Bakterie do oczyszczalni przydomowej – krótka charakterystyka

Biologiczna oczyszczalnia ścieków zawiera w sobie bakterie, których celem jest neutralizacja zawartości ścieków. Są one głównym składnikiem oczyszczalni, ale nie zawsze ich ilość jest właściwa. Dzieje się tak dlatego, że z czasem bakterie do szamba czy do ścieków umierają. Jest to niezależne od pracy oraz wydajności urządzenia. Powodem jest chemia gospodarcza, która dostaje się do ścieków. Podobnie jest z wysoce przetworzoną żywnością. Choć rzadko kiedy trafia ona w całości do oczyszczalni, to jej składniki już częściej mogą się tam pojawiać. Niestety tak mocna chemia jest zbyt ciężka dla bakterii.

„Uszkodzoną” przez substancje chemiczne florę bakteryjną można z powodzeniem naprawić. Wystarczy dolać biopreparaty czy inne preparaty do ścieków. Odbywa się to poprzez wrzucenie odpowiedniej porcji bakterii w postaci proszku czy kostek do toalety, aby dotarły one do ścieków. Dodane nowe bakterie do oczyszczalni przydomowej pełnią funkcję wspomagającą dla osłabionej flory bakteryjnej, co powoduje ich ponowne namnażanie. Całoroczny koszt zakupu proszku czy innej formy bakterii do oczyszczalni wynosi podobnie jak jednorazowe opróżnienie zwykłego szamba. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków są nie tylko korzystne dla środowiska, ale także ekonomiczne dla kieszeni domowników.

Proces rozruchu przydomowej oczyszczalni warto wykonać w okresie, kiedy zewnętrzne temperatury są wysokie. Wpływa to na szybki przyrost ilości bakterii. Aby prawidłowo się one namnażały, wystarczy na ten czas zrezygnować z używania szkodliwej dla bakterii chemii gospodarczej. Bakterie do oczyszczalni przydomowej lepiej będą się rozwijały, kiedy w ich nowym środowisku będzie już choćby niewielka ilość ścieków. Przykładowo mogą to być ilości zgromadzone po 2-3 dniach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o przydomowej oczyszczalni ścieków.

Tabletki do szamba, kostki oraz inne biopreparaty

Przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być odpowiednio „załączona”, aby spełniała swoje funkcje. Ten proces przeprowadzić można za pomocą biopreparatów czy specjalnych preparatów do ścieków. To wszystko ma na celu prawidłowy rozruch oczyszczalni. Wykonanie tych czynności wymagane jest przed rozpoczęciem korzystania, jak również po każdorazowym odpompowaniu oczyszczalni. Producenci w swojej ofercie mają duży wybór biopreparatów. Wśród nich znaleźć można specjalny proszek, kostki czy drożdże.

Biopreparaty, które służą do rozruchu oczyszczalni zwykle pakowane są w małe opakowania, który wykorzystuje się na raz. Skład takich preparatów jest inny niż tych do późniejszej eksploatacji. Po pierwsze muszą zawierać maksymalną ilość szczepów bakterii, a po drugie posiadać także specjalne odżywki, które pomagają im w namnażaniu się. Dodatkowo dodawane są specjalne enzymy, które ułatwiają rozkładanie substancji odżywczych na mniejsze cząstki, które są łatwo przyswajalne przez bakterie. Każdy produkt niezależnie od tego czy będą to kostki czy drożdże, zawiera instrukcje obsługi oraz indywidualne dawkowanie. Biopreparaty zwykle stosuje się bezpośrednio w komorze napowietrzania lub przez kanalizację w budynku.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Jeśli wybiera się preparat, który nie jest wyprodukowany w celu rozruchu oczyszczalni, to należy postępować nieco inaczej. Duża część producentów nie posiada typowych bakterii rozruchowych, ale nie przeszkadza to w uruchomieniu oczyszczalni w inny sposób. W takiej sytuacji wystarczy zastosować podwójne dawkowanie zwykłego biopreparatu lub pojedyncze dawki, ale z dużo większą częstotliwością. Takie zmienione dawki wystarczy stosować do 4 tygodni, a następnie można bez obaw przejść do tradycyjnych dawek podtrzymujących drożdży kostek czy proszku.

Preparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków – odpowiedni wybór

Jak właściwie wybrać dobry preparat do ścieków? Pierwszym szczegółem jest cena. Można znaleźć biopreparaty drogie, ale także i te dosyć tanie. Każdy z nich posiada jednak takie same bakterie, które biologicznie są w stanie się namnażać. Tak więc niekoniecznie warto wybierać zawsze z najdroższej półki. Preparaty o niewygórowanej cenie powinny być dobre. Natomiast inną rzeczą jest, że preparat do ścieków powinien być skuteczny. Czyli powinien zawierać odpowiednią ilość bakterii, aby mogły one powiększyć florę bakteryjną.

Wybrany biopreparat musi posiadać instrukcję w pełni wyjaśniającą stosowanie. Nawet najlepsze preparaty użyte w niewłaściwy sposób nie spełnią swojej funkcji. Poza zakupem odpowiednich szczepów bakterii warto wybrać jeszcze aktywator, który ułatwia pracę bakteriom oraz środki rozpuszczające tłuszcze. Nie zawsze jednak skuteczność biologicznej oczyszczalni ścieków zależy od jakości preparatu. Nie kiedy należy ją prawidłowo oczyścić przed zasiedleniem.

ikona podziel się Przekaż dalej