Modne kolory

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów w każdej aranżacji – z jego pomocą podkreślamy charakter miejsca, spajamy poszczególne strefy funkcyjne, dekorujemy, a także wpływamy na nastrój wszystkich użytkowników.

Kolorem, podobnie jak innymi elementami designu, rządzą ogólnoświatowe trendy. Dziś chcielibyśmy się zastanowić, jakie kolory będą modne w 2020 roku w aranżacji domowych wnętrz.

Wszystkie odcienie wnętrz – jakie funkcje kolor spełnia w domu?

Kolory oddziałują zarówno na przestrzeń, którą wypełniają, jak i na użytkowników, korzystających z danego pomieszczenia.

W jaki sposób podejść zatem do wyboru odpowiednich barw, które zastosujemy w naszym domu? Jednym z podstawowych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, jest dobór właściwych odcieni.

Musimy zdecydować, czy chcemy użyć kolorów jasnych czy ciemnych. Odcienie jasne zazwyczaj kojarzą się z czystością i porządkiem oraz optycznie powiększają pomieszczenie. Ciemne natomiast wprowadzają nastrój intymności i przytulności oraz subtelną nutę elegancji. Należy jednak stosować je bardzo rozważnie, gdyż użyte w nadmiarze w niewielkich wnętrzach, przytłaczają i męczą.

Kolejnym krokiem jest wybór między barwami: aktywnymi, pasywnymi i neutralnymi. Do tych ostatnich zaliczamy biel, czerń, beże i szarości, których podstawową funkcją jest neutralizowanie innych barw oraz budowanie spójności aranżacji. W dobrze zaplanowanym domu, w zależności od stref funkcjonalnych, powinny pojawiać się wszystkie rodzaje kolorów, dopasowane do charakteru pomieszczenia, stylu aranżacji i naszych prywatnych upodobań.

Kolory aktywne są zazwyczaj ciepłe i intensywne. Zalicza się do nich czerwień, pomarańcz i żółcień. Mają mocną tendencję do dominowania w przestrzeni, w której się pojawiają, dlatego należy ich używać bardzo rozważnie.

Kolory pasywne natomiast zamykają się w chłodnej tonacji. Wśród nich najbardziej wyróżniają się zielenie, błękity i fiolety, które wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem dekoratorów wnętrz i osób prywatnych. Zadaniem barw z tej palety jest wyciszanie i budowanie komfortowej strefy do wypoczynku.

Skoro wiemy już, które kolory i jak wpływają na otoczenie, sprawdźmy, czym zaskoczą nas trendy nadchodzących miesięcy.

Jakie kolory wybrać do wnętrz? Trendy barwne 2020 dla Twojego domu

Projektanci wnętrz twierdzą, że nadchodzący rok będzie należał do subtelnych kolorów. Wśród najpopularniejszych barw szczególnie często wymienia się:

  • barwy ziemi,
  • zielenie,
  • odcienie różu.

Najważniejszym trendem stają się monochromatyczne przestrzenie w odcieniach ciepłych beżów i brązów. Pojawiają się także aranżacje stawiające na chłodniejsze szarości, ożywione pojedynczymi akcentami aktywnych barw, które stosuje się przy dekoracyjnych poduszkach na kanapie lub jako klosze nowoczesnych, minimalistycznych lamp.

Na marginesie warto dodać, że oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych rodzajów wyposażenia wnętrz, łącząc funkcjonalność z dekoracją. Kolor w jego przypadku odgrywa zatem niebagatelną rolę. Piękne produkty, wpisujące się w obecne, geometryczne tendencje, oferuje sklep z oświetleniem Lampy.it, stawiający na najwyższą jakość i ponadczasowe piękno.

Pewną nowością w nadchodzącym roku będzie natomiast wprowadzanie do modnych aranżacji projektów w neutralnych kolorach, łączonych z subtelnymi akcentami różu. Choć nie jest to kolor prosty, to idealnie nadaje się do sypialni lub salonu, czyli przestrzeni, w których oddajemy się wypoczynkowi i relaksacji.

Dla osób lubiących nieco odważniejsze kombinacje barwne, świetną alternatywą będzie powracający do światowych trendów fiolet – w najintensywniejszych, wyrazistych wariantach. Można go zastosować na jednej, kontrastowej ścianie lub wykorzystać w tekstyliach dobranych do neutralnej kolorystycznie przestrzeni.

Miłośnicy przyrody również będą mieli w czym wybierać. Ciepłe i przytulne wnętrza wykańcza się obecnie różnymi, naturalnymi odcieniami drewna, które dodatkowo uzupełnia soczysta i naturalna zieleń roślin doniczkowych i całych połaci ścian z prawdziwego mchów. W takiej przestrzeni aż chce się złapać oddech i pozostać na dłużej, gdy na zewnątrz zimno i wilgotno.

Modne odcienie – budowanie indywidualnej przestrzeni do życia

Wymienione powyżej tendencje pozwalają na naprawdę sporą dowolność w kształtowaniu domowych aranżacji. Każdy z kolorów wpisuje się bowiem we wszystkie obowiązujące trendy, a przy tym pozwala na świetne wyrażenie własnego, indywidualnego stylu, który przecież każdy z nas posiada.

Dom powinien bowiem być nie tylko modny, ale także nasz prywatny – dokładnie taki, jakim chcemy go uczynić, żeby żyło się w nim dobrze.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny