Polecane drzewa liściaste w ogrodzie

Liściaste drzewa ogrodowe wyróżniają się przede wszystkim pięknym ulistnieniem, które w sezonie jesiennym zmienia swoją barwę. Ponadto wśród proponowanych gatunków wyróżnia się także drzewa kwitnące, dzięki czemu w czasie sezonu wiosenno-letniego w ogrodzie możemy mieć wyjątkową plejadę kolorów i przyjemnych zapachów. Nie muszą to być wysokie gatunki, chociaż na pewno dumnie rosnące drzewa ciekawie zaprezentują się jako tło dla niskopiennych drzewek oraz krzewów ozdobnych.

Wybierając dwa najładniejsze drzewa liściaste, warto zwrócić uwagę na takie gatunki, jak:

  • Klon jesionolistny (Acer negundo) - kupując drzewa do ogrodu, nie zawsze decydujemy się na gatunki kwitnące. Jeżeli chodzi o najładniejsze drzewa liściaste, to cennym okazem jest właśnie klon jesionolistny. Gatunek ten został sprowadzony do nas z Ameryki Północnej. Świetnie odnajduje się w naszych warunkach, nie mając zbyt wielkich wymagań co do gleby. Do największych zalet zalicza się ich szybki przyrost oraz możliwość łatwego formowania. Sprawdzą się do obsadzeń w grupach, jak i również pięknie prezentujące się solitery. Warto wybrać drzewa ogrodowe odmiany Odessanum, charakteryzujące się żółtym wybarwieniem liści.
  • Judaszowiec chiński (Cercis chinesis) - wybierając najładniejsze drzew kwitnące na działkę, koniecznie należy zwrócić uwagę na gatunek pochodzący z Azji i Południowej Europy. Judaszowiec chiński rzeczywiście przyzwyczajony jest do cieplejszego klimatu, w którym dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Jednak udało się go udomowić również w naszym kraju. Chroniąc go odpowiednio przed mrozem, drzewa ozdobne tego gatunku nie tylko dorosną nawet do 3 metrów wysokości, ale jednocześnie na przełomie kwietnia i maja obsypie się pięknymi, różowymi kwiatami. Ważne jest, aby wybierając judaszowca na działkę, zapewnić mu nasłonecznione i osłonięte stanowisko. Gatunek ten nie jest wybredny co do podłoża ważne, aby było ono przepuszczalne i suche.

Popularne drzewa iglaste

Poszukując najpiękniejsza drzewa ozdobne na działkę, warto zastanowić się nad gatunkami iglastymi. Stanowią one niesamowitą ozdobę do ogrodu przez cały rok. Najczęściej do wyboru mamy wysokie jodły lub świerki. Wszystkie z nich prezentują się wyjątkowo dumnie, szczególnie zimą, kiedy gałęzie są przykryte śnieżnym puchem.

Przeglądając drzewa iglaste, spośród wszystkich gatunków dobrze jest wybrać najbardziej charakterystyczne iglaki takie jak:

  • Jodła koreańska (Abies koreana) - drzewa iglaste tego gatunku przywędrowały do nas z Korei. Iglaki wyróżniają się przede wszystkim dekoracyjnymi niebiesko-fioletowymi szyszkami. Samo drzewo dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Bardzo popularną odmianą jest Aurea, która cechuje się jasnozielonymi, wręcz żółtymi igłami. Mimo, że najpiękniejsze drzewa iglaste przywędrowały do nas z Azji, to świetnie radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Trzeba się jedynie uzbroić w cierpliwość, ponieważ jodła koreańska wyróżnia się bardzo powolnym przyrostem.
  • Świerk kłujący niebieski (Picea Blue) - jest to wyjątkowa odmiana, która na pewno swoim wyglądem przyćmi pozostałe drzewa ogrodowe. Świerk kłujący niebieski, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się niebieskim zabarwieniem igieł. Mimo swojej oryginalności drzewo idealnie nadaje się na działkę, ze względu na szybką adaptację, jak i również wysoką mrozoodporność. Tego gatunku drzewa do ogrodu najlepiej zaprezentują się jako soliter na tle trawnika bądź też innych zielonych krzewów i drzew. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.

Niskopienne drzewa ozdobne

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na wysokie drzewa do ogrodu. Dlatego warto zobaczyć wszystkie najładniejsze gatunki niskopienne. W ten sposób niewysokie wręcz filigranowe odmiany okażą się naprawdę ciekawą dekoracją w naszych ogrodach. Warto wspomnieć, że często właśnie takie niskopienne gatunki doskonale uzupełniają ogrody w stylu japońskim, czy też skalniaki.

Piękny taras i ogród w tle, a także drzewa do ogrodu, drzewa iglaste i drzewa liściaste
Jakie drzewa do ogrodu wybrać, czyli najładniejsze drzewa liściaste i drzewa liściaste

Wybierając najpiękniejsze drzewa ozdobne, które nie są zbyt wysokie, możemy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Wiśnię kulistą Umbraculifera (Prunus x emines Umbraculifera) - kwitnące odmiany powstały w wyniku skrzyżowania wiśni karłowatej oraz wiśni pospolitej. Te najładniejsze drzewka ozdobne są najczęściej szczepione na pniu czereśni ptasiej. Drzew do ogrodu tego gatunku dorastają do wysokości ok. 2 metrów. Jej największą ozdobą są drobne kwiaty o białym zabarwieniu, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Te niskopienne wiśnie lubią żyzne i umiarkowanie wilgotne gleby. Aby cieszyć się jej pięknymi kwiatami, warto posadzić ją na słonecznym oraz osłoniętym stanowisku. Odmiana ta jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia miejskie. W związku z tym świetnie poradzi sobie nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również jako drzewo ozdobne w zieleni miejskiej.
  • Trzmielinę oskrzydloną (Eunymus alatus) - jest to kolejny, wyjątkowy gatunek drzewa do ogrodu, który nas zachwyci swoim wyglądem. Drzewo, a właściwie krzew dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości. Jej charakterystyczną cechą są przebarwiające się jesienią na czerwono liście. Natomiast okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Jest to roślina, która nie ma zbyt wielkich wymagań. W związku z tym poradzi sobie praktycznie na każdym stanowisku oraz podłożu.
Aranżacja ogrodu - gdzie szukać?
Poniżej przedstawiamy ponad 16 500 sprawdzonych specjalistów od zaprojektowania i aranżacji ogrodu w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Chociaż powyżej zostały zaproponowane oraz opisane najpopularniejsze gatunki drzew ozdobnych do ogrodu, to jednak nie powinniśmy zapominać, że jest ich zdecydowanie więcej. Do liściastych gatunków, na które warto się zdecydować ze względu na piękne kwitnienie, zalicza się również migdałek oraz magnolia. Natomiast wśród iglaków, znajdziemy wiele ciekawych odmian cisów, sosen, a także cyprysów. Dlatego z pewnością każdy znajdzie dla siebie taką odmianę, która przypadnie mu do gustu najbardziej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny