Dokładne zapotrzebowanie energetyczne możemy odnaleźć w projekcie budowy domu.

Kolejnym aspektem jest wielkość pomieszczenia w którym zamontujemy wkład kominkowy. Nie należy montować kominków o większej mocy w małych salonach. Pamiętajmy, że temperatura w pomieszczeniu grzewczym zawsze będzie większa niż w pozostałych strefach budynku. Duża część energii grzewczej dostanie się do pomieszczenia poprzez ściany kominka, a przede wszystkim przez szybę. Zatem, w małych salonach powinniśmy montować wkłady z niewielką szybą lub konstrukcje ze specjalnymi masami akumulującymi ciepło.

Wielkość szyby nie ma zbyt dużego znaczenia w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 40 m2. Odpowiednio duże pomieszczenie nie będzie się nadmiernie nagrzewało, a ciepło wydobywające się z kominka nie będzie sprawiało poczucia dyskomfortu.

Koszt zakupu wkładu kominkowego

Koszt zakupu kominka wraz z obudową, jak również jego montażu można sprawdzić bezpłatnie na kalkulatorach budowlanych pod tym linkiem.

Koszt zakupu wkładu kominkowego może być bardzo różnorodny. Dużą rolę odgrywa tutaj tworzywo, z którego wkład jest wykonany. Najtańsze są wkłady wykonane z żeliwa. Tanie, dobre jakościowo modele możemy nabyć już od 2.000 zł. Ceny dobrych jakościowo, stalowych lub stalowo szamotowych wkładów kominkowych rozpoczynają się od ok. 3.500zł. Co prawda, na rynku znajdziemy także wkłady kosztujące poniżej 1.200 zł, jednak ich jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy, iż jest to zakup na długie lata i warto kupić dobrą jakościowo, bezpieczną konstrukcję. Tylko dobry jakościowo wkład kominkowy zapewni nam wysoki komfort użytkowy i będzie efektowną ozdobą całego budynku.

Pamiętajmy również, że powyższe ceny wkładów kominkowych nie uwzględniają kosztów zabudowy.


Jak wybrać idealny wkład kominkowy

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaki wkład kominkowy jest najlepszy. Wszystko zależy od parametrów naszego budynku, oczekiwań inwestora oraz wielkości pomieszczenia grzewczego.

Możemy przyjąć, iż tradycyjne wkłady żeliwne o mniejszej mocy nominalnej oraz stosunkowo niewielkiej szybie, sprawdzą się w małych salonach zainspirowanych stylem rustykalnym. Z kolei żeliwne, zdobione wkłady  o większych rozmiarach będą dobrym uzupełnieniem dużych pomieszczeń urządzonych w tradycyjny sposób. Żeliwne wkłady o większej mocy mogą efektywnie dogrzewać pomieszczenia i podkreślać stylistykę aranżacyjną. Dużym atutem takiego rozwiązania jest dość atrakcyjna cena. Pamiętajmy, że wkłady żeliwne są nieco tańsze niż ich stalowe lub stalowo szamotowe odpowiedniki.  Warto je polecić osobom, które planują okazjonalne rozpalanie paleniska.

Z kolei stal świetnie komponuje się z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Zatem stalowy wkład kominkowy jest szczególnie polecany do funkcjonalnych aranżacji współczesnych. Produkty stalowe odznaczają się największym komfortem użytkowym i są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wysoką jakość. Większość tego typu konstrukcji zostaje wyposażona w wysokie paleniska – co przekłada się na większy komfort rozpalania. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które będą traktować kominek jak podstawowe źródło ciepła.

Pamiętajmy jedynie, by odpowiednio dobrać wielkość wkładu kominkowego do rozmiarów naszego pomieszczenia grzewczego. Duże, przeszklone palenisko wygląda bardzo efektownie, jednak nie sprawdzi się w maleńkich salonach. Ciepło wydobywające się przez szyby może znacząco zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, co z kolei doprowadzi do naszego dyskomfortu.

ikona podziel się Przekaż dalej