Grzejnik łazienkowy

Wielkość łazienki

Bardzo duże znaczenie podczas wyboru grzejników łazienkowych ma wielkość pomieszczenia. Temperatura w łazience powinna być wyższa niż w kuchni, salonie czy sypialni - w tym pomieszczeniu bowiem zdecydowanie dotkliwiej odczuwamy chłód. Komfortowe użytkowanie łazienki zapewni jedynie temperatura nie spadająca poniżej 24°C. O ile osiągnięcie komfortu cieplnego w małej łazience możliwe jest przy zastosowaniu pojedynczego, standardowego grzejnika, o tyle w dużym pomieszczeniu kąpielowym będzie to zadanie nieco trudniejsze. Warto zwrócić uwagę także na usytuowanie łazienki w budynku. Jeśli umiejscowiona jest w narożniku domu, a dwie jej ściany stanowią zewnętrzne ściany budynku, zapotrzebowanie na ciepło zwiększy się. Również obecność dużych otworów okiennych sprawia, że ciepło łatwiej ucieka z pomieszczenia. Dlatego też, wybierając grzejniki do łazienki, koniecznie należy zwrócić uwagę zarówno na kubaturę pomieszczenia, jak i na jego położenie w obrębie bryły domu oraz obecność i wielkość otworów okiennych.

Rodzaj grzejnika

Największą popularnością cieszą się grzejniki łazienkowe w formie drabinek - pozwalają one nie tylko ogrzać pomieszczenie, ale także dobrze wysuszyć mokre ręczniki, poprzez rozwieszenie ich na konstrukcji z cienkich rurek. Aby zamontować grzejnik drabinkowy, musimy zarezerwować dla niego odpowiednio dużą przestrzeń na ścianie. Problemem może być urządzanie łazienek na poddaszu. W tej sytuacji konieczne okazać się może zamontowanie standardowych grzejników płytowych. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, projektując także modele płytowe przeznaczone specjalnie do łazienek; są one wyposażone w dodatkowe uchwyty do wieszania ręczników, co również pozwala na ich szybkie i skuteczne suszenie. Wybierając grzejniki łazienkowe warto pamiętać, że nie sprawdzą się tutaj urządzenia konwekcyjne. Ich działanie opiera się na naturalnym unoszeniu ogrzanego powietrza do góry i zasysaniu chłodnego u podstawy. Wieszając ręcznik na takim grzejniku, ograniczymy możliwość ogrzewania pomieszczenia. Warto wspomnieć także o możliwości zainstalowania w grzejniku dodatkowej grzałki elektrycznej, która pozwoli na podniesienie temperatury w łazience nawet wtedy, kiedy centralne ogrzewanie nie zostało uruchomione - czyli poza sezonem grzewczym.

Dodatkowe źródło ciepła

W pomieszczeniach o dużym zapotrzebowaniu cieplnym warto zdecydować się na połączenie dwóch rodzajów ogrzewania. Oprócz standardowych grzejników na ścianie, czy to drabinkowych, czy też płytowych, przydatne okaże się drugie źródło ciepła - może nim być np. ogrzewanie podłogowe. Połączenie tych dwóch systemów za pomocą zestawu zaworów mieszających umożliwi sprawne kierowanie nimi, nie dopuści do przegrzewania się podłogi, zachowując jednocześnie stałą, komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

Wybierając grzejniki do łazienki, warto zapoznać się z ofertą stworzoną specjalnie z myślą o ogrzewaniu tego pomieszczenia. Dzięki temu znajdziemy model odpowiadający nam nie tylko wyglądem, ale także praktyczny, odpowiednio przystosowany do użytkowania w warunkach podwyższonej wilgotności.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny