Jakie fronty kuchenne wybrać - matowe czy z połyskiem?
Fronty kuchenne mogą posiadać różne kolory oraz zostać wykończone na mat, półmat lub wysoki połysk. Utrzymujący się od lat trend na błyszczące białe fronty do kuchni stopniowo ustępuje miejsca powierzchniom matowym. Mat czy połysk – jakie fronty do kuchni wybrać? Podpowiadamy.
Zalety i wady frontów kuchennych z połyskiem
Błyszcząca zabudowa kuchenna od lat cieszy się popularnością – zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz oraz posiadaczy niewielkich kuchni. Duże, połyskujące powierzchnie sprawiają, że kuchnia wydaje się większa, atrakcyjniejsza, elegantsza i jaśniejsza. Poprawiają się optycznie proporcje pomieszczenia i uzyskany zostaje efekt głębi.
Do największych wad frontów wykończonych na wysoki połysk należy trudność utrzymania ich w czystości. Na błyszczących powierzchniach odciski palców mocno rzucają się w oczy, i to niezależnie od koloru frontu. Problem takich zabrudzeń dotyczy głównie bezuchwytowego systemu otwierania szafek. Niektórzy użytkownicy skarżą się również na odbarwienia powstałe w wyniku oddziaływania promieni słonecznych oraz podatność na przebarwienia i wybrzuszenia wskutek działania wilgoci.
Zalety i wady matowych frontów kuchennych
Matowe fronty kuchenne są stosunkowo nowym trendem. Prezentują się delikatnie i stylowo. Wspaniale łączą się z wystrojem kuchni, od której oczekuje się nastrojowego, relaksującego, przytulnego, „swojskiego” klimatu. Wydają się cieplejsze, bardziej przyjazne i naturalne w odbiorze. Świetnie sprawdzają się w stylizowanych przestrzeniach kuchennych. Na mat wykańczane są fronty z drewna, co pozwala podkreślić naturalną, niejednorodną strukturę surowca, a także meble laminowane, fornirowane lub z płyty MDF. Zdaniem niektórych użytkowników na matowych powierzchniach zabrudzenia i odciski palców mniej rzucają się w oczy.
A wady? Tutaj wymienilibyśmy… brak zalet, które oferują fronty błyszczące. Chodzi głównie o brak pozytywnego wpływu na gabaryty, proporcje i jasność kuchni. Z tego względu na matowe fronty kuchenne decydują się przede wszystkim szczęśliwi posiadacze przestronnych, ustawnych, dobrze doświetlonych wnętrz.
Jaki front do szafki kuchennej będzie lepszy?
Zarówno błyszczące białe fronty do kuchni, jak i ciemne matowe powierzchnie znajdują swoich zwolenników i optymalnie dopasowane przestrzenie. Wybór mat kontra połysk powinien być oparty na takich kryteriach, jak:
● indywidualny gust – kuchnia ma Ci się przede wszystkim podobać;
● planowany wystrój – połysk wybierany jest głównie do nowoczesnych kuchni, a mat do przestrzeni stylizowanych, w których ma panować przytulny, odprężający klimat;
● gabaryty kuchni i dostęp do światła – w pomieszczeniu o małym metrażu i słabo doświetlonym wnętrzu lepiej sprawdzi się jasny front wykończony na wysoki połysk, gdyż odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń (w dużej kuchni masz większą swobodę aranżacyjną).
Celowo nie wskazujemy na kwestię utrzymania frontów w czystości, ponieważ czystość mebli kuchennych zależy od indywidualnych czynników, m.in. od nawyków, częstotliwości gotowania, rodzaju przyrządzanych potraw czy nawet jakości powietrza w miejscu zamieszkania.
Jeśli nadal nie wiesz, jakie fronty do kuchni lepiej sprawdzą się u Ciebie, możesz skorzystać z planera kuchni online lub bezpłatnie zaplanować kuchnię razem z projektantem salonów Agata Meble. Przy okazji sprawdzisz cenę wymarzonej kuchni (w tym frontów do szafek kuchennych, blatów, uchwytów itp.).
Czy można kupić same fronty kuchenne?
Jasne! Jeśli tylkokorpusy szafek są w dobrym stanie i pasują do wymarzonej aranżacji. Już sama wymiana frontów kuchennych może zapewnić kuchni spektakularną metamorfozę. I to bez konieczności przeprowadzania kosztownego i uciążliwego remontu.
Podsumowanie
Zarówno błyszczące, jak i matowe fronty kuchenne mają swoje zalety i wady, dlatego wybór frontów warto oprzeć przede wszystkim na indywidualnych preferencjach, planowanym wystroju kuchni, jej gabarytach i dostępie do światła.
artykuł sponsorowany