1. Oznaczenie nieruchomości – dział I-O

    W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy rzeczywista lokalizacja nieruchomości pokrywa się z adresem, który widnieje w księdze wieczystej. Należy zweryfikować powierzchnię nieruchomości, a także ilość i rodzaj pomieszczeń. Istotne jest również przeznaczenie lokalu, dlatego, jeśli kupujemy dom lub mieszkanie, w księdze wieczystej powinniśmy znaleźć zapis „Lokal mieszkalny”. Jeżeli do nieruchomości przynależy komórka lokatorska lub miejsce parkingowe, informacja o nich również powinna być wpisana w księdze wieczystej.

  2. Własność – dział II

    To ważne, byśmy mieli pewność, że osoba, z którą zamierzamy podpisać umowę sprzedaży, jest prawnym właścicielem nieruchomości. Weryfikujemy jej imię nazwisko oraz numer PESEL. W ten sposób uchronimy się przed stratą pieniędzy i ewentualnymi kłopotami. W księdze wieczystej sprawdzimy również, czy nieruchomość nie jest przedmiotem współwłasności. Jeśli tak, należy upewnić się, że pozostali współwłaściciele wyrażają zgodę na jej sprzedaż.

  3. Prawa, roszczenia i ograniczenia – dział III

    Ten punkt to pozycja obowiązkowa – zwłaszcza, gdy chcemy uniknąć niechcianych lokatorów. Może się bowiem okazać, że nieruchomość obciążona jest prawem dożywocia i wraz z nią otrzymujemy tzw. dożywotnika. W dziale III księgi wieczystej sprawdzimy, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich, czy nie widnieją w niej zapisy, dotyczące prawa pierwokupu lub dzierżawy. Jeżeli z nieruchomości wszczęta została egzekucja, ta informacja również ujawniona będzie w tym dziale księdze wieczystej.

  4. Hipoteka – dział IV

    Kupując mieszkanie obciążone hipoteką, stajemy się właścicielami nie tylko nieruchomości, ale także hipoteki, którą przyjdzie nam spłacać. By nie stać się mimowolnym dłużnikiem, powinniśmy dokładnie zweryfikować zapisy w dziale IV księgi wieczystej. Będą podane w niej kwoty obciążeń hipotecznych, waluta, a także rodzaj hipoteki. Przed sfinalizowaniem zakupu, należy upewnić się, że wszystkie zapisy dotyczące obciążeń zostały wykreślone.

  5. Wzmianki

    By uniknąć przykrych niespodzianek, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na wzmianki w księdze wieczystej. To właśnie z nich dowiemy się, że do Sądu Rejonowego, który prowadzi daną księgę, wpłynął wniosek o nowy wis. Ponieważ nie został on jeszcze rozpatrzony, najbezpieczniej będzie, gdy do czasu wyjaśnienia spawy wstrzymamy się z zakupem nieruchomości.

Nim przystąpimy do analizy księgi wieczystej nieruchomości, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować i zdobyć podstawową wiedzę na temat jej budowy i znaczenia podanych w niej informacji. Osobom, które po raz pierwszy mierzą się z zakupem mieszkania, lokalu czy działki, z pewnością pomoże strona Ksiegiwieczyste.edu.pl, która stanowi cenne źródło wiedzy. Jeśli obawiamy się, że niewłaściwie zinterpretujemy podane informacje lub nie czujemy się na siłach, by samodzielnie sprawdzić księgę wieczystą, warto skorzystać z pomocy specjalisty, np. radcy prawnego.

artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej