Rodzaje drzwi garażowych

Przy wyborze drzwi - bram garażowych, w dużej mierze będziemy sugerować się naszymi indywidualnymi preferencjami co do wzornictwa, koloru i rodzaju bramy. Jednak jest kilka parametrów o których nie powinniśmy zapominać. Brama garażowa powinna mieć co najmniej 2 metry wysokości i 2,4 szerokości (a najlepiej jeszcze więcej). Są to wytyczne podstawowe, w trosce o komfort i bezpieczeństwo własne i samochodu.

Drzwi garażowe rozwierane, zwane też wrotami to najstarszy typ drzwi garażowych. Jest to brama, która otwiera się na boki. To rozwiązanie, które wymaga stosunkowo dużo miejsca. Drzwi garażowe tego typu zostały już praktycznie wycofane z produkcji masowej, coraz rzadziej pojawiają się w ofertach producentów bram garażowych. Wykonanie takiej bramy można jednak zlecić. Koszty drzwi garażowych rozwieranych są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi rodzajami bram garażowych.

Bramy segmentowe, zwane również sekcyjnymi to dobry pomysł dla osób, które dysponują niewielka ilością miejsca. Segmentowe bramy garażowe wsuwają się do góry, dzięki czemu drzwi garażowe mogą sąsiadować nawet bezpośrednio z ulicą. Wyróżniają się trwałością i szczelnością.

Kolejny rodzaj drzwi garażowych to bramy uchylne. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju bramy uchylają się na zewnątrz, a więc niezbędny jest wystarczająco długi podjazd.

Skrzydło bramy uchylnej najczęściej jest wykonane ze stalowej blachy ocynkowanej. Jej stosunkowo prosta konstrukcja powoduje, że jest to obecnie najczęściej wykorzystywane rozwiązanie.

Można nabyć także mniej popularne, ale również warte rozważenia, bramy rolowane. Ich działanie przypomina żaluzje okienne.

Istnieją także przesuwne bramy garażowe. Są to drzwi garażowe których dwa skrzydła wsuwają się do środka na prowadnicach. Stosowane są w garażach o dużych rozmiarach.

Bramy wjazdowe i napędy - sprawdź!

Koszty bram garażowych

Koszty zakupu bramy garażowej mogą być bardzo różne w zależności od producenta, modelu oraz wybranych dodatków. Przy zakupie szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy cena uwzględnia koszt napędu elektrycznego.

Ważną sprawą są również koszty transportu i montażu, bezwzględnie należy się o to dopytać. Należy także mieć na uwadze, że koszty tego samego modelu drzwi garażowych mogą się różnić w zależności od wybranego koloru!

Najlepiej zdecydować się na zakup bramy garażowej w pakiecie, razem z klamką i zamkiem, napędem i z usługą montażu. Wtedy możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Podane poniżej ceny obejmują same bramy garażowe bez montażu, ocieplenia i napędu. Najtańsze są drzwi garażowe rozwierane, typu wrota, które kosztują od 700 do 1000 zł Najtańsze bramy uchylne to wydatek powyżej 1000 złotych, natomiast ceny bram segmentowych i rolowanych zaczynają się od 2000 zł. wzwyż. Montaż w zależności od wybranej firmy będzie nas kosztował od kilkuset do tysiąca złotych. Dodatkowo dochodzą koszty napędu oraz możliwość zakupu bramy garażowej w wersji ocieplanej.

Napędy do drzwi garażowych

Najważniejszym dodatkowym wyposażeniem, jest oczywiście napęd. Napęd sprawia, że użytkowanie drzwi garażowych jest ciche, komfortowe i płynne.

Ceny napędów kształtują się bardzo różnorodnie w zależności od wybranego modelu oraz udogodnień. Napęd łącznie z automatyką sterującą można nabyć już od 500 zł. Jednak za bardziej nowoczesny model wraz z dodatkami zapłacimy powyżej 2000 zł.

Opcje dodatkowe do napędów to przede wszystkim pilot, za dodatkową opłatą istnieje możliwość wykorzystania tego samego pilota do bramy ogrodzenia i drzwi garażowych.

Z opcji dodatkowych dostępne są również akumulator, dzięki czemu nawet mimo braku prądu brama wjazdowa zadziała prawidłowo na pilot, lampa sygnalizacyjna informująca o zamknięciu lub pozostawieniu otwartej bramy. Dostępne są również piloty za pomocą których włączymy i wyłączymy światło w garażu.

W dodatkowym wyposażeniu napędu do drzwi garażowych mamy również do dyspozycji: fotokomórki, dodatkowe  sterowniki na klucze, sterowniki kodowe a nawet czytniki linii papilarnych. Radiowe sterowniki kodowe dają nam możliwość otwierania bramy poprzez wprowadzenie kodu liczbowego. Dużo droższą i bardziej ekskluzywną wersją są radiowe czytniki linii papilarnych. Obecne rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach dają możliwość prawidłowego odczytania nawet 10 - 12 odcisków linii papilarnych.

Akumulatory, również dostępne są w różnych wersjach i przedziałach cenowych. Dobór akumulatora awaryjnego zależy od rodzaju bramy. Część z nich ładuje się podczas eksploatacji samoczynnie.Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy zakupie drzwi garażowych najistotniejszą sprawą jest to, z jakiego materiału zostały wykonane, jakie posiadają systemy zabezpieczeń oraz czy są solidne i trwałe.

Warto wybierać bramy garażowe sprawdzonych producentów. Należy zasięgnąć informacji czy wybrany model bramy pracuje cicho i nie ma tendencji do blokowania się, co może być bardzo uciążliwe w jej eksploatacji.

Nawet najlepsze bramy garażowe z czasem mogą ulegać usterkom. Jeśli usterka będzie poważna, przy demontażu i ponownym montażu, koszt takiej operacji może wynieść od kilkuset do nawet 1000 zł. Ważne, żeby brama do garażu została poprawnie zamontowana, gdyż niedociągnięcia w tym zakresie mogą w późniejszym czasie skutkować kosztownymi naprawami. Bardzo ważne jest odpowiednie założenie sprężyn. Ewentualna wymiana sprężyn po ich uszkodzeniu lub zużyciu, powinna być zlecona wyspecjalizowanej firmie . Nie powinno się tego robić we własnym zakresie, ponieważ niewprawne założenie sprężyn może doprowadzić do uszkodzenia bramy.

Przy wyborze odpowiednich drzwi garażowych należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie drzwi garażowe będą najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla nas. Gdzie stoi garaż, jakich jest rozmiarów, ile środków możemy przeznaczyć na zakup oraz jaka brama będzie najbardziej funkcjonalna  w przypadku przestrzeni jaką dysponujemy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny