Najlepsze drewno kominkowe - na jakie parametry zwracać uwagę?

Zanim omówimy popularne gatunki drewna, którym można palić w kominku, wskażemy na najistotniejsze parametry opału. Jakie drewno będzie najlepsze? Przede wszystkim takie, które posiada niską wilgotność. Każde drewno (buk, jesion, dąb itp.) wymaga sezonowania. Świeżo ścięte drewno posiada wysoką wilgotność, co przekłada się na znacznie mniejszą kaloryczność. Niektóre gatunki drewna sezonuje się przez rok, inne (głównie twarde) wymagają kilku lat odpowiedniego suszenia. Najlepsze drewno, którym możemy efektywnie palić w kominku posiada wilgotność 15 – 20%.

Uzyskanie niskiej wilgotności drewna wymaga umiejętnego przechowywania. Drewno musi być przechowywane w suchym, zadaszonym miejscu. Przed sezonowaniem należy podzielić go na szczapy (do 12 cm grubości), Dla uzyskania komfortu opalania musimy też pamiętać, aby długość szczap była przynajmniej kilka centymetrów krótsza od wymiarów paleniska. W przeciwnym razie dokładanie opału może wiązać się z pewnymi trudnościami.

Odpowiednio sezonowane, suche drewno wytwarza przezroczysty dym. W przypadku silnie białego zabarwienia zyskujemy pewność, że drewno posiada nadmierną wilgoć, a przez to zmniejszoną kaloryczność. Ważnym parametrem wyboru dobrego drewna kominkowego jest również jego gatunek. Każdy gatunek drewna może posiadać indywidualne cechy. Niektóre będą się szybciej wypalać, inne zapewnią większą trwałość płomienia, a co za tym idzie, ograniczą częstotliwość podkładania opału. Najlepsze gatunki to takie, które będą odpowiednio dopasowane do preferencji użytkowników kominka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru drewna do kominka.

Jakie drewno do kominka będzie najlepsze? Czym palić w domowych kominkach?

Dobre drewno liściaste, a może iglaste? Jakie drewno palić w kominku?

Użytkownicy tradycyjnych kotłów zasypowych chętnie wykorzystują zarówno gatunki drzew liściastych, jak i iglastych. Niestety nie każde z tych rozwiązań będzie też dobre do kominka. Drzewa iglaste posiadają większą ilość żywicy. Jest to niekorzystne dla kominka, bowiem może doprowadzić do licznych zabrudzeń.

Opał iglasty ma tendencje do „strzelania”, a podczas rozpalania mocniej dymi. Jego minusem okazuje się także większa ilość sadzy, co przekłada się na konieczność częstszego czyszczenia przewodu kominowego. Strzelająca żywica wiąże się też z koniecznością częstszego czyszczenia przezroczystych drzwi kominkowych. Dlatego znacznie lepszym wyborem okazuje się drewno liściaste.

Dobre drewno kominkowe z drzew liściastych posiada niską zawartość żywicy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko strzelania oraz ograniczamy ilość dymu. Drewno liściaste jest też bardziej praktyczne i możemy nim palić w każdym kominku. Do wyboru pozostają gatunki drzew miękkich oraz twardych. Wybór będzie uzależniony od naszych indywidualnych oczekiwań. Za najlepsze pod względem jakości uważa się drewno twarde (głównie buk, grab i dąb). To właśnie te gatunki drewna posiadają najwyższą wartość opałową. Jeśli planujesz zakup dobrego opału do kominka, sprawdź, gdzie kupić tanio drewno opałowe.

Jakie drewno do kominka będzie dobre? Jesion, buk a może coś innego?

Znamy już ważne parametry, jakie powinno posiadać drewno kominkowe. W ostatnim kroku warto wybrać odpowiednie gatunki opału. Jakie drewno do kominka z płaszczem wodnym? Zadaniem kominka z płaszczem wodnym jest nie tylko efektowne zdobienie i dogrzewanie salonu, ale często również dogrzewanie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego warto wybrać drewno kominkowe o większej wartości opałowej. W tej roli świetnie sprawdzi się dąb, grab, olcha, brzoza oraz buk. Z kolei w kominkach bez płaszcza wodnego najlepiej sprawdza się grab. Niekiedy możemy też opalać kominek drewnem z drzew owocowych, a nawet topolą. Pamiętajmy przy tym, że topola posiada niską wartość opałową i nie będzie najlepszym rozwiązaniem do wydajnego ogrzewania pomieszczeń.

Wśród popularnego drewna kominkowego znajduje się głównie buk i dąb. Ich najważniejsze zalety to długie, powolne wypalanie połączone z wysoką kalorycznością. Buk i dąb dają przyjemny zapach i zapewniają miły wypoczynek przy kominku. Długi czas palenia połączony z wysoką kalorycznością ogranicza częstotliwość dokładania opału, co jest oczywistym atutem. Zamiast dębu i buku świetnie sprawdza się również grab. Jest to drewno kominkowe o największej wartości kalorycznej. Materiał świetnie sprawdzi się do kominków z płaszczem wodnym i do kotłów na paliwo stałe. Wysoka kaloryczność i długi czas spalania zapewniają wysoki komfort obsługi paleniska.

Kolejne rozwiązanie to mniej popularna brzoza. Jej zaletą okazuje się łatwe rozpalanie. Brzoza nie dymi, ale pali się z większą szybkością niż buk i jesion. Dlatego musimy częściej dokładać opał. Szczapy brzozy świetnie sprawdzają się do podpalania paleniska.

Na liście dobrej jakości drewna kominkowego znajduje się również jesion. Jego zaletą jest długi czas palenia i wysoka wydajność energetyczna. Dobrze sezonowane drewno jesionowe nie dymi i wytwarza niewielką ilość popiołu. Nie jest to jednak gatunek, który cieszyłby się dużą popularnością. Wynika to z mniejszej dostępności opału oraz z faktu, że jesion jest trudny do porąbania na szczapy.

Wśród drewna kominkowego znajduje się również olcha. Trzeba pamiętać, że drewno olchowe wymaga długotrwałego suszenia. Odpowiednio wysuszone posiada średnią wartość kaloryczną i dobrze się pali. Przy nadmiernym zawilgoceniu może sprawiać problemy przy podpalaniu i oddawać znacznie mniej ciepła.

Wiesz już, jakie drewno do kominka sprawdza się najlepiej. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych informacji, skorzystaj z pozostałych artykułów w naszym serwisie. Podpowiemy w nich między innymi, jak obliczyć kubik drewna lub wskażemy, jak postarzyć drewno meblowe.

ikona podziel się Przekaż dalej