Zawory do wody – co warto wiedzieć?

Zawór to nieodłączny element każdego pomieszczenia, które ma czynny kontakt z wodą. Jego głównym zadaniem jest zamykanie i otwieranie obiegu wody w zamontowanej instalacji hydraulicznej. Szukając odpowiedniego rozwiązania warto w pierwszej kolejności określić funkcję, jaką będzie pełnił zawór. Dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim dlatego, że istotna jest tutaj eksploatacja i miejsce montażu. Nieco inne zawory do wody będą potrzebne w pomieszczeniach typu łazienka i kuchnia, inne natomiast na dworze lub w budynkach gospodarczych.

Zawór hydrauliczny nie będzie służył wyłącznie bieżącemu odcinaniu dopływu wody, jego zdaniem będzie również całkowite zamknięcie obiegu w instalacji w przypadku wykrycia awarii, która mogłaby spowodować całkowite zalanie budynku lub okolicznych lokali.

Zawór kulkowy – cechy charakterystyczne i zastosowanie

Podobnie, jak w przypadku innych zaworów zawór kulkowy ma na celu szczelne odcięcie dopływu wody. W tym przypadku dzieje się to już przy samych wężykach, czyli najbardziej istotnych punktach instalacji hydraulicznej. Zawory kulkowe w swoim wnętrzu posiadają niewielką kulkę, która pozwala na zamknięcie dopływu wody trwale i niezwykle szczelnie, co może okazać się istotne w czasie dłuższych wyjazdów chroniąc przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Ze względu na swoją atrakcyjną cenę oraz prostotę obsługi i montażu zawory z wewnętrzną kulką są najczęściej stosowanymi zaworami wybieranymi do obsługi instalacji wodnych w domach i blokach mieszkalnych. Trwałość i solidność wykonania poszczególnych produktów może dać ci gwarancję dobrego wyposażenia łazienki lub kuchni, której nie będziesz musiał przerabiać przez wiele lat.

Zawory zasuwowe, czy grzybkowe – kiedy warto je wykorzystać?

Zawory zasuwowe mogą stanowić wyposażenie niemal każdej instalacji hydraulicznej, których zadaniem będzie całkowite odcinanie przepływu w rurociągu. Oznacza to, że zgodnie z charakterystyką nie powinny być stosowane w przypadku zwykłej regulacji. Najczęściej spotkać je możesz w produkcjach przemysłowych ponieważ wykazują niezwykle wysoki wskaźnik szczelności.

Zawory grzybkowe w przeciwieństwie do zasuwowych oprócz możliwości całkowitego odcinania wody, mają również funkcję regulacji, która wykorzystywana jest w codziennym użytkowaniu. W jego skład wchodzi ruchomy trzpień oraz korpus wraz z gniazdem przylgowym. Oprócz instalacji wodociągowych mogą stanowić wyposażenie instalacji grzewczych kontrolując przepływ wody lub innej substancji. Podobnie, jak zawory kulkowe doskonale sprawdzają się, jako zabezpieczenie domostwa przed niechcianym zalaniem odcinając całkowicie dopływ wody i zatrzymując ją bezpośrednio w rurach.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że zawory grzybkowe występują w kilku wariantach posiadających odmienne właściwości. To, który z rodzajów wybierzesz uzależnione jest głównie od zastosowania i intensywności eksploatacji produktu.

Najlepsza propozycja do twojego mieszkania – jaki zawór do łazienki i kuchni?

O ile w przypadku budowy domu twoja uwaga prędzej czy później zostanie skierowana na dobór odpowiedniego zaworu, tak w sytuacji klasycznego remontu i drobnych zmian myśl o renowacji instalacji hydraulicznej schodzi na dalszy plan. W przypadku łazienki i kuchni warto jednak sprawdzić dokładnie stan techniczny, który pozwoli ci zaoszczędzić czas i nerwy w przypadku wykrycia niechcianej awarii po zakończeniu kafelkowania i urządzania pomieszczenia.

Szukając odpowiedniego rozwiązania, które spełni wszelkie normy i zapewni optymalne działanie instalacji hydraulicznej warto postawić na zawory do wody wykorzystujące mechanizm kulkowy, dzięki którym bez problemu będziesz mógł całkowicie odciąć dopływ wody. Niestety ten nie daje możliwości zmniejszania lub zwiększania przepływu cieczy regulując jej ciśnienie. Chcąc uzyskać tę funkcję twój wybór powinien paść na zawory do wody grzybkowe, które dają dużo większe możliwości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej