Jakie deski kompozytowe wybrać? Poradnik dla kupujących

Deski kompozytowe zdobyły bardzo dużą popularność ze względu na takie cechy jak trwałość, wytrzymałość czy łatwość konserwacji. Nie bez znaczenia jest także ich wygląd, który bardzo często do złudzenia przypomina drewno. Materiał ten jest szeroko wykorzystywany do budowy małej architektury ogrodowej, pomostów, molo, a także tarasów. Na co zwracać uwagę przy zakupie desek kompozytowych? Co trzeba wiedzieć o tym materiale?
Deski kompozytowe, czyli co?
Deski kompozytowe produkowane są z mieszanki tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu lub polietylen, z naturalną mączką drzewną (lub bambusową). Niezbędny jest również dodatek innych substancji, w tym różnego rodzaju barwników czy utrwalaczy, dzięki którym deska kompozytowa jest odporna na działanie promieni UV, jest niezwykle trwała i prezentuje się estetycznie przez wiele lat.
Materiał ten dostępny jest w wielu kolorach i fakturach imitujących drewno. Do jego produkcji wykorzystywane są często produkty z recyklingu np. włókien drzewnych i tworzyw sztucznych. Co więcej, deski kompozytowe również można przetworzyć po zaprzestaniu użytkowania.
Można wyróżnić dwa rodzaje desek tego typu:
- pełne, tzw. lity kompozyt,
- komorowe, czyli puste w środku.
Wariant pełny jest cięższy, ale dzięki zwartej strukturze bardziej wytrzymały, z kolei komorowy sprawdza się na prywatnych tarasach i balkonach, gdzie nie jest poddawany zbyt dużym obciążeniom. Wiele osób ceni deski kompozytowe za to, że wizualnie naprawdę przypominają drewno, a przy tym posiadają cechy, które sprawiają, że mogą okazać się lepszym wyborem od tego tradycyjnego surowca.

Jakie deski kompozytowe wybrać?
Wybór odpowiednich desek kompozytowych powinien być podyktowany tym, w jakim miejscu mają zostać wykorzystane. Warto wobec tego wziąć pod uwagę wykończenie powierzchni. Do wyboru są:
- deski szczotkowane,
- deski ryflowane,
- deski gładkie.
Deski szczotkowane posiadają antypoślizgową fakturę, dzięki czemu bardzo dobrze nadają się na balkony i tarasy, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom nawet podczas deszczu. Powierzchnia ryflowana natomiast jest idealna do miejsc, w których panuje duża wilgotność. W tym wypadku warto też wybrać materiał, w którego składzie znajduje się PCV, gdyż składnik ten zapewnia ochronę przed pleśnią. Deski gładkie można wykorzystać do budowy takich elementów jak balustrady.
Różnice pomiędzy deską kompozytową a drewnianą
Zarówno drewno, jak i kompozyt są materiałami bardzo często wykorzystywanymi do budowy m.in. tarasów, balkonów, ogrodzeń, a nawet elewacji. Co istotne, są do siebie nieco podobne, jednak zdecydowanie więcej je od siebie różni.
Przede wszystkim deski kompozytowe nie butwieją, nie pękają ani nie rozszczepiają się pod wpływem wilgoci i słońca, jak może mieć to miejsce w przypadku naturalnego surowca. Ponadto drewno wymaga regularnej impregnacji, aby zapobiec rozwojowi pleśni i atakom szkodników. Kompozyt nie wymaga malowania, impregnacji czy lakierowania, jest łatwy w czyszczeniu – wystarczy woda z detergentem. Do tego nie zmienia koloru pod wpływem promieni słonecznych.
Trzeba jednak wspomnieć o tym, że materiał kompozytowy jest trudniejszy do cięcia i wiercenia niż drewno – wymaga specjalnych narzędzi. W dodatku musi być montowany na specjalnych klipsach lub wkrętach nierdzewnych. Tradycyjne deski można mocować na standardowych wkrętach lub gwoździach, a przy tym są łatwe do cięcia, wiercenia i dopasowywania kształtu.

Kiedy deska kompozytowa jest najlepszym wyborem?
Warto zdecydować się na to rozwiązanie, gdy duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne oraz trwałość. Dzięki temu, że są odporne na deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz działanie pleśni i grzybów, zachowują estetyczny wygląd przez wiele lat bez konieczności konserwacji, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym materiałem. Regularna impregnacja może sprawiać w niektórych przypadkach duży problem, a czasem być wręcz niemożliwa. W takich sytuacjach drewno może okazać się złym wyborem, na szczęście istnieje alternatywa w postaci kompozytu.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu desek kompozytowych?
Istotne jest to, do czego deski mają być wykorzystywane, niemniej jeśli decydująca ma być jak najwyższa jakość i wytrzymałość, to polecane są moduły z dużą zawartością włókien drzewnych (ok. 50-70%) i wysokiej klasy polimerami (np. PVC jest mocniejsze niż PE). Lepiej unikać tanich mieszanek, gdyż mogą zawierać niskiej jakości recyklingowe tworzywa, które szybciej się degradują.
Warto zwrócić uwagę także na takie kwestie, jak łatwość instalacji. Najlepiej wybrać deski z systemem ukrytego montażu (klipsy), co ułatwia ich położenie i daje estetyczny efekt. Ważny może także okazać się zalecany dystans między legarami, ponieważ niektóre elementy wymagają gęstszego podparcia.
Tak jak podczas każdego zakupu, warto zapoznać się z opiniami osób, które korzystały już z danego produktu, a także z warunkami gwarancji ustalonymi przez producenta. Wzięcie pod uwagę wszystkich wymienionych czynników pozwoli na dokonanie przemyślanego i wartościowego zakupu.